18 maj 2022 POIT #158: Ścieżka kariery programisty ERP
Witam w sto pięćdziesiątym ósmym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem dzisiejszej rozmowy jest ścieżka kariery programisty ERP.
Dziś moim gościem jest Michał Chyczewski – Starszy konsultant/programista ERP. Do zespołu IT.integro dołączył zaraz po ukończeniu Szkoły Głównej Handlowej. Od 12 lat pracuje z systemem ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central, znanym wcześniej jako Dynamics NAV oraz Navision. Brał udział w parudziesięciu projektach wdrożeń, upgrade’ów i bieżącego rozwoju u klientów o różnej skali działalności i branży. Zajmował się analizą wymagań, szkoleniami użytkowników, wsparciem, programowaniem. Obecnie koncentruje się na zarządzaniu projektami, release management, opiece nad nowymi pracownikami.
W tym odcinku o ścieżce kariery programisty ERP rozmawiamy w następujących kontekstach:
- czym są i jaką rolę sprawują systemy ERP?
- jakie technologie obecnie są używane w ERP?
- czym się zajmuje programista-konsultant ERP?
- jakie kompetencje poza technologiczne musi posiadać taka osoba?
- jak zacząć karierę programisty/konsultanta ERP?
- jak wygląda praca konsultanta Microsoft Dynamics 365 Business Central?
- jak rozwija się cała branża systemów ERP?
- czy ta dziedzina IT, jaką są systemy ERP jest przyszłościowa?
- czy w tym zawodzie występują specjalizacje domenowe?
- jak może wyglądać ścieżka rozwoju kariery programisty-konsultanta ERP?
- jak wygląda rekrutacja na takie stanowisko?
Subskrypcja podcastu:
- zasubskrybuj w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, Sticher, Spotify, przez RSS, lub Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Porozmawiajmy o IT”)
- ściągnij odcinek w mp3
- poproszę Cię też o polubienie fanpage na Facebooku
Linki:
- Profil Michała na LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/michalchyczewski/
- Praca w IT.Integro – https://kariera.integro.pl/
Wsparcie na Patronite:
Wierzę, że dobro wraca i że zawsze znajdą się osoby w bliższym lub dalszym gronie, którym przydaje się to co robię i które zechcą mnie wesprzeć w misji poszerzania horyzontów ludzi z branży IT.
Patronite to tak platforma, na której możesz wspierać twórców internetowych w ich działalności. Mnie możesz wesprzeć kwotą już od 5 zł miesięcznie. Chciałbym oddelegować kilka rzeczy, które wykonuję przy każdym podcaście a zaoszczędzony czas wykorzystać na przygotowanie jeszcze lepszych treści dla Ciebie. Sam jestem patronem kilku twórców internetowych i widzę, że taka pomoc daje dużą satysfakcję obu stronom.
👉Mój profil znajdziesz pod adresem: patronite.pl/porozmawiajmyoit
Pozostańmy w kontakcie:
- 📧 Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, pisz do mnie śmiało na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl
- 📩 Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych ciekawych odcinków
- 🎙 Subskrybuj podcast w lub
Muzyka użyta w podcaście: „Endless Inspiration” Alex Stoner (posłuchaj)
Transkrypcja podcastu
To jest 158. odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym z moim gościem rozmawiam o ścieżce kariery programisty konsultanta ERP. Przypominam, że w poprzednim odcinku rozmawiałem o Ruby on Rails. Wszystkie linki oraz transkrypcję dzisiejszej rozmowy znajdziesz pod adresem porozmawiajmyoit.pl/158.
Ocena lub recenzja podcastu w Twojej aplikacji jest bardzo cenna, więc nie zapomnij poświęcić na to kilku minut. Od niedawna można wystawiać oceny podcastom w Spotify. Będzie mi bardzo miło, jeśli w ten sposób odwdzięczysz się za treści, które dla Ciebie tworzę. Dziękuję.
Ja się nazywam Krzysztof Kempiński, a moją misją jest poszerzanie horyzontów ludzi z branży IT. Środkiem do tego jest między innymi ten podcast. Zostając patronem na platformie Patronite, możesz mi w tym pomóc już dziś. Wejdź na porozmawiajmyoit.pl/wspieram i sprawdź szczegóły. Jednocześnie bardzo dziękuję moim obecnym patronom. A teraz życzę Ci już miłego słuchania!
Odpalamy!
Cześć!
Mój dzisiejszy gość to starszy konsultant programista ERP. Do zespołu IT.integro dołączył zaraz po ukończeniu Szkoły Głównej Handlowej. Od 12 lat pracuje z systemem ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central, znany wcześniej jako Dynamics NAV oraz Navision. Brał udział w parudziesięciu projektach wdrożeń, upgrade’ów i bieżącego rozwoju u klientów o różnej skali działalności i branży. Zajmował się analizą wymagań, szkoleniami użytkowników, wsparciem, programowaniem. Obecnie koncentruje się na zarządzaniu projektami, release management, opiece nad nowymi pracownikami.
Moim i Waszym gościem jest Michał Chyczewski.
Cześć, Michał! Bardzo miło mi gościć Cię w podcaście.
Cześć, dziękuję bardzo. Mnie też jest bardzo miło.
Myślę, że przedstawiając Cię, jasno pokazałem, że większość swojej kariery zawodowej poświęciłeś systemom ERP. I to jest taka dosyć ciekawa ścieżka kariery, konsultant, programista, ERP – o tej ścieżce dzisiaj będę chciał z Tobą porozmawiać, zapytać się, czym taka osoba się zajmuje, w jaki sposób może się rozwijać. Ale zanim do tego przejdziemy, to taki stały punkt programu u mnie to pytanie, czy słuchasz podcastów. Jeśli tak, to może masz jakieś audycje warte polecenia?
Lubię sobie coś puścić do pracy, raczej coś lekkiego, niekoniecznie technicznego, ale takiego relaksującego w tle. I coś, co nazwałbym podcastem, to takie nagrania pana, który nazywał się Bob Ross, nie wiem, czy w ogóle go kojarzysz.
Nie, muszę przyznać, że nie. Pierwszy raz słyszę.
Jest to, powiedziałbym, że swego rodzaju life coach. Miał takie programy o malarstwie w latach 80. i 90. w Stanach Zjednoczonych i opowiadał właściwie o tym, jak malować, ale też miał dużo różnych mądrości życiowych w tych swoich starodawnych podcastach. Lubię sobie to puścić jako tło do pracy.
Ciekawe, ciekawe. Dobrze, to chciałbym Cię zapytać o Twoje początki w tej branży. Jak to się zaczęło, co Cię w ogóle do tej branży przyciągnęło, w jaki sposób się rozwijałeś? Gdybyś mógł taki trochę rys historyczny pokazać.
Było to dawno, dawno temu, kiedy jeszcze studiowałem na ostatnich latach studiów. W tym czasie pracowałem na pół etatu lub więcej w firmie, która była jakby po drugiej stronie barykady czy też która świadczyła inne usługi klientom, taka niewielka firma z branży doradztwa IT, zarządzania IT. I tam robiliśmy różnego rodzaju projekty. Niektóre z nich dotyczyły pomocy we wdrożeniach systemów ERP. Tam pomagaliśmy klientowi najpierw przeanalizować jego wymagania, później byłem odpowiedzialny za swego rodzaju research całego rynku, systemów, wdrożeniowców ERP w Polsce. I już wtedy, dawno, dawno temu moja obecna firma Integro wyróżniała się jako ktoś, kto w klasie ERP i jeżeli chodzi o wdrożenia, wtedy jeszcze Navision albo NAV miała bardzo dużo projektów, konsultantów, była dobrym miejscem do pracy.
Równocześnie też spotykałem się w tej firmie doradztwa z freelancerami, którzy byli starszymi konsultantami, bardzo imponowali mi, jako młodszemu konsultantowi i asystentowi. Mieli duże doświadczenie i taką mądrość projektową w sobie. I oni pracowali w różnych firmach ERP, więc pomyślałem, że taka praca jest ciekawa, bo łączy umiejętności techniczne i umiejętności różnego rodzaju logicznego myślenia, kombinowania i praktycznego zastosowania tej wiedzy i też kontakt z drugim człowiekiem, z klientem. Przeanalizowanie wymagań, zrozumienie, o co mu chodzi – to po prostu było fajne. I pomyślałem sobie, że fajnie byłoby zostać kimś takim troszkę pomiędzy – nie tylko iT, nie tylko programowanie, klepanie kodu i siedzenie, gadanie z userami…
O to połączenie tych różnych umiejętności niezbędnych na tym stanowisku z pewnością Cię jeszcze dzisiaj zapytam, ale chciałbym zacząć w ogóle od samego początku. Bo mam wrażenie, że tutaj mówiłeś całkiem sporo o swojej karierze jako programista, konsultant ERP i chcę Cię zapytać, czym te systemy są i jaką rolę obecnie odgrywają. Bo mam wrażenie, że wiele osób gdzieś tam kojarzy, gdzieś słyszało, może widziało oferty pracy na tego typu stanowiska, ale warto tutaj powiedzieć, czym w nowoczesnej gospodarce te systemy ERP są i jaką rolę odgrywają.
ERP to system, który pomaga zarządzać firmą, który łączy praktycznie wszystkie procesy, które występują w firmie. Taki klasyczny przykład to jest jakakolwiek firma produkująca, sprzedająca coś, jakikolwiek produkt, gdzie w systemie ERP mamy początek, czyli jakieś zamówienia, które przychodzą od klientów, one mogą przychodzić telefonicznie, mogą przychodzić przez jakiś web shop, cokolwiek, mamy tutaj interfejsy podpięte pod system ERP łączące się ze stronką. Każdy z nas coś kupuje przez internet. To zamówienie sobie leci do systemu ERP, tam jest przerabiane, pokazywane jakiemuś konsultantowi, który może je jakoś obrabia. Dalej jest podłączane pod planowanie produkcji albo planowanie zakupów. Idzie do działu zakupów, idzie do działu produkcji, i tam jakiś szef produkcji czy szef działu zakupów kupują, produkują to. I znowu, trzeba wyprodukować zamówienia zakupu, skontaktować się z naszymi dostawcami, może trzeba zaplanować produkcję, trzeba mieć bony, bill of materials, które pokazują nam co z czego wyprodukować, jakieś marszruty itd. I za tym wszystkim oczywiście stoją księgowe, które mają swój moduł, wszystko spinają, faktury, konta księgi głównej itd. I za tym wszystkim stoi raportowanie. Mogą być jakieś systemy business intelligence podpięte do takiego systemu ERP, może być raportowanie wewnątrz.
Czyli takie oprogramowanie, które spina wiele rzeczy, które się w firmie dzieją. I te aspekty produkcyjne, i te aspekty księgowe, raportowe. Można powiedzieć, że dosyć szeroka odpowiedzialność takiego oprogramowania.
To, w jaki sposób przedstawiłeś ERP, jest, myślę, dobrym opisem tego oprogramowania dla klienta końcowego, prawda? Dla osób, które korzystają z takiego oprogramowania, z różnych jego modułów na co dzień. Ale my wiemy, że pod spodem tego oprogramowania muszą działać jakieś technologie, żeby tego typu funkcjonalności były dostępne. I muszę przyznać, że sam mam taki sposób rozumienia systemów ERP jako oprogramowania, które jest związane z technologiami już lekko przestarzałymi. Z takim wielkim, ale stabilnym oprogramowaniem, które gdzieś tam działa latami w firmie Tymczasem wiem, ze ta obecna, dzisiejsza branża IT wymusza naprawdę szybki rozwój.
Więc chciałbym Cię poprosić, żebyś może obalił ten mit, a może, żebyś powiedział właśnie również, jakie technologie obecnie są używane w systemach ERP pod spodem?
Może powiem, gdzie ja żyję na co dzień – między jakimi technologiami i narzędziami. Naszym takim, powiedzmy, centrum jest Microsoft Azure, czyli DPS na Azurze, repozytorium git na Azurze, pipeline, które z tego repozytorium produkują nam apki, które to automatycznie przesyłają na różne środowiska. Po stronie klienta. Może być to jakieś proste środowisko deweloperskie, może być środowisko testowe u klienta, środowisko produkcyjne, po tym jak przejdziemy wszystkie testy, dostaniemy akceptację, żeby coś zdeployować na produkcję, pipeliny, które równocześnie zarządzają nam testami automatycznymi, czyli musimy produkować na bieżąco testy automatyczne, które mają pokrywać jak najwięcej naszych procesów. To, co mówiłeś o tym, że to są jakieś takie bardzo stabilne, duże molochy – no niekoniecznie. Od kilku lat chociażby Business Central jest nastawione na ustawiczne upgrade’y. Jeżeli mamy wersję Business Central on Cloud, to są właściwie wymuszone upgrade’y tam, co miesiąc, co dwa miesiące. Jeżeli jest to wersja on-prem, to może to być rzadziej, ale celem jest to, żeby nasze customowe apki, które my dobudowujemy do ERP-a, upgrade’owały się zgodnie z Roadmapą Microsoftu, żeby nowe funkcjonalności, które Microsoft wprowadza (i wprowadza je dość szybko i dość często), rozwijały się, żeby one wchodziły do naszej bazy danych i żebyśmy my się do nich dostosowywali. Więc to nie jest coś, co stoi w miejscu.
Co jeszcze… Przydaje się korzystać z PowerShella na bieżąco. My głównie korzystamy z VS Code’a, żeby programować i robić różne rzeczy. Mamy też Power BI, który się bardzo przydaje do robienia raportów. Jakieś poboczne usługi na Azurze, jakiś Block Storage itd.
Okay, czyli mamy rozwiązania chmurowe, mamy Gita, mamy pipeliny mamy testy automatyczne, czyli można powiedzieć, że wszystkie te rozwiązania, które są wykorzystywane w nowoczesnym IT. Tutaj jasno pokazałeś, że te systemy klasy ERP de facto w dzisiejszych czasach korzystają z tych najnowszych rozwiązań IT.
To, czym Ty się zajmujesz w codziennej pracy? Czym się zajmuje programista konsultant ERP? Jakie ma obowiązki i dlaczego mówi się raczej tutaj o programiście konsultancie niż po prostu o programiście?
Mój standardowy dzień pracy jest bardzo różny. Tak sobie myślę, że intuicyjnie czuję takie trzy typy projektów, w których biorę udział. Podzieliłem sobie te projekty na projekty upgrade’ów, projekty wdrożeń, tak od zera. I projekty dalszego utrzymania i rozwoju, raczej nawet nie helpdesku, tylko rozwoju, rozwoju i jeszcze raz rozwoju. Więc pierwsza rzecz – upgrade’y. Na takim projekcie trzeba wykazać się czasem nieszablonowym myśleniem. Jeżeli chcemy podnosić jakąś starą wersję systemu, trzeba czasem troszkę pokombinować, żeby zarówno od strony technologicznej, jak i jakieś stare funkcjonalności czy dane przenieść tak, żeby grały w świeżej, aktualnej wersji.
Trzeba równocześnie prowadzić analizę, rozmawiać z klientem itd. Wyszkolić go do nowej wersji. W przypadku projektów wdrożeń, od zera, mamy trochę większą swobodę. Możemy zacząć od czystej karty, wdrożyć wszystko bez ograniczeń. Tutaj bardzo ważne jest też to, żeby utrzymywać dobrą komunikację z klientem od etapu analizy, czyli budowania Gap/Fitu, wymagań, które ma firma klienta. Ważne jest, żeby mieć swojego rodzaju empatię i intuicję w rozmowie z klientem, czasem coś wyczytać między wierszami, przewidywać, jak jakieś problemy, procesy powinny być rozegrane, ustawione czy zaprogramowane Business Central w tym ERP-ie, który wdrażamy. Na takim projekcie jest też dużo programowania. Tworzenie po prostu kolejnych apek czy też rozbudowywanie jakiejś naszej apki pisanej pod klienta, apek interfejsowych. Ich wdrożenie to zawsze jest od paru do parunastu czy parudziesięciu interfejsów. Więc tu są różne zadania techniczne, zadania do pracy z klientem.
W obu tych typach projektów mamy jako konsultanci dużo szkoleń. Musimy wyszkolić kluczowych użytkowników. Jest to dużo spotkań z klientami, czasem takich, z których powstają różne anegdotki. Pamiętam początki mojej pracy w Integro, kiedy po jakimś czasie prowadziłem szkolenie w takiej firmie produkcyjnej i najlepszym motywatorem dla użytkowników jest test końcowy. Jak jest szkolenie, gdzie tylko prezentujesz, coś tam poklikasz, no to tak okay, można sobie przesiedzieć i idziemy do domu. Ale jak jest test na końcu, to już jest jakaś motywacja. I tam był jeden taki bardzo fajny pan, który zarządzał magazynem. On w czasie testu bardzo się nim przejął, troszkę się zdenerwował, koniec końców wniósł skargę o to, że test był niewspółmierny do szkolenia itd. Ale po weryfikacji testu okazało się, że bardzo dobrze go napisał, w sumie w pracy też bardzo dobrze sobie radził, już nam się bardzo dobrze współpracowało. Więc to różnie bywa.
I wracając do wątku tych projektów, powiedzmy, rozwojowych. Po tym jak już coś wdrożymy, klienci chcą więcej. Okazuje się, że potrzeba np. kolejnego interfejsu, że mamy nowy proces, że jakiś proces się zmienił, że jest jakiś problem. Więc ten rozwój, utrzymanie bieżącej pracy to po części takie śledztwa, gdzie trzeba troszkę pokombinować, a czasem umiejętność utrzymania dobrej relacji z klientami, z którymi jesteśmy w jednej drużynie.
Rozumiem, to faktycznie wiele różnych, odmiennych wręcz od siebie obowiązków w jednej roli. I na początku powiedziałeś, że coś, co Ciebie urzekło w tej pracy, coś co może być wręcz przewagą tego typu pracy np. nad standardowym programowaniem, to jest to, że trzeba połączyć wiele różnych obowiązków i umiejętności, aby te obowiązki wypełniać. Chciałbym Cię zapytać, jakie kompetencje pozatechniczne musi taka osoba posiadać, aby dobrze wykonywać pracę konsultanta programisty ERP.
Zacznijmy od tych umiejętności, które musisz umieć wewnątrz firmy. W takiej pracy nie jesteś sam i masz wiele osób, które Ci pomagają. Ja patrzę na to, jak ten klimat pracy wygląda w tych naszych zespołach, jakie obowiązki mam ja. Zawsze jeżeli są jacyś młodsi koledzy, mają jakieś pytanie, to zbiera się nagle konsylium kilku osób i stara się pomóc, dogadać itd. Więc jest taki duch pracy zespołowej, duch drużyny, więc warto być pomocnym, ale też nie bać się zapytać. Być otwartym na to, że okay, nie umiem czegoś, nie boję się zapytać, nie siedzę pięć dni, nie szukam po Google’ach, nie zamykam się w sobie z jakimś problemem. Zawsze są koledzy, koleżanki chętni do pomocy i oni Cię wesprą.
Trzeba być odpowiedzialnym za swoją pracę. Jeżeli jest jakieś zadanie, zrób to od A do Z, sprawdź, bądź pewien, że to dobrze działa. Daj z siebie wszystko, żeby wyjść z pudełka. Nie zamykać się w sobie w jakichś prostych przypadkach, tylko staraj się wyjść poza to programowanie, pomyśleć trochę o innych rejonach systemu. I jak mówiłem, być odpowiedzialnym za te zadania, które dostajesz.
Jeśli chodzi o te umiejętności na zewnątrz firmy, trzeba po prostu umieć się dogadać z klientem. To jest taki sam człowiek jak ty, ma swoją robotę, ma jakieś tam zadania, za które jest odpowiedzialny. Wy jesteście w jednej drużynie właściwie. Bo on ma swoją pracę, a Ty mu robisz narzędzie. Pracujecie razem, żeby on mógł jak najszybciej, jak najefektywniej robić tę swoją pracę. Nie bój się go zapytać, pogadać z nim. Jeśli ma jakieś wymagania, coś chce zrobić, okay, nie bój się mu powiedzieć: „Okay, możemy to tak zrobić, ale za jakiś czas będą z tym problemy. Może zróbmy to inaczej? U innego klienta zrobiliśmy to w ten sposób… Mamy różne doświadczenia, mamy różne apki, możemy różne rzeczy wdrożyć”. Więc warto po prostu być otwartym na kontakty z drugim człowiekiem.
Rozumiem. Jeśli ktoś ze słuchaczy chciałby rozpocząć taką karierę, wydaje się tej osobie, że to mogłaby być fajna praca, to co byś tutaj doradzał? Jak zacząć taką karierę programisty konsultanta ERP? Jak zdobywać na początku te kompetencje? Jak znaleźć odpowiednie miejsce, firmę, w której będziemy mogli się w tym kierunku rozwijać?
Warto umieć coś zaprogramować w dowolnym języku. Chociażby Business Central AL. Kiedyś nazywał się C/AL. Warto umieć zaprogramować w dowolnym języku. AL nie jest wcale trudny do nauczenia się. Zaczynając z bardzo podstawową, minimalną wiedzą o programowaniu, nauczyłem się wszystkiego w Integro, więc wystarczy, że umiesz coś zaprogramować. Jeżeli masz doświadczenia naprawdę z takiej pracy w jakiejś firmie produkcyjnej, logistycznej czy handlowej, cokolwiek, i znasz procesy obsługi klienta, produkcji, księgowości (księgowość i finanse zawsze się przydają), to tego typu kompetencje są poszukiwane.
Naprawdę, jeżeli wchodzisz do takiej firmy, ona bardzo dużo w Ciebie inwestuje, szkolenia, opieka nad pracownikami. Ja mam taką perspektywę, jak to wyglądało paręnaście lat temu, a jak to wygląda teraz. Na samym początku nie praktykowaliśmy aż tak dużej opieki nad nowym pracownikiem. Wiem, że staram się poświęcać na to jak najwięcej czasu i być gotowym, żebym opiekując się nowym pracownikiem, który ma jakieś pytanie, mógł od razu zareagować. Siądźmy razem, pogadajmy, przejdźmy każdą linijkę kodu, jaką masz. Zastanówmy się, jak to zrobić lepiej, co jest super, co nie jest super, co jest głupio zaprogramowane itd.
Doradzasz znalezienie takiej firmy, w której program onboardingowy, mentoringowy istnieje, tak? Żeby poszukać takiego miejsca pracy, gdzie ktoś starszy stażem będzie w stanie przyspieszyć ten rozwój na początku? Dobrze zrozumiałem?
Jasne. To na pewno pomaga.
Mówiłem, że specjalizujesz się w Microsoft Dynamics 365 Business Cental. Jak wygląda Twoja praca konsultanta związana właśnie z tym rozwiązaniem?
Zadania czysto konsultanckie to głównie, powiedziałbym, analiza wymagań klientów. Analiza wymagań i projektowanie rozwiązań po części.
Druga rzecz to szkolenia. Dużo szkoleń. Chcemy, żeby kluczowi użytkownicy po stronie klienta byli jak najbardziej samodzielni i umieli zrobić wszystko sami, jak najwięcej pracować samodzielnie w systemie. Nie chcemy poświęcać czasu na to, żeby godzinami siedzieć na telefonie z klientami, których jest masa, których jest coraz więcej, i tłumaczyć im, jak coś kliknąć. Nie robimy tego. Po prostu dostarczamy szkoleń i użytkownicy są już wtedy samodzielni.
Trzecie zadanie to wsparcie w ustawieniach systemu. Rozruch systemu, wdrożenie wymaga dobrych ustawień, przemyślenia ich, takiego dostosowania systemu od strony ustawień, żeby spełniał wymagania klienta i żeby te procesy śmigały, kolokwialnie mówiąc. Więc to są warsztaty, spotkania z klientami, wspólne rozmowy, planowanie tych ustawień, procesów.
Wspominałeś, że kiedy zaczynałeś, to branża wyglądała trochę inaczej pod względem rozpoczęcia pracy, że nie było aż takiej opieki, pomocy dla początkujących osób. Chcę Cię zapytać, jak teraz cała ta branża systemów ERP pod tym względem się rozwija. Czy pod względem zapotrzebowania na doświadczonych pracowników wygląda to podobnie, jak w innych dziedzinach IT?
Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, jest ono duże. Ja mogę powiedzieć z perspektywy mojego miejsca pracy i moich kolegów. Skala projektów u nas rośnie. Jest coraz większa, zapotrzebowanie jest coraz większe. Powoduje to, że jest ten głód na pracownika. Myślę, że po prostu branża jako taka rośnie. System ERP jest podstawą firmy. Jeżeli nie masz takiego systemu, to nie pracujesz. Nie masz biznesu praktycznie. Można mieć fabrykę, ale co z tego?
Co do wdrażania nowych pracowników, to są programy onboardingu, szkoleń, mentoringu. Każdy z nowych pracowników ma starszego kolegę czy koleżankę, którzy się nim opiekują, są zawsze dla niego. To jest bardzo duża inwestycja, którą firma ponosi, także czasu pracy starszych pracowników, którzy szkolą, pomagają, weryfikują efekty pracy kogoś, kto właśnie do nas dołączył. I po iluś miesiącach taka osoba robi się coraz bardziej samodzielna. To widać. To naprawdę procentuje. Te efekty takiego programu szkoleń i wsparcie dla nowego pracownika naprawdę widzę w kolejnych, że tak powiem, pokoleniach, które dołączają.
Okay, rozumiem. Czyli zapotrzebowanie na wdrożenia ERP rośnie. Zapotrzebowanie na doświadczone osoby związane z tą branżą również roś nie. Czy jednak według Ciebie ta dziedzina IT jest przyszłościowa, patrząc bardziej do przodu? Czy poleciłbyś ją osobom, które planują swoją karierę długoterminowo?
Podzielę się taką opinią klienta, że budżety wdrożenia na IT są największe. Praktycznie budżet na wdrożenie IT vs budżet na otwarcie nowej fabryki to są największe budżety, jakie są potrzebne teraz w firmie. Nie wiem, czy są na to jakieś ograniczenia, ale to jest ekstremalnie ważne. To jest po prostu warunek konieczny do tego, żeby rozpocząć, kontynuować, żeby utrzymać się na rynku.
A jak wygląda stabilność zatrudnienia? Ty jesteś przykładem osoby, która przez dłuższy czas pracuje w jednej firmie, w IT.integro. Czy ten popyt na rynku, te wynagrodzenia dla konsultantów ERP… Gdybyś mógł trochę tak powiedzieć, pokazać, na jakim poziomie to się kształtuje i właśnie jak wygląda ta stabilność zatrudnienia? Czy raczej spotykasz się z tym, że osoby dłuższy czas wdrażają się w jakiejś firmie i w niej pracują, czy też co jakiś czas ją zmieniają? Jak wygląda ten rynek pracy?
Moje doświadczenia są takie, że mamy dużo kolegów i koleżanek, którzy są w firmie od wielu lat. Wdrożyły się i decydują się pozostać w firmie. Stabilność zatrudnienia, jak mówiłem, tych projektów nieustannie jest dużo, popyt jest duży, więc firma ma co robić i będzie miała co robić. Jakieś tam plany na pewno są na wiele lat do przodu, więc ta stabilność jest bardzo mocna.
Co do zarobków – nie narzekam. Jestem z nich naprawdę zadowolony.
Bo to, co powiedziałeś, to jest faktycznie przykład na stabilne miejsce pracy. Nie trzeba się martwić, że zabraknie projektów czy że będą jakieś problemy z utrzymaniem tej pracy, myślę, że to też jet ważne.
Tak, myślę też, że prawdopodobnie branża tudzież rola konsultanta programisty, którą musisz mieć, sprawia, że to przyciąga fajnych ludzi, z którymi można pogadać, z którymi można się zaprzyjaźnić, więc ta atmosfera jest po prostu dobra. Jest duch drużyny, są też po prostu różni ludzie, z którymi się spotykasz w zespole, o różnych zainteresowaniach, od jakichś miłośników sportów ekstremalnych przez grę na perkusji po nerdów i miłośników planszówek. Niektórzy dzieciaci, niektórzy nie itd.
Myślę sobie, że też ta różnorodność projektów, z którymi się spotykasz, jest takim uatrakcyjnieniem tej pracy, prawda? Natomiast zastanawiam się, czy są tutaj jakieś specjalizacje domenowe: ktoś zajmuje się, powiedzmy, bardziej przemysłem, ktoś bardziej księgowością? Czy nie ma raczej takich podziałów?
To zależy, różnie bywa. Oczywiście są koledzy, koleżanki, którzy są specjalistami od finansów i to jest ciekawa i zaskakująca dziedzina wiedzy. Są tacy, którzy polubili jakieś moduły zarządzania produkcją, więc jeżeli jest wdrożenie, to przylepiają się do tych procesów. Jasne, można wypracować sobie jakąś specjalizację, można być też takim bardziej uniwersalnym gościem.
A jak może wyglądać ścieżka rozwoju w tej branży? Jak to na przykład wygląda w IT.integro?
Jest to w miarę jasno rozpisane, kolejne stanowiska i taka matryca kompetencji, którą trzeba osiągać po kolei tudzież jakieś certyfikaty, które trzeba zdobywać, więc kolejne stopnie rozwoju i warunki to jasny, prosty proces, przejrzyste zasady gry.
Jasne. To jest jakoś podparte na przykład szkoleniami? Czy raczej to Ty musisz się sam tym zająć i sam sobie taki rozwój zawodowy ułożyć?
Nie. To są szkolenia wewnętrzne czy zewnętrzne, to jest w miarę dobrze zaplanowane, jak mówiłem, inwestycja w pracownika jest duża. Idąc po kolejnych stanowiskach ścieżką rozwoju, możesz się dużo nauczyć. Firma w tym pomaga, zachęca, wymaga, więc naprawdę nie jesteś sam.
Jasne, rozumiem. W takim standardowym, klasycznym IT mamy do czynienia z kimś, kto jest na początku, powiedzmy, juniorem, później jakimś takim regularem, później seniorem, ew. później menedżerem. Czy podobna drabinka tych szczebli rozwoju istnieje też w przypadku ERP?
Dokładnie tak. Jest to taka standardowa prognoza. Od juniora przez konsultanta do seniora i później specjalisty, może menedżera – to zależy od osobistych preferencji, upodobań, umiejętności, talentów. Niektórzy lepiej się czują na stanowiskach zarządczych, niektórzy po wielu latach jakichś doświadczeń są po prostu takimi poszukiwanymi specjalistami w jakiejś dziedzinie wiedzy, np. finansów, programowania, czegoś innego, produkcji. Może opanowali kilka innych produktów, może zajmują się Business Inteligence. To jest w miarę takie standardowe.
Na koniec chciałbym Cię jeszcze zapytać o rekrutację, ale może oprzyjmy to konkretnie na IT.integro, bo to pewnie też zależy od firmy. Co trzeba umieć, jakie doświadczenie mieć, aby być zatrudnionym jako programista ERP w firmie IT.integro?
Warto znać jakiś język programowania, umieć po prostu w czymś programować. I być otwartym na naukę AL-a . To jest taki twardy warunek. Powiedziałbym też, że dodatkowe wymagania, to mieć doświadczenia z jakimiś procesami typu produkcji, handlu, finansów.
Czy jakieś wykształcenie, certyfikaty są wymagane?
Nie, nie wymagamy certyfikatów. Preferowane kierunki techniczne.
Okay. Myślę, że to są konkretne porady dla tych, którzy faktycznie chcieliby tą ścieżką kariery programisty konsultanta ERP podążać.
Świetnie! Dzisiaj moim gościem był Michał Chyczewski z firmy IT.integro. Rozmawialiśmy właśnie o roli programisty konsultanta ERP.
Michał, bardzo Ci dziękuję za poświęcony czas.
Dziękuję również, pozdrawiam.
Powiedz, proszę, na koniec jeszcze, gdzie Cię można znaleźć w internecie albo gdzie moglibyśmy odesłać słuchaczy, którzy chcieliby może więcej się dowiedzieć o tym temacie, może chcieliby rozpocząć swoją ścieżkę kariery w tym kierunku, gdzie moglibyśmy ich odesłać?
Można mnie znaleźć na LinkedInie, wystarczy wyszukać „Michał Chyczewski, Integro”. Jeżeli chodzi o rozpoczęcie kariery, zapraszam na stronę it.integro.pl i kariera.integro.pl.
Świetnie! Oczywiście te linki znajdą się w notatce do odcinka. Michał, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję i do usłyszenia. Cześć!
Cześć!
I to na tyle z tego, co przygotowałem dla Ciebie na dzisiaj. Znaczenie systemów ERP w nowoczesnej gospodarce zdecydowanie rośnie. Tak jak mówił Michał, jest to oprogramowanie spinające całą firmę. Jeśli praca z technologią, jak i z biznesem jest dla Ciebie interesująca, stanowisko programisty konsultanta ERP może być właśnie dla Ciebie. Tak się składa, że firma IT.integro, w której pracuje Michał, prowadzi właśnie rekrutację w tym obszarze.
Jeśli ten odcinek był dla Ciebie interesujący i przydatny, odwdzięcz się, proszę recenzją, oceną lub komentarzem w social mediach. Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl. Zapraszam też do moich mediów społecznościowych.
Ja się nazywam Krzysztof Kempiński, a to był odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT o ścieżce kariery programisty konsultanta ERP. Zapraszam do kolejnego odcinka już wkrótce. Cześć!