nowe umiejętności w IT

POIT #010: Źródła wiedzy i nowych umiejętności w IT

Witam w dziesiątym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem podcastu będą źródła wiedzy i nowych umiejętności w IT.

Ludzi z branży IT ciągle muszą udoskonalać swój warsztat i rozszerzać wiedzę. Technologie, biblioteki czy frameworki szybko się dezaktualizują. Trendy się zmieniają. Pozostaje więc pytanie skąd czerpać wiedzę na bieżąco by nie wypaść z obiegu, pozostać atrakcyjnym na rynku pracy i cały czas robić to co się lubi.

Poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności to nie tylko kwestia zewnętrznego przymusu czy wymogu. Bo gdyby tak było, to po pierwsze uczylibyśmy się dla kogoś a po drugie samorozwój nie byłby takim motorem postępu jakim w rzeczywistości jest. Powinniśmy się zatem uczyć nie tylko w odpowiedzi na rynek i jego zmiany, ale również by stawać się lepszymi w szerszym znaczeniu. W takim rozumieniu jest to rodzaj inwestycji w siebie.

W tym odcinku opowiem o takich metodach uczenia się jak:

  • stare dobre książki i jak z nich korzystać by przyswoić najwięcej
  • dokumentacja i tutoriale
  • podcasty i screencasty
  • konferencje i meetup’y
  • newsletters
  • blogi, czytanie i prowadzenie swojego
  • YouTube
  • fora dyskusyjne
  • hackathony i bootcampy
  • tygodnie związane z daną technologią

Subskrypcja podcastu:

Linki:

Pozostańmy w kontakcie:

 

Muzyka użyta w podcaście: „Endless Inspiration” Alex Stoner  (posłuchaj)

Transkrypcja podcastu

To jest dziesiąty odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym opowiem ci o sposobach metodach i taktyka pozyskiwania nowej wiedzy i uczeniu się nowych umiejętności.

Z tego odcinka dowiesz się, że książki nie odeszły do lamusa, że z YouTuba może się wiele nauczyć, że spotkania, konferencje i meetupy mogą być inspiracją do rozwoju. W tym odcinku nie będzie żadnego gościa opowiem o swoich doświadczeniach i praktykach, które stosuję. Mam nadzieję że ten odcinek będzie dla Ciebie ciekawy i nie przedłużając Zapraszamy do wysłuchania.

Witam cię serdecznie w Porozmawiajmy o IT. Ja się nazywam Krzysztof Kempiński i w tym czasie rozmawiam z moimi gośćmi o branży informatycznej. Przedstawiam trendy zjawiska i opinie.

Staram się przybliżyć tę branżę tym których w niej na co dzień nie ma jak również zaciekawić stałych bywalców. Pozostań zostań z nami. A teraz zapraszam na kolejny odcinek.

Cześć, witam Was serdecznie. Dzisiaj odcinek nie ma żadnego gościa. Opowiadam o swoich doświadczeniach i praktykach które na przestrzeni ponad czternastu lat w branży stosuję by pozyskiwać wiedzę i uczyć się nowych umiejętności. Pewnie nie muszę nikomu tłumaczyć że branża IT należy do tego typu branż które rozwijają się bardzo dynamicznie. Na przestrzeni pięciu-dziesięciu lat postęp jest niesamowity. Oczywiście powoduje to konieczność ciągłego kształcenia i uczenia, zdobywania nowych umiejętności. Nie można pozostać ze znajomością jednego framework czy języka ponieważ bardzo szybko pojawiają się nowe. Zatem żeby nie wypaść z obiegu żeby nie wypaść z rynku musimy ciągle doskonalić swoje umiejętności zdobywać nową wiedzę. W tym odcinku chciałem opowiedzieć jak ja to robię. O jakich metodach słyszałem lub z jakimi miałem styczność. Już mówiłem, że branża IT wymusza niejako konieczność rozwoju od programistów, administratorów, testerów. Mam wrażenie że z biegiem lat konieczność doskonalenia się jest coraz szybsze coraz szybciej nasza wiedza się sektor dezaktualizuje. Oczywiście jest pewien kanon wiedzy którą warto byłoby posiąść jest to system jakiś podstaw logiki matematyki programowania obiektowego języka angielskiego. To są rzeczy które najczęściej są niezmienne i stanowią właśnie ten fundament wiedzy. Natomiast wszelkie pozostałe umiejętności twarde znajomości konkretnych technologii języków programowania frameworków, wszystko to bardzo szybko przemija. Musimy zatem na bieżąco doskonalić swoją wiedzę. Bardzo szybko przekonałem się że zdobywanie nowych umiejętności jest wpisane w branżę IT. Swoją karierę rozpoczynała od programowania w PHP.

Przyjąłem się do firmy która przepisywała właśnie swój system adresowany do księgowych na wersję webową. No i oczywiście ten system wcześniej istniał w wersji na jeszcze MS-DOS pisany zdaje się w Turbo Pascalu nadal był rozwijany więc miałem do czynienia z programistami dla mnie wtedy już dosyć wiekowymi, którzy ciągle pracowali w tym Turbo Pascal i pomyślałem sobie że kiedy tylko odejdą z tej firmy albo z jakichś względów firma przestanie wspierać ten stary system to bardzo trudno będzie znaleźć nową pracę. Wtedy uświadomiłem sobie że nie chcę zostać takim dinozaurem programowania. Nie znaczy to że muszę zawsze być na bieżąco z ostatnimi wersjami czy ostatnimi najnowszymi technologiami. Muszę jednak w miarę podążać za tym co się dzieje w IT. Przejdźmy zatem do konkretów. Zacznę od najstarszej metody z którą pewnie każdy z Was miał do czynienia mianowicie od książek. Uważam że ciągle jest to adekwatne źródło pozyskiwania wiedzy i nowych umiejętności. Ma ono oczywiście pewną specyfikę mianowicie w tak szybko rozwijającym się świecie IT często te książki kiedy już wychodzą są lekko nieaktualne. Wynika to z czasu ich powstania. Warto natomiast traktować książki jako taki materiał referencyjny do którego w mojej opinii łatwiej sięga się niż jakichś do wpisów na blogu. Poza tym książka ma o tyle interesujące znaczenie że pozwala systematycznie dawać wiedzę dla osób które dopiero stykają się z jakąś technologią.

Przeczytanie spisu treści może być jakimś takim drogowskazem. Moje podejście do książek informatycznych jest takie że najpierw dosyć ogólnie przeglądam przekartkowuję powiedzmy dopiero później wnikam w poszczególne rozdziały. Nie zawsze jest tak że trzeba czytać po kolei każdy rozdział można wrócić do nich w sposób referencyjny co jest jednak istotne w przypadku książek. To nie jest tak że jeśli kupisz sobie dziesięć książek na jakiś temat i je przeczytasz to będziesz w stanie na przykład programować w danym języku o którym przeczytałeś. Nie można być takim knowledge junky który tylko dąży do zdobywania nowej wiedzy teoretycznej natomiast nie przekłada się to na żadne praktyczne umiejętności. Kolejne źródło wiedzy to dokumentacja ale również to materiał referencyjny którego wraca się kiedy jest taka potrzeba. Natomiast warto ogólnie zapoznać się z dokumentacją żeby wiedzieć jakie mamy możliwości z danym językiem programowania frameworkiem programem w razie czego żeby wiedzieć to łatwo znaleźć. Z dokumentacją często wiąże się pojęcie tutoriali, takich Getting started które pozwalają nam wystartować z danym językiem, framework, biblioteką. Warto się tym posłużyć, warto do tego wracać żeby ułatwić sobie start z nową technologię. Kolejna metoda o której wspomnę to screencasty i podcasty, czyli wtedy kiedy ktoś pokazuje swój ekran omawiając technologię, programując.

Ponieważ jesteśmy wzrokowcami, dobrze uczy się właśnie w ten sposób. Są serwisy które się specjalizują w danych technologiach i wypuszczają kolejne screencasty poruszające dany aspekt technologii danego języka programowania również tych które nie są pewnym określeniem drogi czy też zachętą do samodzielnego zbadania czy przypadku.

Dosyć trudno jest w taki sposób audio przekazać pewną treść, pokazać jak się na przykład w danym języku programuje. Natomiast tak jak w przypadku książek jest to świetne określenie całości obrazu całości i zachęta do samodzielnego eksponowania. Jest to też bardzo fajna metoda dla tych którzy są w podróży, przemieszczają się. Ja osobiście słucham bardzo dużo podcastów i was również do tego zachęcam. Warto też uczyć się od innych. Świetne są wszelkiego typu meetupy i konferencje. Konferencje oczywiście zdarzają się rzadziej, mają bardziej szerszy zakres. Meetupy

to spotkania cykliczne, lokalnem związane z jakąś technologią i oby dwa typy eventów spełniają dwie podstawowe role. Po pierwsze możliwość uczenia się od innych, obserwowania innych w jaki sposób przekazują swoją wiedzę a druga, równie istotna kwestia to networking czyli poznawanie ludzi którzy w tej branży siedzą, którzy nierzadko na niej zęby zjedli. Pewnie można byłoby nagrać kolejny odcinek o mentorach o ich znaczeniu. Myślę że po części tego swego mentora czy idola możemy właśnie na takich etapach konferencjach spotkać poznać i się zainspirować. Dodam jeszcze że w swojej okolicy z pewnością możecie znaleźć wiele meetupów związanych z technologiami w których pracujecie. Warto poszukać na takich stronach jak meetup.com.

Linki podam później w notatkach. Udział w konferencjach jest najczęściej płatny i wiąże się z wyjazdem. Nierzadko są to jakieś większe kwoty na które nie każdy może sobie pozwolić. Natomiast polecam bardzo fajny kanał na YouTubie Confreaks, który przekazuje nagrania z licznych konferencji. Z pewnością możecie również znaleźć ciekawe rzeczy. Możecie też poprosić swego szefa lub działał KR. Często firmy posiadają budżet przeznaczony dla programistów i możecie go właśnie wykorzystać na wyjazd na taką konferencję. A jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe możecie napisać do organizatorów konferencji z prośbą czy w zamian za bycie wolontariuszem na takiej konferencji nie zostaną wam pokryte koszty przelotu bądź też noclegu. Jest to często praktykowana spotykana rzecz. Wróćmy do bardziej cyfrowych metod.

Zacznę tutaj od newslettera, który ciągle jest bardzo fajnym sposobem poznawania nowych rzeczy czytania artykułów newsów i tego co się dzieje w naszej branży. Mamy już na tyle dużo blogów i źródeł wiedzy specjalistycznej że newsletter często przydaje nam się jako taki skrót czy pozyskanie tego najistotniejsze. Materiałów najistotniejsze i wiedzy która może uczyć się waszych technologii. I warto się nad nimi zapisać. Najczęściej raz w tygodniu dostajecie e-mail z podsumowaniem i wyborem najciekawszych wpisów na blogach najciekawszych eventów. Często też ofert pracy więc polecam szukanie newslettera, który tyczy się w waszej branży, waszej technologii i zapisanie się na niego.

Wspomniałem już na początku że książki często w momencie kiedy już są wydawane są lekko nieaktualne ponieważ pojawiła się nowa wersja frameworka czy języka tutaj troszeczkę naprzeciw wychodzą blogi które gdyby nie mają tego problemu. Myślę że nie muszę nikogo przekonywać jak cenne informacje, jak cenną wiedzę można na blogach znaleźć nie tylko wiedzę teoretyczną ale również praktyczne rozwiązania problemów. Więc polecam szukanie najbardziej interesujących, najbardziej popularnych blogów w waszej branży i śledzenia ich na bieżąco. Drugim podejściem do blogów może być rozpoczęcie swojego własnego bloga. I tutaj jest bardzo wiele walorów takiego podejścia. Po pierwsze tworzymy pewną swoją markę. Może się to przydać w momencie kiedy będziemy szukać nowej pracy. Pochwalenie się własnym blogiem z licznymi artykułami, to jest na pewno duży plus. Dodatkowym aspektem jest sam rozwój ponieważ kiedy będziesz chciał napisać nowy post, najprawdopodobniej będziesz musiał wykonać pewien Research. Będziesz musiał poszukać w internecie materiałów, będziesz musiał zaktualizować swoją wiedzę. I to jest naprawdę istotna kwestia ponieważ często wydaje nam się że coś wiemy ale w momencie kiedy nie zaczniemy tego komuś tłumaczyć np. poprzez spisanie posta nie wiemy ile nie wiemy. Zatem w momencie kiedy rozpoczynamy pisać pewien blog post uświadamiamy sobie czego jeszcze nie wiemy i gdzie możemy się rozwinąć więc bardzo bardzo polecam wam założenie własnego bloga i co ważne systematyczne jego prowadzenie. Możecie też jak to radzi Maciek Aniserowicz w swoim konkursie Daj się poznać, rozpocząć pewien projekt, wystartować z jakimś pomysłem zacząć budować i zacząć poznawać technologię a jednocześnie prowadzić towarzyszącego bloga na którym będziecie opisywać swoje postępy problemy z którymi się spotykacie i rozwiązania które zastosowali.

Często ludzie boją się tego ponieważ wydaje im się że nie mają wiedzy. Zatem Cóż mogą powiedzieć innym czym mogą się pochwalić. Ale musisz sobie uświadomić to że pomimo tego że nie wiesz jeszcze za dużo na temat nowego języka programowania to z pewnością jest mnóstwo ludzi którzy wiedzą jeszcze mniej. Twoje doświadczenia z pewnością im się przydadzą. W zajawce wspomniałem o znaczeniu YouTuba. Wartość YouTuba może być dwojaka jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Po pierwsze niezliczone filmy instruktarzowe tutoriale, porównania technologii, nagrania konferencje o czym też już mówiłem. Prawdziwa kopalnia wiedzy. Można też znaleźć blogi programistyczne, krótkie filmiki z całego dnia programisty. Zatem to jest okazja żeby zobaczyć programistów pracujących w danych technologiach. Druga wartość YouTube’a będzie dla was widoczna kiedy sami zaczniecie tworzyć takie filmiki wideo i pokazywać ludziom jak rozwiązać dany problem. Tak jak w przypadku blogów pozwoli Wam to straty zachwiać wiedzę pozwoli poznać te fragmenty naszej wiedzy które wymagają poszerzenia. Następna rzecz to fora dyskusyjne. Często wykorzystuje się je do zadawania pytań bardziej doświadczonym kolegom koleżankom zwłaszcza kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z nowym językiem. Bardzo wiele jest takich kwestii które mogą być dla nas blokerami. Jeśli natomiast mamy już pewne doświadczenie, czy pewną wiedzę, obycie z technologią w przypadku bloga czy YouTube’a możemy odpowiadać innym i to nam też pozwoli się zastanowić nad odpowiedzią pozwoli usystematyzować to co wiemy i przeanalizować czy faktycznie nie ma jakichś braków które powinniśmy uzupełnić.

Następna rzecz o której chciałbym powiedzieć to hackathony i bootcampy. Bootcamp to taki rodzaj intensywnego szkolenia technicznego np. z języka programowania przeznaczony najczęściej dla osób początkujących. Ma za zadanie szybkie wprowadzenie takiej osoby w nową technologię. Z definicji powiedzmy kładzie on duży nacisk na praktykę i nabywanie nowych umiejętności. Jeśli chcesz się zmotywować, chcesz przyspieszyć swój rozwój czy też wejście na technologię to jest to na pewno fajny sposób. Hackathony czyli takie powiedziałbym maratony programowania. To jest rodzaj konkursu często organizowanego przez jakieś firmy typu Ford, Toyota, Twitter. Firmy organizują np. swoje wewnętrzne lub też zewnętrzne hackathony. Jest to ciesząca się coraz większą popularnością sposób na wypróbowania podejść projektowych czy technologii których na co dzień nie możemy wykorzystywać w pracy. Daje więc możliwość nauki wypróbowania w praktyce nowo zdobytej wiedzy. Ostatnim punktem na liście są tygodnie technologii. Coś co stosuje od niedawna. Polega na tym że w danym tygodniu wybieram jakąś technologię, jakiś zakres wiedzy typu programowanie obiektowe czy JavaScript. Przez ten tydzień bawię się z tym podejściem, dotykamy tej wiedzy, tych rzeczy które są związane np. z danym framework po to żeby mieć jakieś ogólne pojęcie. żeby zdobyć ogólną wiedzę żeby wiedzieć czy to jest coś dla mnie czy to jest coś czym w czym chciałbym się rozwijać. Bardzo polecam ponieważ pozwala na dosyć luźny sposób rozwijać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty

I to na tyle z tego co przygotowałem dla Was dzisiaj w tym krótkim odcinku. Mam nadzieję że przekonałem was że inwestowanie w siebie w takiej branży jak IT jest niezbędne po to żeby nie wypaść z obiegu, żeby pozostać atrakcyjnym na rynku pracy i cały czas robić to co się lubi. W tym odcinku omówiliśmy takie źródła czy metody pozyskiwania wiedzy jak książki, czytanie dokumentacji czy tutoriali, słuchanie podcastów, oglądanie z screencastów, udział w konferencjach i meetupach, czytanie lub pisanie bloga, oglądanie interesujących kanałów na YouTube, przeglądanie forów dyskusyjnych, udział w hackathonach oraz także tygodnie związane z daną technologią. Ja wam bardzo dziękuję za wysłuchanie. Kolejne odcinki będą już wywiadami. Zatem powrót do standardowej formy tego podcastu. Bardzo Wam dziękuję za nowe gwiazdki i oceny na iTunes i Spreaker. Jest to jest dla mnie bardzo bardzo ważne żeby docierać z tym podcastem dla coraz większego grona odbiorców. Bardzo wam za to dziękuję i do usłyszenia następnym razem. Cześć.

Dziękuję ci serdecznie za wysłuchanie kolejnego odcinka Porozmawiajmy o IT. Chciałbym żeby ten podcast docierał do jak najszerszego grona słuchaczy. Możesz mi w tym pomóc zostawiając gwiazdki i opinię w katalogu iTunes lub innej aplikacji z której korzystasz do posłuchania podcastów. Będę Ci wdzięczny za podzielenie się informacją o tym podcaście w mediach społecznościowych. Jeszcze raz dzięki za bycie ze mną i do usłyszenia w kolejnym odcinku. Cześć.

mm
Krzysztof Kempiński
krzysztof@porozmawiajmyoit.pl

Jestem ekspertem w branży IT, w której działam od 2005 roku. Zawodowo zajmuję się web-developmentem i zarządzaniem działami IT. Dodatkowo prowadzę podcast, kanał na YouTube i blog programistyczny. Moją misją jest inspirowanie ludzi do poszerzania swoich horyzontów poprzez publikowanie wywiadów o trendach, technologiach i zjawiskach występujących w IT.