
14 maj 2025 POIT #284: Raport o stanie rynku pracy ról związanych z zarządzaniem projektem i produktem IT
Witam w dwieście osiemdziesiątym czwartym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem dzisiejszej rozmowy jest raport o stanie rynku pracy ról związanych z zarządzaniem produktem i projektem w IT.
Dziś moim gościem jest Łukasz Drynkowski, z którym mam przyjemność współtworzyć portal z ofertami pracy dla branży IT o nazwie SOLID.Jobs.
W tym odcinku omawiamy m. in. takie aspekty raportu jak:
- liczba ofert dla ról PM, PO w 2023 i 2024 roku,
- średnia liczba aplikacji w poszczególnych rolach,
- wynagrodzenie i oczekiwania finansowe w zależności od rodzaju umowy,
- technologie wymagane przez pracodawców.
Subskrypcja podcastu:
- zasubskrybuj w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, Sticher, Spotify, przez RSS, lub Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Porozmawiajmy o IT”)
- ściągnij odcinek w mp3
- poproszę Cię też o polubienie fanpage na Facebooku
Linki:
- Raport – https://solid.jobs/zarzadzanie-projektem-i-produktem
- Profil SOLID.Jobs na LinkedIn – https://www.linkedin.com/showcase/solid.jobs/
- SOLID.Jobs – https://solid.jobs/
Wsparcie na Patronite:
Wierzę, że dobro wraca i że zawsze znajdą się osoby w bliższym lub dalszym gronie, którym przydaje się to co robię i które zechcą mnie wesprzeć w misji poszerzania horyzontów ludzi z branży IT.
Patronite to tak platforma, na której możesz wspierać twórców internetowych w ich działalności. Mnie możesz wesprzeć kwotą już od 5 zł miesięcznie. Chciałbym oddelegować kilka rzeczy, które wykonuję przy każdym podcaście a zaoszczędzony czas wykorzystać na przygotowanie jeszcze lepszych treści dla Ciebie. Sam jestem patronem kilku twórców internetowych i widzę, że taka pomoc daje dużą satysfakcję obu stronom.
👉Mój profil znajdziesz pod adresem: patronite.pl/porozmawiajmyoit
Pozostańmy w kontakcie:
- 📧 Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, pisz do mnie śmiało na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl
- 📩 Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych ciekawych odcinków
- 🎙 Subskrybuj podcast w
lub
Muzyka użyta w podcaście: „Endless Inspiration” Alex Stoner (posłuchaj)
Transkrypcja podcastu
To jest 284. odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym z moim gościem rozmawiamy o stanie rynku pracy dla osób zarządzających produktem i projektem w IT.
Wszystko, co potrzebujesz, notatka, linki i transkrypcja czekają na Ciebie na porozmawiajmyoit.pl/284.
Myślisz o zmianie pracy lub przebranżowieniu się do IT? Zajrzyj na SolidJobs, gdzie znajdziesz przejrzyste oferty z informacją co do zarobków, technologii i projektów.
Nazywam się Krzysztof Kempiński, prowadzę ten podcast oraz jestem autorem książki Marka osobista w branży IT. Mam misję polegającą na poszerzaniu horyzontów ludzi z branży IT. Tak się składa, że możesz bardzo mi pomóc w tej realizacji poprzez wystawienie oceny w aplikacji, w której tego słuchasz, lub podzielenie się tym odcinkiem w social mediach. A teraz zapraszam Cię już do odcinka.
Odpalamy!
Cześć, spotykam się dzisiaj z Łukaszem Drynkowskim, którego z pewnością znacie z kilku cykli podcastów, które w ramach Porozmawiajmy o IT z Łukaszem nagrywaliśmy i nagrywamy. Dzisiaj taki odcinek dosyć specjalny, ponieważ zerkniemy sobie na raport, całkiem świeży jeszcze, od SolityJobs na temat zarządzania projektem i produktem. Zobaczymy, jaki jest stan rynku, porównamy dane z kilku ostatnich lat i postaramy się jakieś wnioski z tego wszystkiego wyciągnąć.
Nie wiem, jak Ty, Łukasz, ale ja lubię czytać tego typu raporty, ponieważ mam wrażenie, że wtedy pewien taki obiektywny obraz rynku się nam rysuje. Bo jak rozmawia się z jedną czy tymi osobami to zawsze gdzieś wiadomo, że jest to jakaś konkretna perspektywa. Taki raport ujmujący szerszy okres daje nam pewien pogląd na temat trendów i zmian.
Tak, także lubię tego typu dane analityczne jako umysł ścisły, natomiast też musimy pamiętać, że to jest pewien taki rzut oka, taki snapshot rynku. Raport jest też zrobiony z naszej perspektywy, na podstawie naszych danych, tak że to, co próbuję powiedzieć, to to, że staraliśmy się tutaj zrobić jak najbardziej rzetelny raport, ale musicie mieć tę perspektywę, że to są dane pochodzące tylko i wyłącznie od nas. Natomiast udało nam się pozyskać wielu świetnych partnerów i wnioski już są niezależne od nas, tak że mam nadzieję, że czytając ten raport, dowiecie się czegoś ciekawego, da Wam do myślenia.
Właśnie, już teraz pewnie można zaprosić do notatek do odcinka, gdzie oczywiście link do pobrania tego raportu się znajdzie. Mówimy tutaj o raporcie dotyczącym takich ról nazywanych często rolami supportowymi, ale myślę, że każdy, kto tylko z tym raportem się zapozna, dojdzie do wniosku, że jednak bardzo ważnymi, związanymi z zarządzaniem projektem i produktem. Czyli właściwie jakich, Łukasz, jakie role zostały uwzględnione?
Okej, to ja może tutaj troszkę od kuchni zacznę. Ogólnie ta rozmowa to też ma być trochę suplement do tego raportu. Też nie wszystkie dane, nie wszystko, co wiemy, zamieściliśmy w tym raporcie. Musieliśmy to odpowiednio odchudzić, żeby po prostu czytało to się przyjemnie i w miarę bezboleśnie. Tak że część danych podamy tutaj w tej rozmowie, a także znajdziecie je na naszych mediach społecznościowych w formie różnych marketingowych postów.
Słowem wyjaśnienia, raport miał tutaj obejmować porównanie lat 2023 i 2024, ponieważ powstawał na początku roku, w lutym. Troszkę nam się prace wydłużyły, tak że stwierdziliśmy, że poczekamy jeszcze do kwietnia i zamieścimy też dane z pierwszego kwartału 2025.
I role, które tutaj zamieściliśmy, to są role związane z zarządzaniem projektem oraz zarządzaniem produktem. Czyli jest to przede wszystkim Project Manager, ale też role scrumowe, czyli Scrum Master, Product Owner i role związane z zarządzaniem czysto produktem, czyli Product Manager, UX/UI Designer jako też taka ścieżka kariery dla tych właśnie Product Managerów czy Product Ownerów.
To przechodząc do konkretów, ogólnie jeśli chodzi o liczbę ofert pracy skierowanych do tych ról w tym i poprzednim roku, to branża związana z zarządzaniem projektem stanowiła tylko 7% wszystkich ogłoszeń na naszym portalu.
Nie jest to dużo, ale też zwróćmy uwagę, że zazwyczaj projekt potrzebuje jednego Projekt Managera, a innych ról, np. programistów zazwyczaj w zespole jest więcej, testerów, natomiast dwóch Project Managerów to pewnie byłaby kłótnia.
Tak, tak, na pewno i to jest właśnie ciekawa uwaga, że na przestrzeni tego roku czy półtora ta liczba ofert związana z tymi rolami się nie zmieniła za bardzo. Oczywiście gdyby wchodzić tutaj w szczegóły, myślę, że to na pewno poruszymy, to niektóre z tych specyficznych ról i stanowisk jednak się skurczyły, pewnie różne są powody i eksperci, którzy się wypowiadają w tym raporcie doskonale, myślę, ujmują, dlaczego pewne role jednak się skurczyły, ale ogólny odbiór jest taki, że liczba ofert pracy związana z tymi stanowiskami jakoś znacząco w żadnym kierunku się nie zmieniła.
Tak, natomiast warto to powiedzieć w kontekście tego, że właśnie lata 2023-2024 to jest okres jednak kryzysu w branży IT i ogólnie dużych zwolnień, dużych redukcji, i też to widzieliśmy na liczbie ofert pracy. To był zasadniczo 2024 rok, pierwszy rok w naszej historii, gdzie liczba ofert nie wzrosła w stosunku do poprzednich lat. Tak że to, że Produkt Managerzy i tutaj powiązane role zachowały status quo, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy, świadczy o tym, że ci ludzie są po prostu niezbędni.
Tak, to dobra wiadomość akurat.
Tak że trudno jest prowadzić projekt bez Project Managera.
Okej, jeśli chodzi o konkretne dane liczbowe, no tym Was nie będziemy tutaj zanudzać. Zachęcamy oczywiście do ściągnięcia raportu. Natomiast to, co tutaj widać z danych, to to, że role scrumowe nieznacznie tracą. Nie wiem, czy to tutaj, Krzysztofie, możemy powiedzieć o jakimś kryzysie metodologii Agile?
Tak, to jest bardzo ciekawe i jednocześnie kontrowersyjne spojrzenie na temat. Myślę, że tutaj raczej pojawia się ten sam efekt, który dotyczy innych ról, czyli takie urealnienie, takie spojrzenie, czy faktycznie potrzebujemy tego kolejnego Scrum Mastera, czy może jednak jedna osoba nie będzie w stanie kilku zespołów poprowadzić efektywnie. I to raczej zrzuciłbym tutaj na karb tego urealnienia niż niepotrzebnego podejścia do Agile jako metodologii.
To oczywiście nie jest odcinek na ten temat, ale myślę, że tak, jak tutaj kilku ekspertów w komentarzach też w tym raporcie zauważyło, po prostu firmy wykorzystują tę samą osobę, że tak to ujmę, do prowadzenia kilku zespołów.
Okej, więc to, co jeszcze tutaj można zauważyć, to też wzrost ról specjalistycznych typu właśnie Release Manager, Engineering Manager, czyli firmy też często zauważają potrzebę tego, żeby pewne odcinki tego procesu wytwarzania oprogramowania były jakoś szczególnie zaopiekowane jakimś specjalistą, który po prostu ma dużą wiedzę, jakąś taką bardzo specjalistyczną.
Tak, i ta właśnie kategoria tzw. pozostali managerowie, czyli tacy wyspecjalizowani w jakimś tam odcinku, tak jak powiedziałeś, to ta kategoria urosła najbardziej. To jest akurat jedna z tych kategorii, która w stosunku do innych rosła, a nie malała, czy też utrzymywała się.
Dobra wiadomość jest taka, że pierwszy kwartał 2025 roku to jest właśnie moment, gdzie widać już odbicie, ja mówię tutaj też na podstawie danych z całego naszego portalu, nie tylko właśnie Project Managerów. Zauważyliśmy tutaj zdecydowane odbicie, jeśli chodzi o liczbę ofert pracy. Na samych może tu Project Managerach tego aż tak dobrze nie widać, ale jest taki ładny pik, który na wykresie możecie sobie zobaczyć. Myślę, że idzie tutaj już taka normalizacja po tych zawirowaniach związanych z COVID-em i tą niepewnością związaną z rewolucją AI, myślę, tak można powiedzieć.
Tak, z pewnością.
No i okej, omawiając jakieś poszczególne stanowiska, to myślę, że możemy zacząć od Project Managera. Nie chcemy tutaj Wam tych danych czytać tak jeden do jeden, natomiast może ja tutaj postaram się przedstawić dane, których w samym raporcie nie ma, czyli np. mediany widełek wynagrodzeń.
I jeśli chodzi o Project Managera, to te widełki na umowę typu B2B oscylują między 18,5 a 24 tys. złotych. Tutaj jest wyraźna różnica w stosunku do umów o pracę, gdzie ta mediana jest dużo, dużo niższa i wynosi tylko między 11 a 13 tys.
Ja bym tylko może dodał, bo mam takie przeczucie, że Project Manager to jest najpopularniejsza rola, nawet pod względem liczby ofert pracy, jeśli chodzi o zarządzanie projektem i produktem.
Tutaj warto powiedzieć, że na przestrzeni 2023 i 2024 sumaryczna, czy też łączna taka liczba tych ofert pracy jakoś znacząco się nie zmieniła, ale co warto zaznaczyć, znacząco wzrosła liczba aplikacji na jedno ogłoszenie i to prawie że dwa razy, więc to jest dosyć istotna zmiana. I jednocześnie, co też jest może konsekwencją, spadły oczekiwania co do wynagrodzenia, zarówno dla osób, które wybierają umowę o pracę, jak i B2B.
Tak, i tutaj udało nam się pozyskać opinię partnera, Marcina Kołodzieja z Infoletu, który też tutaj dość ciekawie zauważa, że ograniczenia finansowe spowodowały to, że w ramach jednej osoby kumulowane są często teraz kompetencje, które wcześniej dotyczyły różnych ról. Tak że z tego powodu można na przykład zauważyć pewien spadek liczby ofert, dlatego że po prostu te osoby, które wcześniej wykonywały mniejszy zakres zadań, są po prostu tutaj pod kurek tymi zadaniami przez firmy obdarowywane i robią po prostu więcej.
Tak, przechodzimy do Scrum Mastera, roli bardzo ciekawej. Odnotowaliśmy spadek liczby ofert dla tej roli. Oczywiście tak jak przy większości tutaj omawianych ról, średnia liczba aplikacji na jedno ogłoszenie podniosła się, ale też nie jakoś bardzo znacząco.
Co dla mnie osobiście jest ciekawą informacją, to to, że wzrosły oczekiwania finansowe tej grupy, co jest dosyć ciekawe, tak jak powiedziałem pod uwagę to, że spada liczba ofert, zwiększa się liczba aplikacji na jedno miejsce, a jednocześnie oczekiwania finansowe idą do góry.
Trzeba jednak powiedzieć, że przy tym te oferowane średnie widełki wynagrodzeń, zwłaszcza w przypadku umowy o pracę, jednak sporo spadły, ale być może nie było to tak mocno odczuwalne, ponieważ zdecydowana, zdecydowana większość rodzaju umowy, która była oferowana przy tych ofertach o pracę, to było jednak B2B i w tym gronie te średnie widełki wzrosły, więc myślę, że ta grupa jakoś nie odczuła bardzo mocno spadków wynagrodzenia.
Tak, i tutaj mediana wynagrodzeń dla Scrum Masterów jest bardzo podobna jak dla Project Managerów, czyli między 19 a 23 tys. złotych na B2B, między 8 a 13 tys. na umowę o pracę, co zasadniczo się pokrywa.
Dobrze, to jeszcze Product Ownera może byśmy umówili?
Tak, tak.
To jeśli chodzi o liczbę ofert pracy dla roli Product Ownera, no zasadniczo bym powiedział, że się nie zmieniła między rokiem 2023 a 2024. Średnia liczba aplikacji wzrosła półtora raza.
Czyli nie też, nie bardzo znacząco, prawda? Bo gdyby porównać to do innych ról, to tam ten wzrost jest dużo bardziej zauważalny. W przypadku Product Ownera nie jest on aż tak mocny. Oczekiwania finansowe delikatnie drgnęły do góry. I też można powiedzieć, że nieco zwiększyły się średnie widełki wynagrodzeń, które bardziej urosły w przypadku jednak umowy o pracę. A w przypadku tej roli liczba ofert pracy, która właśnie oferuje umowę o pracę, to jakieś 20%, więc to też jest jednak mniejszość, jakby nie było.
Tak, jeszcze tutaj może mały komentarz do tych wzrostów tych oczekiwań. Też mi się wydaje, że ten rok 2024 to jest ten taki rok, gdzie odczuliśmy te skutki inflacji i też to może tutaj być odzwierciedlone w tych oczekiwaniach finansowych.
Natomiast jeszcze chciałem jedną rzecz powiedzieć, że też tych średnich oczekiwanych wynagrodzeń w dużej mierze nie możemy rozpatrywać jako zdarzenia niezależne. Bo jednak osoby, które aplikują na oferty pracy, w dużej mierze wpisują oczekiwania, które się mieszczą w widełkach wynagrodzeń, które oferuje firma. Przypominam, że na SolidJobs wszystkie oferty mają te widełki wynagrodzeń. Tak że nie jest to zupełnie oderwane od tego, co firmy oferują.
Z tego, co pamiętam, kiedyś to badaliśmy i około 80% wszystkich osób, które aplikują, to podają te wynagrodzenia, które się mieszczą w tym, co firma proponuje.
Też mi się wydaje, że ten rok 2024 to jest ten taki rok, gdzie odczuliśmy te skutki inflacji i też to może tutaj być odzwierciedlone w tych oczekiwaniach finansowych.
Natomiast jeszcze chciałem jedną rzecz powiedzieć, że też tych średnich oczekiwanych wynagrodzeń w dużej mierze nie możemy rozpatrywać jako zdarzenia niezależne. Bo jednak osoby, które aplikują na oferty pracy, w dużej mierze wpisują oczekiwania, które się mieszczą w widełkach wynagrodzeń, które oferuje firma.
Tak, tutaj w raporcie możecie znaleźć komentarz Natalii Holewy na temat właśnie tej roli Product Ownera. Natalia troszkę ubolewa nad tym, że wiele z tych ról jest często w Polsce pakowane do jednego worka i trochę nie rozróżnia się analityków biznesowych, Product Ownerów, Product Managerów itd. Pewnie po części tak jest.
Myślę sobie, że może to wynikać z tego, że te osoby muszą nosić różne kapelusze po prostu w firmie i zajmować się kilkoma różnymi aspektami. Przy dużo większych organizacjach siłą rzeczy, musimy mieć swego rodzaju specjalizacje, ponieważ jedna osoba nie jest w stanie wszystkim obowiązkom podołać. W mniejszych jak gdyby trzeba jednej osobie kilka tych czapek zakładać, więc może to z tego wynikać.
Warto zauważyć, że to jest druga bardzo podobna opinia na temat łączenia ról.
Tak, przechodzimy do chyba najmniejszej pod względem liczby ofert grupy, którą jest Product Manager. Jest zauważalny spadek, ale ze względu na to, że tych ofert nie ma zbyt dużo, to ciężko tutaj podać jednoznaczną opinię, jednoznaczny wniosek, czy tak jest po prostu na rynku. To, co zauważyliśmy, to mocny wzrost średniej liczby aplikacji, jakoś tutaj widełki wynagrodzeń i oczekiwania mocno się nie zmieniły wśród tej grupy.
Jeśli chodzi o medianę wynagrodzeń, to tu chyba o Product Ownerze też nie powiedzieliśmy, ale Product Owner i Product Manager tak się składa, mają tutaj bardzo też podobne mediany wynagrodzeń między 22 a 26 tys. i 23 a 26 tys., natomiast jeśli chodzi o umowę o pracę, to jest między 15 a 20 oraz między 15 a 18 tys. złotych.
Okej, kolejnym partnerem, który wypowiedział się tutaj w naszym raporcie, był Mariusz Najwer, czyli twórca podcastu bycjakmanagerer.pl, do którego oczywiście także zachęcamy, żebyście wypróbowali, odsłuchali, polajkowali.
I co tutaj ciekawego zauważa Mariusz? Zauważa na pewno to, że role produktowe rosną, ale też bardzo rośnie popularność wśród kandydatów tych ról, czyli ludzie chcą po prostu pracować z produkcją, chcą mieć wpływ, tak bym to rozwinął, na to, co firma robi, jaki produkt powstaje. I także kolejny negatywny głos w stosunku do tego, że ten Produkt Owner łączy te role, jest też takim lepszym analitykiem często i jakby ta rola nie jest…
Funkcjonująca w odosobnieniu na rynku.
Tak, często bywa tak, że po prostu osoba w tej roli musi łączyć, zakładać różne kapelusze.
Jeśli chodzi o pozostałych managerów, to ja myślę, że tutaj takie spojrzenie całościowe nie ma większego sensu, ponieważ to jest bardzo rozdrobniona kategoria. Pewnie właśnie to, co warto zauważyć, to duży wzrost tej specjalizacji, jeśli chodzi o te role managerskie, czyli dużo jest więcej ogłoszeń, niż było wcześniej.
I druga sprawa to to, że tutaj jest zdecydowanie najmniejsza konkurencja na jedno ogłoszenie, czyli może wniosek dla naszych kandydatów jest taki, że warto się jednak specjalizować i warto szukać takich nisz, w których można zaistnieć. Po pierwsze dlatego, że jest łatwiej na tym rynku pracy zaistnieć. A druga sprawa jest taka, że także widełki wynagrodzeń tutaj, jeśli chodzi o mediany, są bardzo wysokie, między 21,5 tys., a 26,5, a w przypadku umów o pracę między 15, a 19,5 tys. złotych.
I druga sprawa to to, że tutaj jest zdecydowanie najmniejsza konkurencja na jedno ogłoszenie, czyli może wniosek dla naszych kandydatów jest taki, że warto się jednak specjalizować i warto szukać takich nisz, w których można zaistnieć. Po pierwsze dlatego, że jest łatwiej na tym rynku pracy zaistnieć. A druga sprawa jest taka, że także widełki wynagrodzeń tutaj, jeśli chodzi o mediany, są bardzo wysokie, między 21,5 tys., a 26,5, a w przypadku umów o pracę między 15, a 19,5 tys. złotych.
I przechodzimy do roli, która według mnie będzie zyskiwała na znaczeniu coraz bardziej, czyli UX/UI Designer. Mamy już europejski akt o dostępności, który po części wymusza nawet różnego typu zabiegi związane np. z dostępnością. To jest jedna rzecz. A druga rzecz, myślę, że firmy zauważają, że na tym coraz bardziej konkurencyjnym rynku to właśnie user experience, czy też szata graficzna, layout itd. jest tym, co może przyciągnąć użytkowników, co może ich utrzymać i właśnie to często tym się konkuruje.
I wśród UX/UI Designerów obserwujemy wzrost liczby ofert pracy i co ciekawe, ta średnia liczba aplikacji też nie urosła jakoś bardzo na jedno ogłoszenie, bo to jest wzrost pewnie około 30%. Gdyby to porównać do innych grup, to ten wzrost nie jest wcale jakiś znaczący. Nie zmienia się też jakoś bardzo mocno wynagrodzenie zarówno na B2B, jak i umowach o pracę i te oczekiwania finansowe też w miarę się utrzymują.
To może jeszcze, żeby zakończyć tę część związaną z wynagrodzeniami, no to jeśli chodzi o umowę B2B to między 14,5 tys. a 18 tys., natomiast w przypadku umów o pracę jest to między 6,5 a 10 tys. złotych, czyli zdecydowanie to jest rola, która jest najmniej płatna, tak bym się wyraził. Natomiast ten UX/UI Designer to też jest jedyną tutaj rolą, która nie jest, bym powiedział, jak w pełni rolą decyzyjną. Tak że też ta odpowiedzialność za ten produkt tutaj zapewne leży gdzie indziej, natomiast jest to, myślę, też ścieżka kariery do tego, żeby zostać np. ten Produkt Managerem. I też widać, że jeśli chodzi o zainteresowanie tą rolą wśród pracodawców, to rzeczywiście wyraźnie to rośnie.
Tak że może o tym też nie powiedzieliśmy wcześniej, ale też w tym raporcie zdecydowaliśmy się nie pokazywać podziału na doświadczenie osoby, czyli na junior, regular i senior, dlatego, że po prostu to nie ma sensu, nikt raczej nie szuka Junior Produkt Managerów. Natomiast UX Designer to jednak jest chyba jakiś taki sposób na wejście na tę ścieżkę kariery zarządzania po prostu produktem.
Tak, zdecydowanie.
Okej i kolejnym naszym partnerem, który wypowiedział się w raporcie była Alicja Topolnicka z Crodu, która zauważa, że firmy właśnie szukają coraz bardziej doświadczonych specjalistów, czyli to, co przed chwilą powiedziałem. Role mida lub seniora to są te role, które są poszukiwane. Też to, co powiedzieliśmy o tych pozostałych managerach, to też trochę się w to spostrzeżenie wpisuje, czyli szukamy osób z doświadczeniem i z konkretną wiedzą, tak że warto się też pewnie specjalizować. Taki byłby mój wniosek.
Tak, myślę, że też ciekawe wnioski wypływają z porównania tego, gdzie praca zdalna jest najczęstsza dla tych poszczególnych grup. Pewnie nie zdziwi nikogo to, że te role, które są bliżej biznesu, jak Product Owner, Product Manager czy ta grupa pozostałych managerów, to tam praca zdalna jest jednak najrzadziej oferowana. A takie role jak na przykład Scrum Master czy UX/UI Designer, to tutaj możemy częściej znaleźć takie właśnie możliwości pracy zdalnej.
Myślę, że jest to dosyć uzasadnione, no tam, gdzie jednak musimy spotykać się z klientami, tam, gdzie musimy się spotykać z interesariuszami różnego typu, to tam właśnie ta konieczność jednak przynajmniej hybrydowego podejścia do pracy, jeśli nie w pełni stacjonarnego, a tam, gdzie możemy tą pracę wykonywać asynchronicznie i zdalnie, jak w przypadku UX Designera, to tam automatycznie ma to przełożenie na oferty pracy.
Tak, i myślę, że tutaj nie jest też zaskoczeniem nasz wniosek taki, że po tym, jak skończyła się pandemia, firmy zaczęły wymuszać na pracownikach powrót do biura, natomiast myślę, że powrót do tego statusu quo sprzed pandemii nie jest możliwy, bo wypracował się taki kompromis pracy hybrydowej, gdzie po prostu część tej pracy jest wykonywana z biura, a inna część zdalnie, i oferty z pracą hybrydową teraz królują, myślę, na wszystkich jobboardach.
I tutaj, jeśli chodzi o pracę zdalną, to udało nam się pozyskać dwa komentarze. Oczywiście te wszystkie komentarze są dużo bardziej pogłębione i dłuższe, ja tutaj takie tylko wybieram dla Was najciekawsze smaczki. Zachęcam do pobrania raportu raz kolejny i zapoznania się ze wszystkimi wnioskami naszych partnerów oraz naszymi.
Jeśli chodzi o pracę zdalną, to tutaj Dorwij nerda w postaci Urszuli Czekirdy i Dawida Trendota. I to, co oni zauważają, to to, że jednak praca zdalna to jest mniejsza kontrola nad pracownikiem, ale też często, wbrew pozorom, to jest większa produktywność. Tak że nie jest to takie czarno-białe, jakby to wszyscy tutaj pracodawcy chcieli widzieć. Tak że ta praca niestacjonarna, to też jest coś, co staje się takim benefitem. I myślę, że firmy, które nadal będą oferować 100% pracy zdalnej, no może im się udawać pozyskiwać jednak tych najlepszych specjalistów z rynku, tych, którym bardziej zależy na tej elastyczności.
Tak, czyli praca zdalna znów będzie benefitem, można powiedzieć. Dobrze, Łukasz, ja proponuję zamknąć tą naszą analizę raportu takim może przejściem przez kilka najczęściej oczekiwanych umiejętności, jakie możemy znaleźć w ofertach pracy właśnie na tej grupy.
Okej, wszystkiego tutaj nie przeczytamy, bo to się mija z celem, ale na pewno podzieliliśmy tutaj też te nasze umiejętności na jakieś grupy, takie jak konkretne umiejętności, narzędzia i metodyki.
Jeśli chodzi tutaj o te konkretne umiejętności, chyba nikogo nie zdziwi, że najważniejszą umiejętnością jest umiejętność zarządzania projektami, ale też bardzo wysoko są umiejętności komunikacyjne, czyli ważne jest to, żeby nie tylko umieć zarządzać tym projektem, ale też, żeby umieć temu zespołowi te decyzje odpowiednio przekazać, też umieć przekonać ludzi do pewnych rzeczy, czyli w ogólności umiejętności miękkie.
Jeśli chodzi tutaj o te konkretne umiejętności, chyba nikogo nie zdziwi, że najważniejszą umiejętnością jest umiejętność zarządzania projektami, ale też bardzo wysoko są umiejętności komunikacyjne, czyli ważne jest to, żeby nie tylko umieć zarządzać tym projektem, ale też, żeby umieć temu zespołowi te decyzje odpowiednio przekazać, też umieć przekonać ludzi do pewnych rzeczy, czyli w ogólności umiejętności miękkie.
Tak, umiejętności miękkie, w szczególności nastawienie na tak zwany leadership, czyli też zarządzanie zespołem, jakieś rozwiązywanie problemów, nie tylko w zespole, ale również w kontakcie z klientem, z tzw. biznesem, i też analityczne myślenie, które jest pewnie kluczowe w zarządzaniu projektem czy produktem.
To jeśli chodzi o umiejętności, natomiast często w tych ofertach o pracę możemy znaleźć też konkretne narzędzia, konkretne oprogramowanie, które jest po części wymagane. I tutaj pewnie zupełny brak zaskoczeń, na pierwszym miejscu jest Jira, która jak się okazuje, ma się świetnie, i w połączeniu z Confluencem, pewne standardy jak Office, SharePoint, no i Excel, to też pewnie żadne zaskoczenie, ale co jakiś czas i wcale nie rzadko możemy też znaleźć nieco bardziej twarde umiejętności związane ze znajomością SQL-a, jakiejś chmury, a nawet wybranych języków programowania.
Tak, no też warto tam wspomnieć, że duży wpływ na to miały te role pozostałych też managerów, takich jak właśnie Release Manager czy Engineering Manager, gdzie jednak te umiejętności twarde, czysto programistyczne są potrzebne, niezbędne.
Tak, tak.
Ostatnim partnerem, który wypowiedział się w naszym raporcie była Karolina Żabierek z Macopedii. Tutaj może jedno ciekawe spostrzeżenie, które ja tutaj Wam zaprezentuję. To jest kwestia certyfikatów i tego, że one jednak pozostają takim istotnym potwierdzeniem kompetencji. Dość często pojawiają się w ofertach pracy jako wymagania po prostu, czyli szukamy tego Project Managera, który ma papiery na to, że umie zarządzać na przykład w metodyce PRINCE2, Agile PM, czy to jest Scrum.
Tak, tutaj mamy wiele różnych komentarzy od osób, które nie tylko pracują w tych rolach, ale na przykład szkolą osoby, które później pracują w tych rolach albo rekrutują właśnie na te stanowiska, więc myślę, że raport jest takim ciekawym połączeniem nie tylko twardych danych na przestrzeni wielu miesięcy, ale również opinii, również spostrzeżeń i uwag właśnie osób, które z tymi rolami są bardzo blisko związane.
Więc co, zapraszamy oczywiście do tego, żeby sobie ten raport pobrać, zapoznać się z nim. To może dla wielu z Was być bardzo ciekawa lektura i też taka furtka w ogóle wejścia do IT, ponieważ IT to nie tylko te twarde role czy też specjalizacje, ale właśnie wiele ról supportowych, które mogą Wam przypaść do gustu.
Okej, to na koniec jeszcze tylko wspomnijmy, że do końca maja możecie zupełnie bezpłatnie dodawać ogłoszenia dla kategorii, które tutaj znalazły się w raporcie, czyli dla Project Managerów, Product Managerów i wszystkich pozostałych ról, o których wspominaliśmy. Tak że zachęcamy do tego, jeśli szukacie pracowników, wypróbujcie nasz portal zupełnie za darmo.
Natomiast jeśli szukacie pracy, to oczywiście dziesiątki i setki ofert pracy znajdziecie na naszym jobboardzie. Zapraszamy. Myślę, że łatwo znajdziecie tutaj nowe możliwości.
Tak, żeby było jeszcze łatwiej, to wszystkie te linki będą w notatce do odcinka.
Łukasz, dzięki wielkie za rozmowę i do następnego, cześć!
Dzięki Krzysztofie, do zobaczenia.
I to na tyle z tego, co przygotowałem do Ciebie na dzisiaj. Więcej wartościowych treści znajdziesz we wcześniejszych odcinkach. Masz pytania? Napisz do mnie na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl lub poprzez social media. Ja się nazywam Krzysztof Kempiński, a to był odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT o stanie rynku pracy dla osób zarządzających produktem i projektem w IT.
Do usłyszenia w następnym odcinku!
Cześć!