POIT #226: Dostał 218 tys. zł zwrotu podatku. Kto może skorzystać z ulgi IP Box w 2024 roku?

Witam w dwieście dwudziestym szóstym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem dzisiejszej rozmowy jest to kto może skorzystać z ulgi IP Box w 2024 roku.

Dziś moim gościem jest Aleksandra Borowska – ekspert ds. IP BOX — od kilku lat pracuje z ulgą IP BOX w Pravna Group, która jest liderem na rynku, biorąc pod uwagę skuteczność pozytywnych interpretacji na poziomie 99,8%. IP Box nie ma dla niej tajemnic. Każdego dnia pomaga obniżać podatek dochodowy do 5% i dzięki niej w programistycznych portfelach zostaje naprawdę sporo oszczędności.

Sponsor odcinka

Sponsorem odcinka jest Pravna Group.

W tym odcinku rozmawiamy o IP Box w następujących kontekstach:

  • jakie możliwości podatkowe ma aktualnie branża IT?
  • czym jest ulga IP Box?
  • kto może skorzystać z tej ulgi?
  • dlaczego tak ważne są prawa autorskie?
  • ile można zaoszczędzić na podatkach dzięki IP Box?
  • składka zdrowotna a IP Box
  • czy w 2024 r. IP Box ciągle się opłaca?
  • jakie są najczęstsze obawy przed wdrożeniem IP Box’a?
  • jak wygląda proces ubiegania się o ulgę?
  • jak wyglądają i na czym polegają ewentualne kontrole z urzędu skarbowego?

Subskrypcja podcastu:

Linki:

Wsparcie na Patronite:

Wierzę, że dobro wraca i że zawsze znajdą się osoby w bliższym lub dalszym gronie, którym przydaje się to co robię i które zechcą mnie wesprzeć w misji poszerzania horyzontów ludzi z branży IT.

Patronite to tak platforma, na której możesz wspierać twórców internetowych w ich działalności. Mnie możesz wesprzeć kwotą już od 5 zł miesięcznie. Chciałbym oddelegować kilka rzeczy, które wykonuję przy każdym podcaście a zaoszczędzony czas wykorzystać na przygotowanie jeszcze lepszych treści dla Ciebie. Sam jestem patronem kilku twórców internetowych i widzę, że taka pomoc daje dużą satysfakcję obu stronom.

👉Mój profil znajdziesz pod adresem: patronite.pl/porozmawiajmyoit

Pozostańmy w kontakcie:

 

Muzyka użyta w podcaście: „Endless Inspiration” Alex Stoner (posłuchaj)

Transkrypcja podcastu

To jest 226. odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym z moim gościem rozmawiam o tym, kto może skorzystać z ulgi IP Box w roku 2024. 

Sponsorem tego odcinka jest PRAVNA Group. Notatkę, linki oraz transkrypcję do dzisiejszego odcinka znajdziesz pod adresem porozmawiajmyoit.pl/226. 

Podcast Porozmawiajmy o IT jest dostępny zupełnie za darmo. Obowiązuje tylko jedna zasada: jeśli jesteś tu przynajmniej po raz drugi, to po pierwsze rozgość się, a po drugie odwdzięcz za te treści, wystawiając ocenę w Twojej aplikacji podcastowej lub polecając odcinek w social mediach. Dziękuję. 

Ja się nazywam Krzysztof Kempiński. Moją misją jest poszerzanie horyzontów ludzi z branży IT, co realizuję m.in. poprzez ten podcast. A teraz zapraszam Cię już do odcinka. 

Odpalamy! 

 

Cześć, moim i Waszym gościem jest ekspertka do spraw IP Box. Od kilku lat pracuje z ulgą IP Box w PRAVNA Group, która jest liderem na rynku, biorąc pod uwagę skuteczność pozytywnych interpretacji na poziomie 99,8%. IP Box nie ma dla niej tajemnic. Każdego dnia pomaga obniżać podatek dochodowy do 5% i dzięki niej w programistycznych portfelach zostaje naprawdę sporo oszczędności. Moim i Waszym gościem po raz drugi jest Aleksandra Borowska. 

Cześć, Ola, bardzo miło mi gościć Cię w podcaście. 

 

Cześć, dzień dobry wszystkim. Mnie również jest bardzo miło, szczególnie, że spotykamy się po raz drugi.  Mam nadzieję, że, mimo iż to drugi raz, to coś ciekawego będę mogła nadal tutaj opowiedzieć. 

 

Właśnie, ostatnio spotkaliśmy się około rok temu, rozmawialiśmy o uldze IP Box, zastanawialiśmy się nad korzyściami, nad potencjalnymi ryzykami, jakie się z tym wiążą. Dzisiaj ponownie ten temat będziemy brali na tapet, dzisiaj spojrzymy na to, czy w roku 2024 (w tym okresie, kiedy za chwilkę będziemy przed koniecznością rozliczenia się rocznego) IP Box to nadal jest dobry wybór, jeśli tak, to jak do tego tematu podejść, gdzie skorzystać z pomocy i jak cały ten proces wygląda. 

Zanim jednak do tego przejdziemy, to tak jak ostatnio chciałbym Cię, Ola, zapytać, czy słuchasz podcastów, jeśli tak, to jakie najczęściej goszczą w Twoim programie? 

 

Ogólnie słucham podcastów i ja pamiętam, że jak ostatnio rozmawialiśmy, chyba wspominałam coś, że jestem bardziej książkowa, a to się teraz trochę zmieniło. Więcej tych podcastów słucham. Bardzo lubię ostatnio podcast Przemka Górczyka, może już wielu z Was kojarzy. Bardzo dużo ciekawych tematów takich życiowych, ale też naukowych można posłuchać. Ogólnie podcasty lubię, szczególnie w aucie, można sobie coś innego odpalić, jak się stoi w korku. Tak że jak najbardziej forma mi bliska. 

 

Super, świetnie. Dzisiaj co prawda naszym takim głównym tematem będzie IP Box, ale myślę, że dobrze byłoby spojrzeć, jakie w ogóle możliwości ma obecnie branża IT pod względem właśnie podatkowym. 

 

Tak, zdecydowanie. Tak mi się wydaje, że dobrze od tego wyjść, bo właśnie temat IP Box w takich kręgach IT pewnie już się każdemu, kto gdzieś tam w IT działa, obił uszy, ale warto wyjść od podstaw, żeby to po prostu najzwyczajniej w świecie dobrze zrozumieć, skąd to się bierze, po co to jest i np., że ulga IP Box nie działa sama, że musimy ją z czymś połączyć.

Więc tak na sam początek, jeśli chodzi o możliwości podatkowe dla branży IT, mówimy tutaj oczywiście o osobach, które przykładowo prowadzą jednoosobową działalność, przede wszystkim się na tym skupimy. Mamy trzy takie podstawowe możliwości. 

Pierwszą z nich jest rodzaj podatku dochodowego, czyli podatek liniowy, gdzie mamy tutaj dla tego podatku liniowego takie klasyczne dość i stałe już od jakiegoś czasu 19% podatku. Oznacza to, że w ciągu roku ze swoich już dochodów płacimy 19% tego zadeklarowanego podatku z dochodów, czyli przychody minus wasze koszty. Jest to zawsze po prostu 19%. 

Zaczynając od tego powiatu liniowego już tak dociągnę do tematu IP Boxa. To jest zazwyczaj najlepsza opcja, jeżeli na IP Boxa się decydujecie, bo właśnie do tej liniówki zazwyczaj się to najbardziej opłaca, żeby później z tego IP Boxa skorzystać. 

Ale oczywiście mamy też inne formy, druga z nich to jest skala podatkowa, inna używana nazwa to zasady ogólne, bo tutaj jest kilka nazw. Chodzi tutaj o to, że ten podatek, który płacimy, może się zmienić, a chodzi tak naprawdę o to, że do 120 tys. zł płacimy 12% podatku, powyżej jest to 32% podatku. 

Więc trzeba się po prostu zastanowić, ile tutaj finalnie zarabiacie, chociaż to nie tylko czasem to jest najważniejsze, bo też wchodzą w grę koszty, więc to są już takie wyliczenia, które warto sobie zrobić przy zakładaniu jednoosobowej działalności, ale też nawiązując do tego, kiedy rozmawiamy, to jest taki dobry moment zawsze, koniec roku, początek nowego roku, żeby się zastanowić, jak się chce rozliczać w roku przyszłym, ponieważ zawsze na początku przyszłego roku, dokładnie do 20 dnia miesiąca po pierwszej fakturze, czyli zazwyczaj do 20 lutego jest możliwość po prostu wymiany zmiany lub też zatrzymania oczywiście wyboru podatku, w jaki sposób będziecie się w przyszłym roku rozliczać. 

Więc mamy też skalę podatkową, przy niej też z IP Boxa skorzystać można, i na koniec jest jeszcze ryczałt, który tutaj w nowym ładzie został obniżony i finalnie teraz mamy tam 12% podatku. Czasem się też gdzieś tam można przeczytać o tym, że przy IT są możliwości na 8,5% podatku, ale niestety muszę wiele osób zmartwić w tym momencie. Jeśli chodzi o ten taki obniżony ryczałt, widzimy tutaj spore trudności ostatnio w uzyskaniu go, więc ja bym się przede wszystkim skupiła na tych trzech opcjach, czyli podatek liniowy, skala podatkowa lub ryczałt 12%. 

 

Dosyć istotnym elementem tej całej układanki jest to, czy pracujemy na umowę o pracę, czy też na działalność gospodarczą. I co prawda rośnie nam liczba osób w IT, które właśnie korzystają chociażby z tej możliwości B2B i coraz częściej taka opcja w ogóle jest dawana od pracodawców, natomiast nadal istnieje grupa oczywiście osób, które w jakiś sposób obawiają się tego, że rozpoczęcie takiej działalności to jest wejście na grunt, który nie jest im znany, to nie jest ich domena, być może tam będą dodatkowe formalności itd. 

Czy według Ciebie warto wchodzić na działalność gospodarczą, żeby pod względem chociażby tym podatkowym tutaj skorzystać? 

 

Jeśli chodzi o ten temat, ja już wcześniej to zauważałam, że mamy takie trochę dwie grupy, czyli są tacy zwolennicy umowy o pracę, zwolennicy działalności. Ostatnio właśnie też tutaj z firmy byłyśmy na takich targach branżowych z IT i miałam przyjemność rozmawiać trochę z firmami. Właśnie pan ze stoiska obok nawet właśnie się śmiał, że u niego w firmie jest dokładnie tak samo. Jedni się kłócą z drugimi, kto jest lepszy. I oczywiście uważam, że tutaj wszystko jest dla ludzi, trzeba się zastanowić, co jest dla nas lepsze, plus też, jakie dana firma, dany kontrahent, z którym się współpracuje, dają najzwyczajniej w świecie możliwości. 

Niestety trzeba to dodać, że jeżeli chodzi o umowę o pracę, bardzo rzadko zdarza się tak, że wyjdziecie na tym lepiej finansowo. Więc tutaj ze względów tych takich czysto finansowych warto bardzo mocno pomyśleć o jednoosobowej działalności. Szczególnie że nie oszukujmy się, zarobki w sferze IT są wysokie, ogólnie rzecz biorąc, więc to się jeszcze bardziej opłaca być na tej działalności. 

Niektórzy się faktycznie boją, bo trzeba księgową mieć, trzeba faktury sobie odkładać. Ale co do zasady, to są trzy przelewy gdzieś tam do Urzędu Skarbowego, do ZUS-u co miesiąc. Jak weźmiecie sobie kogoś od księgowości, to po prostu dajemy faktury, księgowa wylicza i dziękuję. I temat mamy zamknięty. I jak ktoś tam już przejdzie na tą działalność, to bardzo rzadko wraca na umowę o pracę jednak. 

 

No tak, nie da się ukryć, że faktycznie te korzyści są całkiem spore. 

I mamy tutaj IP Box, który co prawda znany już od wielu lat w IT, ale mimo wszystko ja zauważam, że są takie błędne jakieś tutaj opinie na temat IP Boxa, być może postrzeganie tego jako coś niezwykle skomplikowanego albo jako wymyślanie naprawdę innowacyjnych rzeczy. Wiem, że nie do końca tak jest, dlatego chciałbym Cię poprosić, żebyś w kilku słowach powiedziała, czym ten IP Box jest. 

 

Tak, zaczynając, sobie nawiążę trochę do tamtego pytania, bo to tak jak z umową o pracę i działalnością są dwie grupy, to tak samo jest z IP Boxem i często, jak klienci do nas dzwonią, mówią np.: a bo ja jestem pierwszy i nikt z moich kolegów jeszcze nie ma IP Boxa, albo: no wszyscy już dookoła mają. I często ktoś musi być tym zapalnikiem, żeby po prostu na tego IP Boxa wejść. 

Ale oczywiście tłumacząc, co to jest IP Box, bo to nasz główny temat jednak, więc warto powiedzieć: jest to ulga podatkowa od podatku dochodowego. Co to oznacza? Że możemy skorzystać z niej, kiedy jesteśmy na podatku dochodowym, czyli podatku liniowym lub skali podatkowej – nie wchodzi tutaj w to ryczałt – i wtedy możemy obniżyć podatek do jedynie 5%. 

 

Ale oczywiście tłumacząc, co to jest IP Box, bo to nasz główny temat jednak, więc warto powiedzieć: jest to ulga podatkowa od podatku dochodowego. Co to oznacza? Że możemy skorzystać z niej, kiedy jesteśmy na podatku dochodowym, czyli podatku liniowym lub skali podatkowej – nie wchodzi tutaj w to ryczałt – i wtedy możemy obniżyć podatek do jedynie 5%.

 

Tak że nawiązując do tego podatku liniowego, gdzie jest 19%, gdzie to się po prostu zazwyczaj najbardziej opłaca, jeśli chodzi o IP Boxa, też mocno przez tę składkę zdrowotną, którą mamy teraz procentową, to widzimy, że z 19% do 5% trochę różnica się jednak robi. 

Teraz, jeśli chodzi o takie rzeczy, kto może, dlaczego może skorzystać, to musimy tutaj wytwarzać właśnie jakąś tzw. własność intelektualną, tak to się nazywa i musimy sprzedawać prawa autorskie do tego, co robimy. To też jest taka ważna kwestia, ponieważ w ogóle starając się o IP Boxa, to chodzi o to, że tworząc jakiś kod, tworzymy go i ta firma, z którą współpracujemy, później chce z tego kodu sobie skorzystać najzwyczajniej w świecie. A żeby ona mogła skorzystać tak całościowo i żeby później ten kod był ich, to potrzebują do tego prawa autorskie. 

I chodzi o to w IP Boxie, że właśnie my wytwarzamy tzw. własność intelektualną i później po prostu sprzedajemy do niej prawa autorskie, dlatego też możemy skorzystać właśnie z tych 5%. 

Jeśli chodzi jeszcze o tą innowacyjność, tak, tak się mówi w świetle prawa, że to ma być innowacyjne, ale pamiętajmy, że to nie musi być nic, czego nie wiem, nie było już gdzieś na rynku. Ja akurat w tym temacie bardzo często daję ten przykład, bo uważam, że on bardzo fajnie to obrazuje, że warto sobie 10 lat wstecz się cofnąć gdzieś tam pamięcią i będziemy widzieć, że te technologie, które mamy, nadal się rozwijają, jest to innowacyjne. Jednak jakby nie patrzeć na tą naszą dość bliską przeszłość, to tutaj jeżeli trafiacie do jakiegoś projektu, nie wiem, robicie aplikację do zamawiania jedzenia, to no nie oszukujmy się, jeszcze kilka lat temu ich nie było, teraz może to dla nas powszechne, ale to nadal jest coś nowego, więc jeżeli rozwijacie takie rzeczy, tworzycie jakieś nowe rzeczy w danej aplikacji przykładowo, to wtedy można skorzystać z ulgi IP Box. 

 

Właśnie ten warunek innowacyjności jest często przeceniany, bym powiedział, ale to nie znaczy, że chcąc skorzystać z tej ulgi, nie trzeba spełnić pewnych warunków. Ona jest adresowana do osób spełniających określone warunki. Chciałbym Cię zapytać, jakie to są warunki i jak sobie patrzymy na IT, a jakie zawody, specjalizacje kwalifikują się do tej ulgi? 

 

Tutaj jeśli chodzi o takie formalne bardzo rzeczy: jednoosobowa działalność gospodarcza, ale spółki też się kwalifikują. Tutaj jeżeli można nawet robić to samo na jednoosobowej działalności czy na spółce, ale jeżeli to jest spółka, to przykładowo software house’y, jakieś większe firmy też mogą skorzystać jak najbardziej.

Musimy mieć podatek dochodowy, musimy coś tworzyć, musimy coś ulepszać. I też ważne jest, żeby gdzieś tam sobie gromadzić te nasze faktury, umowy – taką dokumentację, którą Urząd Skarbowy lubi. Musimy ją po prostu posiadać, ale to nic wymyślnego. Myślę, że każdy praktycznie, nawiązując współpracę z jakąkolwiek firmą, podpisuje jakiś kontrakt. Więc to już mamy, faktury mamy, tak że nie ma tutaj naprawdę jakiegoś katalogu, który jest bardzo straszny.

A kto może skorzystać z IP Boxa? Przede wszystkim wszyscy, którzy programują, czy to backend, czy to frontend, fullstack, to już niezależnie, to wszystko się będzie nam kwalifikowało. Ale też taką rzecz dodam, którą często dużo osób nie wie: np. programowanie maszyn CNC. To też się bardzo fajnie wlicza. Jakichś sterowników, tego typu rzeczy też możemy sobie tutaj wrzucać. Ktoś, kto tworzy testy automatyzujące. Architekci oprogramowania też bardzo ładnie się kwalifikują. Ktoś, kto pracuje przy bazach danych, tworzy gry, też jak najbardziej.

Nawet takie stanowiska jak DevOps czy Scrum Master Też można pomyśleć, powalczyć, czy coś by się tutaj nie udało wdrożyć. Dodam, że to zależy, bo te stanowiska są takie, że nie zawsze wszyscy robią to samo na tych stanowiskach, ale można spróbować i można to sprawdzić.

My oczywiście każdej osobie, która się do nas zgłosi, robimy taką bezpłatną kwalifikację, sprawdzamy, zanim w ogóle gdziekolwiek ruszymy dalej, to taka pierwsza kwalifikacja to jest taka absolutna podstawa.

A kto może skorzystać z IP Boxa? Przede wszystkim wszyscy, którzy programują, czy to backend, czy to frontend, fullstack, to już niezależnie, to wszystko się będzie nam kwalifikowało. Ale też taką rzecz dodam, którą często dużo osób nie wie: np. programowanie maszyn CNC. To też się bardzo fajnie wlicza. Jakiś sterowników, tego typu rzeczy też możemy sobie tutaj wrzucać. Ktoś, kto tworzy testy automatyzujące. Architekci oprogramowania też bardzo ładnie się kwalifikują. Ktoś, kto pracuje przy bazach danych, tworzy gry, też jak najbardziej.

 

Zaznaczyłaś kilka razy, że prawa autorskie są niezbędne, żebyśmy mogli w ogóle tutaj myśleć o tej uldze. Dlaczego one są takie istotne i jak możemy zadbać, żeby właśnie Urząd Skarbowy gdzieś tam nam nie zauważył, że ten obszar nie jest zadbany?

 

Właśnie dlatego, że IP Box opiera się na tych prawach autorskich, jakby to jest tutaj nam prawnie zapisane, że te prawa autorskie po prostu muszą być przekazywane, dlatego polecam przy nawiązywaniu jakiegokolwiek nowego kontraktu, jeżeli myślicie o IP Boxie, nawet żeby się rozliczyć kiedyś, nie musi to być teraz w tym miesiącu, ale żeby się zabezpieczyć, sprawdzajcie, czy prawa autorskie są przekazywane za wynagrodzeniem. Czasami robi się do tego taki oddzielny artykuł w umowie, czasami jest gdzieś to przy wynagrodzeniu, czasem się pisze, że prawa autorskie są przekazane i tamten paragraf zawiera już po prostu tę kwotę za prawa autorskie, więc też nie mogę wskazać, że to na pewno będzie w tym jednym danym paragrafie, ale trzeba przejrzeć, jak macie wątpliwości, to no też to sprawdzamy.

 

Teraz myślę, bardzo ciekawa rzecz dla wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć, ile mogliby na tej uldze zaoszczędzić, odzyskać, jakkolwiek po prostu wzbogacić swój portfel o te właśnie pieniądze. Co tutaj jest do ugrania? O jakich kwotach w ogóle możemy mówić?

 

Dużo jest do ugrania, nie da się zaprzeczyć temu, że te kwoty mogą być naprawdę bardzo wysokie. Oczywiście, niestety muszę trochę tak powiedzieć dyplomatycznie: to zależy.

 

Wiedziałem.

 

Tak naprawdę trzeba spojrzeć na to, jaka jest ta faktura, jakie macie tu przychody, jakie macie koszty, ale takie obliczenia, żeby temat zarysować, oczywiście przygotowałam i dla przykładu tutaj weźmy sobie takie 15 tys. zł netto miesięcznie przy takich minimalnych kosztach, przykładowo tam 300 zł miesięcznie za księgowość. Te koszty przy IP Boxie muszą się pojawić ze względów takich czysto księgowych, ale bardzo często właśnie jest tak, że u nas klienci mają tylko np. księgowość, więc dlatego biorę takie minimalne koszty, bo gdzieś tam najłatwiej jest to po prostu przedstawić.

I jeśli chodzi o liczby, przy takim już obciążeniu podatkowym, takim rzeczywistym, gdzie jest też policzony ZUS, to przy IP Boxie z podatkiem liniowym wychodzi nam, że od tego, co dostaniemy, do urzędów przekażemy 9,37%. Przy ryczałcie już jest to 15,27%, więc robi się nam faktycznie różnica. Korzystając z podatku liniowego plus IP Box, rocznie wyjdziemy ok. 10 tys. zł, uśredniając, do przodu, a jeżeli chodzi o taki zwrot jednorazowy – bo o tym przy okazji powiem, że IP Box działa tak, że w ciągu roku płaci się zadeklarowany podatek, a po zakończeniu roku właśnie urząd Wam po prostu zwraca tę nadpłatę tego podatku – to przy takich kwotach jednorazowo 23 tys.zł można otrzymać.

 

Korzystając z podatku liniowego plus IP Box, rocznie wyjdziemy ok. 10 tys. zł, uśredniając, do przodu, a jeżeli chodzi o taki zwrot jednorazowy – bo o tym przy okazji powiem, że IP Box działa tak, że w ciągu roku płaci się zadeklarowany podatek, a po zakończeniu roku właśnie urząd Wam po prostu zwraca tę nadpłatę tego podatku – to przy takich kwotach jednorazowo 23 tys.zł można otrzymać.

 

Ja też dodam, bo zaczęłam zauważać w tym duży plus, że to jest taki zwrot jednorazowy, bo czasami niektórzy mówią, że np., nie wiem, będą gorzej wychodzić na ryczałcie, ale będą te pieniądze mieli od razu. Ale z drugiej strony warto sobie na to spojrzeć tak, że jak są te pieniądze od razu, to czasem się rozejdą, czasem nie wiadomo gdzie. A korzystając sobie z IP Boxa, można powiedzieć, że tak trochę Urząd Skarbowy oszczędza za nas i można sobie później np. te pieniądze w coś zainwestować, myślę, że to taki fajny zastrzyk gotówki dodatkowo.

To są takie obliczenia, jeśli chodzi o takie 15 tys. zł netto w skali roku, jeżeli mamy to miesięcznie, ale mam też kilka liczb takich przygotowanych, realnych, jeśli chodzi o naszych klientów, którzy dostali niedawno tutaj od nas zwroty. Nazwisk z wiadomych przyczyn podać nie mogę, ale specjalnie dla mnie tutaj nasz doradca te liczby nam wyciągał. I dla przykładu jeden z klientów, który rozliczał też lata wstecznie, ale finalnie zapłacił 300 800 zł podatku. Tak że dość dużo takiego zwrotu otrzymał, uwaga, 218 tys. zł. Tak że robi się naprawdę już spora suma, nie oszukujmy się, tak dostać 218 tys. zł można iść i sobie samochód kupić, tak że przyjemnie.

 

Całkiem nieźle.

 

Przykładowo jeszcze, podatku było 171 tys. zł, mieliśmy zwrotu 123 z groszami, ale też żeby nie było, że to tylko się opłaca na jakichś dużych liczbach czy po prostu przy dużej ilości lat. Dajmy na to tutaj z jednego roku przy opłaconym podatku 35 tys. zł, zwrotu było np. 18 tys. zł. Tak że też nie musimy się obawiać, że jak te kwoty są mniejsze, to się nie opłaca, bo z 35 18 też brzmi dobrze, myślę.

 

Jak najbardziej. Zastanawiam się jednak, bo w tym przykładzie, który przygotowałaś, wyszło, że można tutaj mówić o takich mniej więcej zwrotach, jak 20–30 tys. zł, a później podałaś to 218 tys., to przemawia gdzieś tam do wyobraźni. Zastanawiam się, jak to jest możliwe, czy to wynika z tego, że ta osoba płaciła po prostu bardzo dużo tego podatku, ponieważ zarabiała bardzo dużo, czy może są jakieś inne przyczyny tak dużego zwrotu?

 

Akurat w przypadku tego klienta było tak, że on rozliczał też poprzednie lata, oczywiście może być tak, że ktoś dostanie taki zwrot z jednego roku, też tak może być, ale tutaj było też tak, że rozliczał poprzednie lata, bo co warto dodać: ulga IP Box weszła 1 stycznia 2019 roku. I niektórzy już mogą myśleć, że już mamy pozamiatane, ale nadal nawet ten 2019 rok można jeszcze teraz rozliczyć, jeszcze spokojnie w przyszłym roku będzie można to zrobić, więc dużo osób 5 lat będzie miało do rozliczenia, więc jak się nagle rozlicza 5 lat z IP Boxem, jeżeli ktoś był na podatku liniowym, to później takie sumy po prostu wychodzą.

 

Całkiem ładnie. To jest jak gdyby jedna rzecz, o której trzeba pamiętać, albo jedna z wielu, także jest możliwość rozliczania się wstecznego. Na początku, gdy mówiłaś o tych różnych formach rozliczania się, wspomniałaś, że ta tzw. liniówka popularna jest dosyć dobrze pasującym, komplementarnym, bym powiedział, rozwiązaniem właśnie do IP Boxa, po części też ze względu na składkę zdrowotną. Gdybyś mogła tutaj więcej na ten temat powiedzieć.

 

Sądzę, że to ważne, więc jak najbardziej. Jeśli chodzi o temat składki zdrowotnej, dlaczego lepiej mieć IP Boxa z liniówką zazwyczaj? Ponieważ przy składce zdrowotnej jest to 4,9% na podatku liniowym, a jeżeli chodzi o skalę podatkową, to tam już jest 9%.

Wracając jeszcze do tego podatku, który płacimy na liniowym podatku czy skali podatkowej, mamy tam albo 19, albo 9,32. I teraz, niezależnie czy to jest skala podatkowa, czy podatek liniowy, zawsze to ściągamy do 5%. Ale po prostu składka zdrowotna ma mniejszy podatek, jeśli chodzi o ten podatek liniowy, więc to po prostu zazwyczaj się dużo bardziej opłaca.

I przechodząc do takich liczb, zostańmy przy tych 15 tys. netto, żeby już kontynuować po prostu temat przy tych samych sumach, to jeszcze tutaj nawiązując do ryczałtu, tam się płaci 626 zł około przy ryczałcie, zakładając, że jest to właśnie te 15 tys. netto miesięcznie, bo tam są takie widełki po prostu, jeśli chodzi o to i zazwyczaj po prostu często nasi klienci się łapią gdzieś w tych widełkach, więc załóżmy, że to jest około 600 zł. I dalej, przykładowo dla podatku liniowego, gdzie praktycznie nie ma żadnych kosztów, to tam jest 735 zł.

Tak że dlaczego to pokazuję? Bo czasami się mówi, że: no bo to się nie opłaca, bo na liniówce czy na skali się płaci ten procent składki zdrowotnej i to po prostu źle wychodzi. Ale jak się zaczyna porównywać te liczby, to się okazuje, że to wcale nie jest tak źle, bo trochę się zapomina, że na ryczałcie też się tę składkę zdrowotną płaci, tylko ona jest po prostu z góry ustalona. Więc przykładowo dla tej liniówki 735 zł. Może ona jest minimalnie wyższa, ale sądzę, że tutaj faktycznie później ten podatek niższy wszystko nam po prostu fajnie równoważy. Dlatego warto sobie zawsze to przeliczyć i nie skupiać się tylko na tym, że to jest procent, tylko po prostu sobie ten procent samemu nawet policzyć. Oczywiście później to jest wyliczane już przez księgowość, ale myślę, że każdy potrafi wziąć kalkulator i sobie te 4,9% wyciągnąć i wtedy widać, że to nie jest wcale takie straszne bardzo często.

 

Chciałbym jeszcze chwilkę wrócić do tego rozliczania wstecz. Zastanawiam się, jak to działa w przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się chociażby na ryczałt w obecnym, czy tam powiedzmy poprzednim roku, czyli nie kwalifikujemy się tutaj na IP Boxa, ale wcześniej, dajmy na to, byliśmy na skali, czy też na podatku liniowym, czy mimo aktualnie wybranego ryczałtu jesteśmy w stanie wstecznie też tamte lata pod IP Boxa podciągnąć?

 

Tak. Możemy jak najbardziej i powiem nawet więcej. Przy IP Boxie składamy wniosek zawsze o taki dokument, którym jest interpretacja indywidualna, to jest taki nasz dokument wyjściowy, gdzie musimy mieć pozwolenie na to, że można z ulgi skorzystać. I składając właśnie wniosek o taką interpretację indywidualną, jeżeli ktoś przykładowo w roku 2023 był na ryczałcie, ale wcześniej, 2022, 2021, 2020, dla przykładu, był na podatku liniowym, i teraz sobie tak myśli, że w sumie był rok na ryczałcie, ale by wrócił do tej liniówki, może by sobie zrobił IP Boxa, to możemy zawnioskować w taki sposób, że wnioskujemy o te lata przed ryczałtem i po ryczałcie. Więc możemy to po prostu zrobić w ramach jednej interpretacji, jakby to, że rok np. był ten ryczałt, nie zmienia nam formy opodatkowania z lat poprzednich, więc śmiało można się jeszcze rozliczyć.

 

Czy w 2024 IP Box ciągle się opłaca? Pamiętam naszą ostatnią rozmowę wtedy pomimo różnych obaw, słusznych, niesłusznych, które krążyły, tak można powiedzieć na papierze czy też w Excelu wychodziło nam, że te oszczędności, te zwroty są bardzo duże, chociażby z tego względu warto się tutaj pokłonić nad IP Boxem. Czy w 2024 coś się zmieniło pod tym względem?

 

Jeśli chodzi o 2024 rok, to tutaj zmian nie mamy przewidywanych, jedyne zmiany, to na pewno nas czeka gdzieś tam ten ZUS, ale to się zmieni wszędzie, czy to na ryczałcie, czy na podatku dochodowym, no niestety to się gdzieś tam co roku teraz zmienia. Ale same te liczby, które wspominałam wcześniej, to widać, że to się opłaca.

Ja też dodam, że mamy teraz sporo takich osób, które wracają do nas i mówią, że np. robiliśmy wcześniej IP Boxa albo w ogóle nie robiliśmy, ale byli np. na ryczałcie rok czy dwa i teraz wracają, żeby sobie na tę liniówkę wrócić z różnych względów. Pierwszy to jest oczywiście taki, że opłacalność, ale dużo osób planuje jakieś koszty mieć, cokolwiek. Na ryczałcie jesteśmy tutaj po prostu ograniczeni.

Ja też nie chciałabym, żeby to tak wybrzmiało, że tutaj mówię, że ryczałt jest najgorszy i nikt nie powinien go brać, bo tak nie uważam. Uważam, że będą osoby, które gdzieś tam lepiej się w tym odnajdą i uważam, że każdy powinien wybrać to, co czuje, że jest dla niego lepsze. Warto po prostu sobie to rozpatrzeć pod różnymi względami, pod względami właśnie tych kosztów, pod względami właśnie tej opłacalności, ile możemy zyskać. Wszystko jest dla kogoś, wszystko jest dla ludzi i musimy zdecydować po prostu, co jest dla nas najlepsze najzwyczajniej w świecie.

 

Tak, gdyby spojrzeć właśnie na te potencjalne oszczędności, zwroty, w sumie na jedno na koniec dnia wychodzi i porównując właśnie ten ryczałt, który ostatnio zyskał na popularności wśród programistów w porównaniu do IP Boxa, to czy tutaj jednoznacznie mamy zwycięzcę tego porównania?

 

Jeśli chodzi o ten temat, to co przed sekundką powiedziałam, myślę, że dobrze obrazuje to. Na IP Boxie jakiekolwiek praktycznie byśmy obliczenia klientowi nie robili, to 99,9% obliczeń zawsze wychodzi IP Box lepiej. Ciężko jakby to przeskoczyć, żeby finansowo ryczałt wyszedł lepiej, ze względu po prostu na te procenty, które mamy, no kalkulatora nie oszukamy, tak? Więc tutaj ciężko to przebrnąć.

Bardziej no są po prostu inne kwestie, które czasem niektórzy rozpatrują, ale tak jak mówię, no Jest bardzo duża grupa osób, która gdzieś tam wzięła ten ryczałt i jednak stwierdzili, że w sumie to bez sensu i wracają po prostu na IP Boxa. Szczególnie jeżeli tego IP Boxa mieli wcześniej, to bardzo chętnie gdzieś tam patrzą na to i mówią, że to się po prostu jednak nie opłaca. A nie wspominając już o osobach, które przeszły na ryczałt, jak się pojawił w Nowym Ładzie ten obniżony ryczałt 12%, i teraz kontaktują się z nami i chcą rozliczyć IP Boxa i okazuje się, że oni nie wiedzieli, że na ryczałcie nie można, bo nikt im nie powiedział.

Dlatego moim zdaniem takie ważne jest, żeby usiąść, poświęcić te dwie godziny, może nawet nie, ale faktycznie przy wyborze, przy otwieraniu działalności po prostu przemyśleć, co będzie dla nas lepsze. Może skorzystać właśnie z jakiejś pomocy doradcy podatkowego czy księgowej, porobić jakieś wyliczenia. Naprawdę warto zainwestować sobie nawet nie wiem 400–500 zł w jakąś konsultację i później wyjść na tym lepiej, niż po roku np. zauważyć, że aha, bo ja nie wiedziałam, że z ryczałtem nie można.

Naprawdę bardzo często się to zdarza i dla takiej własnej korzyści warto sobie to po prostu dobrze przeliczyć i pomyśleć.

 

Właśnie, ta decyzja jest ważna. Już niedługo przyjdzie ten przysłowiowy 20 lutego, kiedy nam się skończy ta możliwość wyboru formy opodatkowania. I co byś doradziła albo na jakie wady i zalety byś zwróciła uwagę dla osoby, która będzie się zastanawiała właśnie nad ryczałtem vs, powiedzmy, podatek liniowy z IP Boxem?

 

No cóż, w strefie IT, pierwsza kwestia, czy w ogóle myślimy o IP Boxie, bo to jest pierwsza rzecz. Trzeba sobie zdawać sprawę oczywiście, że przy IP Boxie musimy chociażby postarać się o tę interpretację indywidualną, czy też niezbędna będzie ewidencja IP Box. Ale dla kogoś, kogo te dwa dodatkowe dokumenty nie przerażają, to sądzę, że już warto by było się w tę stronę skierować. Czy jak jednak ktoś się obawia, to po prostu skorzystać z pomocy najzwyczajniej w świecie. Bo to są jednak podatki i nie bez powodu też doradcy podatkowi czy księgowe, księgowi się uczą, żeby to wszystko robić. Gdyby to było jednak takie bardzo proste, to taki zawód chyba by nie istniał najzwyczajniej w świecie, nie? Więc bardzo polecam właśnie tutaj to rozpatrzeć.

Druga sprawa jest też kwestia np. kredytu, jeżeli ktoś zastanawia się nad kredytem. Ja też wiem, że to nie jest we wszystkich bankach, ale zdarza się, że np. na ryczałcie są jakieś problemy, bo bank nie widzi, jakie były koszty i można np. dostać kredyt, ale wtedy jest on mniej korzystny, więc to oczywiście mocno zależy, ale słyszałam, że gdzieś tam takie rzeczy się pojawiają. Przy IP Boxie jest o tyle łatwiej, że czasami banki np. dopytują, dlaczego w sumie tego podatku było tak mało, ale jak sobie wyjaśnimy, że to jest przez ulgę podatkową,  to wtedy jest sprawa troszkę prostsza w tym temacie najzwyczajniej w świecie.

 

Z tego, co Ty słyszysz, z tego, co ja słyszę, ludzie mają mimo wszystko obawy właśnie związane z IP Boxem. Jakie najczęściej tutaj się wątki pojawiają w tym temacie, dlaczego ludzie się nie decydują na IP Boxa i czy te obawy w ogóle są słuszne?

 

Sądzę, że się obawiają, bo to jest Urząd Skarbowy. Wielki pan Urząd Skarbowy, taki mocno demonizowany, myślę, w naszym kraju, a trzeba pamiętać, że tam pracują też ludzie i o dziwo bardzo często ci wszyscy urzędnicy są mili. Oczywiście, jak wszędzie, jak w każdej firmie, nie wiem, pójdziecie do sklepu, pani kasjerka, pan kasjer też może być niemiły. Ale  chyba pierwsza rzecz, jak się pomyśli o Urzędzie Skarbowym, to jest o matko Urząd Skarbowy, o Boże, najgorzej, żeby tylko do mnie nie zadzwonili, żeby się tylko nie odezwali, bo na pewno będzie jakiś przypał.

Więc to jest po prostu chyba takie już, nie wiem, gdzieś zakorzenione u nas mocno w naszej podświadomości, że ten Urząd Skarbowy jest zły, że oni na pewno coś złego nam zrobią, a ten IP Box to w ogóle skąd on się wziął i po co to jest. Może nie polecam sobie czytać ordynacji podatkowej, bo nie wiem, czy chcecie, ale jak ktoś bardzo chce wnikać, to jest cały artykuł mówiący o uldze IP Box, gdzie można przeczytać i tam w ósmym podpunkcie tego artykułu jest właśnie wskazana kwestia własności intelektualnej. Tak że można, śmiało.

Ale generalnie sądzę, że to jest taka największa obawa po prostu gdzieś tam podświadomość, że ludzie się boją trochę takiego nieznanego, że nie wiedzą, co to będzie.

A ja powiem nawet więcej, bo czasami też słyszymy, że kontroli się boją. I jeśli chodzi o te kontrole, to one są i one będą, a nawet my teraz robimy specjalnie tak, żeby te kontrole faktycznie były, żeby przed wydaniem jakichkolwiek Wam pieniędzy Urząd Skarbowy musiał to sobie dobrze sprawdzić.

Osobiście uważam, że jak Urząd Skarbowy się zgłosi, żeby tzw. te czynności sprawdzające co do IP Boxa sobie przeprowadzić, to dobrze, to niech sobie sprawdzają, bo to są tak rutynowe czynności, to jest tak naprawdę często poproszenie o dosłanie, nie wiem, umów z kontrahentem, że po prostu jest to naprawdę do przejścia, jakby był jakiś problem, to my też gdzieś tam w tym pomagamy, więc też nie chcę unikać tego tematu, że właśnie jakaś kontrola może się pojawić z IP Boxa, wręcz właśnie przeciwnie, ja powiem, że ona pewnie będzie. Tylko że no po prostu już też po takiej ilości przejść gdzieś tam tego z urzędami skarbowymi wiemy, że to przebiega gładko, jak wszystkie dokumenty są dostarczone, to te zwroty są wydawane, tak że nie ma co się tego urzędu obawiać, oni zadzwonią czy napiszą maila i na tym gdzieś tam to się kończy.

 

Tak, czyli nie ma się czego bać. Wspomniałaś o dokumentach, które są potrzebne do tego, żeby o taką ulgę się tutaj ubiegać, żeby ją odpowiednio później uzasadnić itd. Czego będziemy potrzebować w tym procesie?

 

Czyli pierwsza kwestia, to co już wspominałam, interpretacja indywidualna. O nią występujemy do KIS-u, do Krajowej Informacji Skarbowej. I to jest taka nasza podstawa, żeby ona była pozytywna, że możemy z ulgi skorzystać.

Druga kwestia to jest jeszcze ewidencja IP Box, gdzie ona jest na takie dwie części podzielona. Pierwsza to jest taka typowo księgowa, gdzie po prostu są faktury, które rozliczamy z IP Boxem. Druga kwestia to jest to, co robiliście, nad jakimi projektami pracowaliście. To się po prostu wpisuje jakby miesięcznie, jaki projekt był działany. Nie chodzi o to, że trzeba jakąś każdą godzinę swoją rozpisywać, co się robiło, nie, absolutnie, jakby w stosunku do miesiąca 2–3 zdania opisu projektu wystarczają.

 

Wspomniałaś tutaj o interpretacji, która jest potrzebna. Nie jest wymagana prawnie, ale jest potrzebna. Z tego co pamiętam kilka lat temu, kiedy coraz więcej osób zaczęło eksperymentować z IP Boxem, to wtedy właśnie to budziło dużą obawę i duży strach, że po pierwsze była to rzecz nieznana, po drugie okres oczekiwania zazwyczaj był liczony w wielu miesiącach. Jak teraz ta interpretacja tutaj wygląda, po co ona jest, jak się wpasowuje w ten cały w ogóle nasz proces korzystania z IP Boxa?

 

Jeśli chodzi o interpretację, to jest to taki wyjściowy dokument, od którego zaczynamy. Tak jak wspomniałeś, to nie jest coś, co prawnie mamy wymagane. Teoretycznie, ponieważ praktycznie urzędy, właśnie jak już przychodzi do tego zwrotu IP Boxa, to o tę interpretację proszą, więc lepiej jednak zaczynać ten proces po prostu z tą interpretacją, ponieważ inaczej taki proces dojścia do tego, żeby uzyskać ten zwrot, będzie bardzo utrudniony. Więc to jest to, jeśli chodzi o interpretację.

<blockquote>Jeśli chodzi o interpretację, to jest to taki wyjściowy dokument, od którego zaczynamy. Tak jak wspomniałeś, to nie jest coś, co prawnie mamy wymagane. Teoretycznie, ponieważ praktycznie urzędy, właśnie jak już przychodzi do tego zwrotu IP Boxa, to o tę interpretację proszą, więc lepiej jednak zaczynać ten proces po prostu z tą interpretacją, ponieważ inaczej taki proces dojścia do tego, żeby uzyskać ten zwrot, będzie bardzo utrudniony. Więc to jest to, jeśli chodzi o interpretację.</blockquote>

Co jest fajne, to kiedyś, jeszcze za takich czasów covidowych, to było nawet 6 miesięcy albo i dłużej często, bo 6 miesięcy to był taki termin, który KIS podawał, a czasem to się jeszcze przedłużało. Teraz w całej szczęście to się skróciło, więc mamy podane, że to jest 3 miesiące. Ja tak realnie powiem, że widzimy, że to jest ok. 4 miesiące w tym momencie, żeby tę interpretację uzyskać.

 

Jedną z takich obaw, którą zaznaczyłaś jako pierwszą, myślę, że nie bez kozery, ponieważ pewnie ona najczęściej gdzieś się kołacze po głowach programistów, czy też specjalistów IT, korzystających, czy chcących korzystać z IP Boxa, to są te mityczne kontrole z Urzędu Skarbowego. Czy jest się czego obawiać?

 

Jeśli chodzi o te kontrole, jak już zdążyłam wspomnieć, wyrwałam się trochę z tym tematem. One są, tak że powiedzmy sobie wprost, one są, będą i tak jak wspomniałam już, dobrze, żeby były. Jeżeli ktoś tak bardzo boi się urzędu skarbowego, może się w jakiś sposób obawiać, tylko pytanie, czy to jest sens, bo w Urzędzie Skarbowym też są ludzie, tak jak wspominałam i naprawdę tam nie jest tak, że każdy, kto tam siedzi, to jest tylko po to, żeby nam życie utrudnić, to nie o to chodzi, z nimi naprawdę można się bardzo dobrze dogadać i ten proces dobrze przeprowadzić.

Powiem tak, jeżeli jesteśmy dobrze przygotowani, mamy interpretację, mamy ewidencję, mamy umowy, w których są odpowiednie zapisy, to jak się ten urząd odezwie i wyślemy te odpowiednie dokumenty, to jesteśmy w domu. Bo wiedząc, że to może się wydarzyć, przygotujmy się wcześniej.

I tak jak ostatnio właśnie z jednym klientem rozmawiałam, właśnie nawet powiedział, że ja się w sumie niczego nie boję. Niech przychodzą, fajnie, niech przychodzą, jestem przygotowany, nie mam nic do ukrycia. I uważam, że jeżeli jesteśmy szczerzy z Urzędem Skarbowym, nic nie kombinujemy, bo wydaje mi się, że ta taka mityczność Urzędu Skarbowego też się wzięła z takich właśnie kwestii różnych, tam się słyszało różne rzeczy, jakieś tam na Vacie, różne były zamieszki, no ale tam było kombinowane, tak? A jeżeli tutaj mamy wszystkie dokumenty przygotowane, to je pokazujemy po prostu, są weryfikowane i wszystko jest w porządku.

 

Tak, wiesz, nawet jak się popatrzy na ten zwrot, że przychodzi do ciebie Urząd Skarbowy, w praktyce nikt do Ciebie nie przychodzi, żadnych dwóch smutnych panów nie zapuka do drzwi, nie? Jeśli wszystko wygląda okej, no to dostajesz, nie wiem, list albo telefon z prośbą o dodatkowe dokumenty, wyjaśnienia itd.

 

A nawet, co jest ciekawe, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to już odchodząc trochę od IP Boxa, gdybyśmy mieli taką po prostu kontrolę naszej działalności, to nie jest tak, że zadzwoni pani i powie, że ona za godzinę będzie. Nie, mamy np. 7 dni na to, żeby sobie to wszystko przygotować do przedstawienia, tak że spokojnie nikt nie zapuka do drzwi i nie powie: proszę mi pokazać teraz. Nie, tak to się nie dzieje.

 

A na co Urząd Skarbowy zwraca uwagę? Jakie dokumenty bierze tutaj pod weryfikację?

 

Są to przede wszystkim właśnie umowy z kontrahentami, faktury, czy to sprzedażowe, czy to kosztowe, ewidencja właśnie, interpretacja. Trochę to też zależy od praktyki danego urzędu, bo niestety widzimy, że urzędy w Polsce to nie jest tak, że zawsze każdy urząd poprosi o to samo. Ale to są takie standardowe rzeczy. Czasem się zdarzy, że możesz o coś dodatkowego poprosić, ale przede wszystkim to, co wymieniłam.

 

Czy zazwyczaj jest tak, bo jeśli dobrze zrozumiałem, mówiłaś o IP Boxie jako o zwrocie na przysłowiowym końcu roku, czy po zamknięciu tego roku. Czy to jest tak, że to oznacza jedną kontrolę na rok, jedną na wiele lat, o które prosimy tutaj o zwrot? Jakie są najczęstsze praktyki?

 

Zazwyczaj jest tak, że przy każdym zwrocie jest po prostu gdzieś tam sprawdzenie tych dokumentów, ale zdarza się tak, że niektóre urzędy robią w ten sposób, że jak już, nie wiem, ktoś się postarał o zwrot z danego roku, to np. na przyszły rok już tak mocno nie wnikają w ten temat. Nie kontrolują albo, nie wiem, poproszą tylko o coś tam szczątkowego i gdzieś tam nie sprawdzają tak mocno. Więc no niestety to zależy od urzędu. Jeden urząd może co rok poprosić o ten sam dostaw dokumentów, drugi może nie poprosić o nic albo o coś szczątkowego, więc niestety ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie wprost, jak dany urząd postąpi.

 

Jasne, a czy jest jakaś lista najczęstszych błędów, które są popełniane właśnie przy składaniu takiej dokumentacji, czego się może wystrzegać?

 

Jeśli chodzi o błędy, to tak, np. brakuje zapisów w umowie i dlatego my już przed napisaniem wniosku o interpretację sprawdzamy te umowy, czy to wszystko jest, ale oczywiście nie wiem, jak dokładnie każda inna osoba składa interpretację. Więc warto o tym pamiętać, bo jeżeli, nie wiem, w interpretacji jest okej, ale później w umowie czegoś brakuje, to zapewne urząd będzie dopytywał.

Może być też tak, że np. w ewidencji IP Box dany urząd skarbowy uzna, że jakiś koszt przykładowo, jakaś faktura się nie kwalifikuje. To mogą też wskazać i czasem to się dzieje, ale to też nie jest jakby nic strasznego, bo po prostu trzeba poprawić czasem tę ewidencję według tego, co urząd wskaże i tyle. Więc to są gdzieś tam takie najczęstsze, powiedzmy, błędy, ale to też zazwyczaj nie jest coś, czego rozwiązać nie możemy, bo nawet gdybyście uzyskali interpretację bez sprawdzenia umowy, okazałoby się, że umowa przesłana do urzędu skarbowego nie jest w porządku, to można też jeszcze np. oświadczenie jakieś od tej firmy, z którą współpracujecie, otrzymać, więc są różne ścieżki, jak to jeszcze gdzieś tam rozwiązać.

 

A gdzie szukać pomocy, jeśli taka kontrola się wydarzy? Wiem, jako PRAVNA oczywiście pomagacie w składaniu, kompletowaniu tej dokumentacji, prawda, o uzyskiwaniu tego zwrotu. Natomiast co w przypadku kontroli? Czy tutaj też można liczyć na Wasze wsparcie?

 

Jeżeli przeprowadza się z nami cały proces, czyli od interpretacji indywidualnej przez rozliczenie, taki całościowy od A do Z, to jak najbardziej, jak do Was się tutaj Urząd Skarbowy by odezwał, to też można się do nas zwrócić o taką pomoc.

 

To świetnie. Wspomniałaś, że można u Was skorzystać właśnie z takiej konsultacji, jeśli chodzi o stwierdzenie, zbadanie, czy Wasz przypadek tutaj podlega, czy tutaj zasługuje, czy też wszystkie dokumenty są zebrane itd. Czy ta pierwsza konsultacja jest już płatna?

 

Taka pierwsza konsultacja jest absolutnie bezpłatna. Na początku po zgłoszeniu się do nas trafia się do osoby, która jest taką osobą prowadzącą Waszą sprawę od samego początku. My przeprowadzamy właśnie wtedy kwalifikację, możemy też gdzieś tam już wstępne zwroty posprawdzać, przedstawiamy cały proces i dopiero w momencie, kiedy zdecydujecie się, że chcecie z nami działać, sprawa trafia do naszego doradcy podatkowego, to już jest ta część płatna, ale te pierwsze konsultacje, nawet jak osoba, z którą na początku rozmawiacie, czegoś nie wie, to pamiętajcie, że my dopytujemy naszych doradców. Zawsze możemy gdzieś tam jeszcze podpowiedzieć, więc sądzę, że to jest duży plus też dla takich osób, które się w ogóle zastanawiają, czy to dla nich, bo warto się zgłosić, jeżeli ktoś nie jest pewny, żeby poznać ten proces i wtedy np. łatwiej jest się zdecydować właśnie, w którą stronę iść z tym opodatkowaniem na działalności.

 

Myślę sobie, że mając takie konsultacje ze sobą i mając dużą dozę pewności, że to się po prostu uda, no bo bazując na waszym doświadczeniu wieloletnim, doskonale wiecie, jakie przypadki się bezpośrednio od razu kwalifikują, jakie tutaj może wymagają uzupełnienia, to mając już takie konsultacje, mając taką wiedzę, możemy z powodzeniem iść dalej w ten proces, który wcale nie wygląda na tak trudny, skomplikowany i wymagający wielu formalności, jak się może wydawać, a te kontrole z Urzędu Skarbowego też są do przeżycia, jeśli w ogóle się zdarzą, bo to wcale nie jest jakaś tutaj oczywista i pewna rzecz.

Zatem warto w tym najbliższym czasie, kiedy mamy jeszcze możliwość wyboru tej formy rozliczenia, pomyśleć nad tym, czy może podatek liniowy z IP Boxem nie jest najlepszym wyjściem. Mam nadzieję, że tutaj ten materiał będzie w tym pomocny.

Ola, Tobie bardzo dziękuję za rozmowę. 

 

Dziękuję również. 

 

Powiedz, proszę, jeszcze na koniec, gdzie możemy Cię znaleźć w internecie, albo gdzie możemy osoby zainteresowane IP Boxem odesłać? 

 

No cóż, można do mnie napisać, jeśli chcecie bezpośrednio np. na LinkedInie. Mój numer też znajduje się na naszej stronie w zakładce IP Boxa, tak że śmiało można się zgłaszać. Możecie dzwonić, czy też pisać. Dodam, że jeśli się do nas zgłosicie, to będziecie albo rozmawiać ze mną, albo też mamy kilka świetnych osób w zespole z ogromną wiedzą, w ogóle mamy bardzo stały zespół, który się IP Boxem zajmuje, więc na pewno każda z nas Wam chętnie pomoże. 

 

Super. Oczywiście wszystkie te namiary będą w notatce do odcinka. Ola, jeszcze raz bardzo dziękuję za rozmowę. 

Do usłyszenia i cześć. 

 

Cześć!

 

I to na tyle z tego, co przygotowałem dla Ciebie na dzisiaj. Po więcej wartościowych treści zapraszam Cię do wcześniejszych odcinków. A już teraz, zgodnie z tym, co czujesz, wystaw ocenę, recenzję lub komentarz w aplikacji, której słuchasz lub w social mediach. 

Zawsze możesz się ze mną skontaktować pod adresem krzysztof@porozmawiajmyoit.pl lub przez media społecznościowe.

Ja się nazywam Krzysztof Kempiński, a to był odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT o tym, kto może skorzystać z ulgi IP Box w 2024 roku. 

Zapraszam do kolejnego odcinka już wkrótce. 

Cześć!

 

+ Pokaż całą transkrypcję
– Schowaj transkrypcję
Tags:
mm
Krzysztof Kempiński
krzysztof@porozmawiajmyoit.pl

Jestem ekspertem w branży IT, w której działam od 2005 roku. Zawodowo zajmuję się backendem aplikacji internetowych i zarządzaniem działami IT. Dodatkowo prowadzę podcast, występuję na konferencjach i jestem autorem książki "Marka osobista w branży IT". Moją misją jest inspirowanie ludzi do poszerzania swoich horyzontów poprzez publikowanie wywiadów o trendach, technologiach i zjawiskach występujących w IT.