POIT #087: Chmura nie tylko publiczna

Witam w osiemdziesiątym siódmym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem dzisiejszej rozmowy jest chmura nie tylko publiczna.

Partnerem cyklu jest Atman, dostawca usług IT dla biznesu w modelu outsourcingu.

Dziś moim gościem jest Piotr Paluszkiewicz – Cloud Product Manager w firmie Atman. Osoba łącząca technologię z wymaganiami rynku. Posiada mocny background technologiczny i nastawienie na ciągły rozwój.

W tym odcinku o chmurze nie tylko publicznej rozmawiamy w następujących kontekstach:

  • czym jest chmura lokalna?
  • jakie są zalety chmury prywatnej czy hybrydowej w stosunku do publicznej?
  • czym powinniśmy się kierować przy wyborze rodzaju chmury?
  • czym jest podejście multicloud?
  • dlaczego firmy decydują się na migrację do private cloud?
  • jakie jest zysk dla biznesu z budowania rozproszonego środowiska z wykorzystaniem multicloud czy Atman Connect?
  • jakie są dwa główne modele rozliczeń w chmurze?
  • na co należy zwrócić uwagę wybierając firmę, która ma pomóc w migracji do chmury?
  • jak wygląda adopcja i wykorzystanie tego typu usług w Polsce?
  • czy trend multicloud będzie wiodącym trendem w najbliższej przyszłości?

Subskrypcja podcastu:

Linki:

Wsparcie na Patronite:

Wierzę, że dobro wraca i że zawsze znajdą się osoby w bliższym lub dalszym gronie, którym przydaje się to co robię i które zechcą mnie wesprzeć w misji poszerzania horyzontów ludzi z branży IT.

Patronite to tak platforma, na której możesz wspierać twórców internetowych w ich działalności. Mnie możesz wesprzeć kwotą już od 5 zł miesięcznie. Chciałbym oddelegować kilka rzeczy, która wykonuję przy każdym podcaście a zaoszczędzony czas wykorzystać na przygotowanie jeszcze lepszych treści dla Ciebie. Sam jestem patronem kilku twórców internetowych i widzę, że taka pomoc daje dużą satysfakcję obu stronom.

👉Mój profil znajdziesz pod adresem: patronite.pl/porozmawiajmyoit

Pozostańmy w kontakcie:

 

Muzyka użyta w podcaście: „Endless Inspiration” Alex Stoner  (posłuchaj)

Transkrypcja podcastu

To jest 87. odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym z moim gościem rozmawiam o chmurze, nie tylko publicznej.

Partnerem cyklu jest Atman, dostawca usług IT dla biznesu w modelu outsourcingu.

Przypominam, że w poprzednim odcinku rozmawiałem o Serverless.

Wszystkie linki oraz transkrypcję dzisiejszej rozmowy znajdziesz pod adresem porozmawiajmyoit.pl/87.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to wystaw ocenę lub recenzję podcastowi w aplikacji, w której tego słuchasz.

Chcę poszerzać horyzonty ludzi z branży IT i wierzę, że poprzez wywiady takie jak ten, publikowane jako podcasty, będę to robił z sukcesem.

Nazywam się Krzysztof Kempiński i życzę Ci miłego słuchania. 

Odpalamy!

 

Cześć! Mój dzisiejszy gość to Cloud Project Manager w firmie Atman. Osoba łącząca technologię z wymaganiami rynku. Posiada mocny background technologiczny i nastawienie na ciągły rozwój. Moim gościem jest dzisiaj Piotr Paluszkiewicz.

 

Cześć Piotr! Miło mi Cię gościć w podcaście.

 

Cześć, witaj! Bardzo mi miło. Dzień dobry, witam wszystkich.

 

Ostatnio za sprawą planowanych inwestycji gigantów technologicznych bardzo dużo mówi się o chmurze publicznej. Tymczasem z Piotrem, będziemy dzisiaj rozmawiać o chmurze nie tylko publicznej. Na początku standardowe pytanie wprowadzające, które kieruje do każdego gościa. Czy słuchasz podcastów? Jeśli tak, to jakich najczęściej?

 

Tak, oczywiście, słucham podcastów. Bardzo lubię podcasty. Traktuję je jako formę przekazywania wiedzy, dzielenia się doświadczeniami. Jak najbardziej tak. Zdecydowanie ze względu na specyfikę swojej pracy interesuję się nowymi technologiami, natomiast równie chętnie słucham podcastów związanych z kinem, czy książką, jak również rodzinne tematy. Idąc zgodnie z myślą ideas for spelling jednego z dostawców podcastów, lubię słuchać interesujących ludzi i interesujących tematów.

 

Czy masz jakieś swoje ulubione audycje, czy to zależy od nastroju, czego akurat słuchasz?

 

Tak, mam swoje ulubione, jak najbardziej. Bardzo lubię słuchać wspomnianego wcześniej TED, gdzie można znaleźć bardzo dużo rzeczy interesujących, zwłaszcza w zakresie nowych technologii, ale również rzeczy związanych z książką czy filmem, chociażby audycje w ramach TokFM Poczytalni, czy też na przykład ścieżka dźwiękowa. Jest też tego typu podcast, gdzie można sporo fajnych rzeczy usłyszeć na temat kina.

 

Ok, dzięki za te rekomendacje. Tak jak powiedziałem na początku, chmura to nie tylko globalna chmura publiczna, z która najczęściej jest kojarzona. Mamy jeszcze inne rodzaj nazywane też „chmurą lokalną”. Chciałbym Cię zapytać, jakie jeszcze typy chmury wyróżniamy i czym one się charakteryzują?

 

Tak, zdecydowanie tak. Obok globalnej chmury publicznej należy również podkreślić znaczenia rozwiązania chmury lokalnej, która w dużym zakresie adresuje wymagania klientów na danym obszarze geograficznym. Zarówno w kwestiach funkcjonalnych, ale również regulacyjnych, prawnych. Tutaj warto wspomnieć o Atman Cloud, który cechuje bardzo duża możliwość customizacji, która jest bezpośrednio podyktowana wymaganiami klientów i również uwarunkowaniami prawnymi, regulacyjnym, które obowiązują w naszym kraju. 

Także obok chmury publicznej, globalnej, jak i lokalnej należy również wymienić chmurę prywatną. Chmura prywatna, to środowisko, które zbudowane jest jako rozwiązanie dedykowane, które posiada wszystkie zalety, jakie posiada ochrona publiczna. Ale również charakteryzuje się swoimi unikalnymi cechami, takimi jak na przykład właśnie konieczność odniesienia się do uregulowań regulacyjnych i chęcią pozostawienia pewnych zasobów sieciowych, danych przez dany podmiot we własnej infrastrukturze i nie wynosić ich na zewnątrz, do chmury publicznej. 

Oprócz tych produktów, które już wymieniłem, tego typu usług, warto również wymienić dwa kolejne rodzaje chmur. Mianowicie chmurę hybrydową oraz mulitcloudy. Jeżeli chodzi o model hybrydowy, jest to model, w którym możemy połączyć zarówno chmurę publiczną z chmurą prywatną, dzięki czemu zyskujemy pełne spektrum możliwości, jakie oferują nam poszczególne rozwiązania za takim zachowaniem podziału odpowiedzialności w poszczególnych obszarach, jak i spełniając wymagania, jakie nałożymy na dane środowisko. 

Hybryda jest popularnym rozwiązaniem zwłaszcza wśród organizacji, które z jednej strony bardzo chcą, żeby wyjść na zewnątrz zasobami, udostępnić je w chmurze publicznej, ale z drugiej strony mają też wewnętrzne potrzeby, chęć do tego, żeby część danej infrastruktury pozostawić u siebie i wówczas ta strona prywatna jakby odpowiada, spełnia te wymagania. 

Natmiast, jeżeli chodzi o ostatni typ, który wymieniłem, czyli multicloudy, są produktem, który łączy w sobie tak naprawdę kilka chmur publicznych. Dzięki temu dana organizacja otrzymuje dostęp do bardzo szerokiego spektrum produktów, narzędzi, funkcjonalności, które są oferowane w poszczególnych rozwiązaniach. Można to oczywiście traktować jako formę dywersyfikacji również optymalizacji kosztowej, a także jako chęć uniknięcia pułapki w postaci vendor lock-inu.

 

Chmura prywatna, to środowisko, które zbudowane jest jako rozwiązanie dedykowane, które posiada wszystkie zalety, jakie posiada ochrona publiczna. Ale również charakteryzuje się swoimi unikalnymi cechami, takimi jak na przykład właśnie konieczność odniesienia się do uregulowań regulacyjnych i chęcią pozostawienia pewnych zasobów sieciowych, danych przez dany podmiot we własnej infrastrukturze i nie wynosić ich na zewnątrz, do chmury publicznej.

 

Ok, czyli mamy kilka typów chmury, które oczywiście różnią się w jakiś sposób pod względem technologicznym. Różnią się też pod względem tego, co umożliwiają, jakie możliwości dają użytkownikom tej chmury. Właśnie chciałem Cię zapytać bardziej od strony użytkowej, jakie są zalety chmury prywatnej lub też hybrydowej, o której wspomniałeś w stosunku do takiej chmury, którą najbardziej kojarzymy, czyli do chmury publicznej.

 

Chmura prywatna przede wszystkim jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zachowania pełnej kontroli nad danymi, nad infrastrukturą również, ale jednocześnie jest to chęć wykorzystania funkcjonalności, które są oferowane w chmurze publicznej, czyli na przykład skalowalności, czy elastyczności, jaką cechuje się te produkty. Podmioty, które decydują się na tego typu rozwiązania, to o czym wspomniałem wcześniej, również podejmują tego typu decyzje ze względu na uwarunkowania regulacyjne, na aspekty prawne, które muszą spełniać, są nakładane, muszą w pełni zarządzić przetwarzaniem danymi i wtedy chmura prywatna jest jak najbardziej odpowiedzią, na tego typu zapotrzebowania. 

W połączeniu z chmurą publiczną, czyli dążeniu do budowy środowisk hybrydowych można część danych zachować we własnej infrastrukturze i kontrolować w całości, natomiast część danych może być wyniesiona na zewnątrz, dzięki czemu organizacja, firma otrzymuje pełne spektrum możliwości, jakie oferują dane produkty. W chmurze publicznej współdzielimy zasoby z innymi, a w chmurze prywatnej zyskujemy wyłączność, jednocześnie mając możliwość dostępu z poziomu sieci. 

Chmura prywatna to rozwiązanie dedykowane, więc znacznie lepiej dostosowane do wymagań danej organizacji niż chmura publiczna. Wybór z rozwiązaniami to decyzja o tym, w jakimś stopniu chcemy, jako organizacja uczestniczyć w utrzymaniu, zarządzaniu zasobami oraz w jakim zakresie chcemy współdzielić środowisko.

 

 

Chmura prywatna to rozwiązanie dedykowane, więc znacznie lepiej dostosowane do wymagań danej organizacji niż chmura publiczna. Wybór z rozwiązaniami to decyzja o tym, w jakimś stopniu chcemy, jako organizacja uczestniczyć w utrzymaniu, zarządzaniu zasobami oraz w jakim zakresie chcemy współdzielić środowisko.

 

 

Rozumiem. Jak popatrzymy sobie na taki ogólnie rozumiany internet, to mamy obecnie szereg usług, jeśli chodzi o korzystanie z zasobów w ogólnie rozumianym internecie, od IaaS, PaaS po chmury publiczne, hybrydowe, prywatne, o których tutaj trochę powiedziałeś. Wybór na pierwszy rzut oka nie jest oczywisty, nie jest łatwy. Czym wobec tego powinniśmy się kierować przy wyborze właśnie i jakie czynniki brać pod uwagę?

 

W mojej ocenie taka analiza powinna rozpocząć się od odpowiedzi na pytanie, jakie zasoby chcemy, aby były dostępne z poziomu sieci. Bo tak naprawdę do tego sprowadza się korzystanie z rozwiązań chmurowych. A więc im większy zakres tym w większym stopniu zaczynamy rozważać udział w rozwiązaniach chmurowych. Idąc dalej, należy zastanawiać się, z jakiej części zasobów się utrzymujemy samodzielnie dzisiaj w organizacji, chcielibyśmy zrezygnować na rzecz przeniesienia ich do chmury, a tym samym uprościć organizacyjnie środowisko teleinformatyczne, które dzisiaj mamy w organizacji w naszej firmie. 

Organizacje, które dopiero szukają swojego miejsca w rozwiązaniach chmurowych, szukają produktów, zalecałbym proste rozwiązania, jak na przykład budowa małych środowisk, na przykład w chmurze publicznej, w modelu IaaS z możliwością docelowej rozbudowy, tak żeby móc przetestować te rozwiązania i szukać optymalnego wyjścia, które pozwoli zacząć w pełni korzystać z rozwiązań chmurowych. Dzięki takiemu podejściu czasem można określić które zasoby chcemy wynieść z organizacji i poznać wszystkie zalety związane z takim z rozwiązaniem. 

Z doświadczenia, które mam, wynika, że w firmach, które już rozpoczęły tę przygodę z chmurą, w dowolnym zakresie, czy to jest chmura publiczna, czy prywatna, hybrydowa czy inne rozwiązania, to tak naprawdę już z tych rozwiązań nie wychodzi, bo szereg zalet jest tak duży, że te firmy pozostają i nawet powiem więcej, ciągle rozbudowują to środowisko.

 

Na rynku mamy obecnie kilku takich, powiedziałbym wiodących dostawców, jeśli chodzi o chmurę publiczną. Korzystając z kilku, nazwijmy ich providerów, mamy do czynienia z tak zwanym multicloudem, który jest szczególnym typem chmury, o którym to podejściu, też już trochę powiedziałeś. Mógłbyś szerzej powiedzieć, czym jest takie podejście, jakie zalety wynikają z korzystania z multicloudu, być może są też jakieś wady, o których mógłbyś wspomnieć?

 

Przede wszystkim każdy z dostawców chmury publicznej udostępnia narzędzia podstawowe, takie jak cloud computing, czy narzędzia z obszaru story Java, ale jednocześnie buduje własne rozwiązania i te rozwiązania są unikalne w skali innych dostawców. Stosując podejście multicoludowe, czyli budując środowisko wykorzystujące wielu dostawców clouda, chmury, możemy tak naprawdę wykorzystać całe spektrum narzędzi, które wszyscy ci dostawcy dostarczają. 

Oprócz tego, że mamy dostęp do pełnej funkcjonalności takiego rozwiązania, jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy wspomnieć w takim rozwiązaniu, to jest taka, że tak naprawdę dzięki temu działaniu wprowadzamy do naszej organizacji dodatkową dokumentację kosztową. Polega to na tym, że poszczególni dostawcy jak wiemy, za poszczególne funkcjonalności, bardzo często te same, mają różne polityki cenowe. W związku z tym mamy dowolność przy wyborze danego produktu u danego dostawcy chmurowego, a dzięki temu możemy bardzo skutecznie prowadzić naszą politykę kosztową. Jeżeli chodzi o wady, wad jako takich funkcjonalnych bym nie wymieniał, bo w zasadzie ich nie ma, nie istnieją. 

Natomiast jeżeli mielibyśmy mówić o wadach to raczej w kontekście trudności potencjalnej, dlatego że korzystając z rozwiązań multicloudowych, wiązane jest również z koniecznością posiadania wiedzy wewnątrz organizacji, wiedzy, która będzie interesowała wszystkich tych dostawców, z których chcieliśmy korzystać, zwłaszcza w kontekście łączenia tych środowisk, polityk bezpieczeństwa, kwestii sieciowych. W kwestii takich wad raczej bym wymienił tylko i wyłącznie wymagania dodatkowe, które są nakładane na organizacje.

 

Jeżeli mielibyśmy mówić o wadach to raczej w kontekście trudności potencjalnej, dlatego że korzystając z rozwiązań multicloudowych, wiązane jest również z koniecznością posiadania wiedzy wewnątrz organizacji, wiedzy, która będzie interesowała wszystkich tych dostawców, z których chcieliśmy korzystać, zwłaszcza w kontekście łączenia tych środowisk, polityk bezpieczeństwa, kwestii sieciowych.

 

Wobec tego, dlaczego firmy decydują się na, powiedzmy, migrację swoich zasobów IT do tak zwanego private cloudu? Co dzięki temu zyskują i czym ten rodzaj chmury pod względem technologicznym jest?

 

Private cloud przede wszystkim to szereg zalet środowisk publicznych, które są ogólnie oferowane, takie jak skalowalność, aktualizacja kosztowa, ale również automatyzacja. Jednak z zachowaniem pełnej kontroli nad tym środowiskiem i nad danymi, które są w tym środowisku przechowywane. 

Organizacja, decydując się na taki model wykorzystania chmury, bierze pod uwagę to, że ma możliwość korzystania z zasobów z dowolnego miejsca, zasoby są dostępne z sieci, ale bez konieczności przekazywania danych na zewnątrz, jak również ma możliwość współdzielenia tych zasobów na wzór tego, co jest wykonywane w chmurze publicznej. Można to traktować jako model przejściowy, ale również jako docelowy. Przejściowy jako przejście finalnie do modelu publicznego, natomiast jak najbardziej możemy traktować taki typ chmury jako model również docelowy. 

Firmy chcą mieć możliwość współdzielenia środowiska wewnątrz organizacji, ale również chcą działać, współpracować, na przykład z partnerami, ale nie koniecznie wynosić na zewnątrz. Tutaj znowu private clouding jak najbardziej adresuje te zapotrzebowania. Ten typ chmury bardzo dobrze sprawdza się w organizacjach, które mają pewne rygory, które uniemożliwiają wystawienie danych na zewnątrz i wówczas dane są jak najbardziej cały czas wewnątrz organizacji, są przez te organizacje zarządzane.

Warto też wspomnieć o tym, że tego typu środowisko chmurowe, może być świadczone w różnych modelach. My wspomnieliśmy o dwóch, chociażby, czyli pierwszy taki, w którym sama infrastruktura jest wewnątrz organizacji, jest jakby obowiązek zarządzania tą infrastrukturą, ale również na rynku działa model taki, w którym organizacja decyduje się na private clouding, ale z wykorzystaniem usług kolokacyjnych, dzięki czemu zdejmowany jest z takiej organizacji obowiązek zapewnienia wszystkich wymagań, które są nakładane, chociażby na centra danych. Tutaj wspomnę o produktach kolokacyjnych w Atmanie, gdzie nasze centra danych niestety nie spełniają wszystkich wymagań związanych z normami TL3.

 

Jasne. Od strony technologicznej bardzo różni się ten typ chmury od takiej, chociażby chmury publicznej?

 

Tak naprawdę od strony technologicznej można powiedzieć, że są to zbliżone rozwiązania, natomiast jednak ta chmura jest rozwiązaniem współdzielonym, czyli zasoby, które są wykorzystywane, są wykorzystywane również przez innych użytkowników, wszystkie narzędzia, które są dostępne, również mogą być użytkowane przez innych użytkowników, natomiast chmura w rozwiązaniu prywatnym może być rozwiązaniem dedykowanym, gdzie funkcjonalności są budowane, kreowane w sposób taki, który jednoznacznie będzie adresował potrzeby danej organizacji, a jednocześnie to, co wspomniałem wcześniej, wszystkie zasoby są w rękach danej organizacji, więc jest pełna możliwość zarządzania, jak również kontroli nad wszystkim, pod względem infrastrukturalnym, co jest związane z taką chmurą prywatną.

 

Z kilku tych Twoich wypowiedzi wynika, że patrząc na chmurę lokalną, należy wziąć pod uwagę perspektywy biznesu i też dział w IT, podejmując jakieś decyzje, podejmując wybory. Chciałbym Cię zapytać, jaki jest taki główny zysk, o którym mógłbyś powiedzieć, dla biznesu, ale także dla działu IT, z budowania właśnie takich rozproszonych środowisk, z wykorzystaniem, chociażby multicloud, czy usług typu Atman Cloud Connect?

 

Atman Cloud Connect, o którym wspomniałeś, to przede wszystkim możliwość uzyskania dedykowanego dostępu do platform największych dostawców chmurowych na świecie, do globalnych graczy, którzy udostępniają chmurę publiczną. Dzięki temu zysk jest tak, że dany podmiot, klient, otrzymuje prywatne połączenie z infrastrukturą globalnych dostawców, takich jak Google Cloud, Ajour, czy AWS, z pominięciem jakichkolwiek sieci pośredniczących. Oczywiście jest to szalenie ważne, dlatego, że przekłada się to na brak dodatkowych narzutów, w postaci, chociażby opóźnienia, dodatkowego routingu, czy też, chociażby potencjalnych awarii wszystkich łączeń, które są po drodze, pomiędzy klientem a takim głównym styku. 

Oferujemy tak naprawdę bezpieczne połączenie w pełni odizolowane od internetu, ale jednocześnie i przede wszystkim, o wydajności gwarantowanej, w ramach SLA, do którego się zobowiązujemy. Dzięki temu klienci są w stanie budować rozwiązania multicloudowe wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie oferują poszczególni dostawcy chmury. Klient ma wybór pomiędzy usługami, świadczonymi przez dostawców globalnych, a tym samym ma możliwość dokonywania optymalizacji kosztowych, o których wspomniałem chwile wcześniej. To są główne cele, zysk biznesowy. Działy IT w organizacji klienta, otrzymują z kolei najwyższej jakości transmisje, ponieważ otrzymują bezpośredni dostęp do styku z tą organizacją globalną.

 

Wspomniałeś tutaj kilka razy o tej optymalizacji kosztowej, chciałbym trochę ten wątek pociągnąć, ponieważ Atman Cloud, czyli usługą chmury obliczeniowej od firmy Atman, ale też inne usługi podobne, występujące na rynku, najczęściej spotykamy w takich dwóch głównych modelach rozliczeniowych. Albo stałe opłaty miesięczne, albo opłaty za zużycie jakichś zasobów mierzone w określony sposób. Dlaczego takie dwie strategie i która w ogóle lepiej sprawdzi się w jakim zastosowaniu, jakiej sytuacji?

 

Atman Cloud, czyli usługa chmury obliczeniowej od firmy Atman, ale też inne usługi podobne, występujące na rynku, najczęściej spotykamy w takich dwóch głównych modelach rozliczeniowych. Albo stałe opłaty miesięczne, albo opłaty za zużycie jakichś zasobów mierzone w określony sposób.

 

Tak, mamy dokładnie taki podział, jeżeli chodzi o możliwość rozliczania się. Pierwszy z nich to jest model PAY-AS-YOU-GO. Jest to model głównie przewidziany dla organizacji, które testują nowe usługi, lub potrzebują mieć możliwość tworzenia szybkiego projektu, prototypu, czy też elastycznego skalowania. W takiej sytuacji jest możliwość użycia dodatkowych zasobów w ramach chmury, którą świadczymy, natomiast opłata jest generowana dopiero po zużyciu. 

Klient nie komutuje się od razu na początku na określonej wartości, która będzie zużywał w modelu stałym, tylko wykorzystuje je adekwatnie do zapotrzebowania, na zasadzie takiej gdzie wie, że będzie potrzebował na dzisiaj, czy na jutro jakąś określoną ilość zasobów i wówczas może je wykorzystać, ma taka możliwość techniczna, ale po zwolnieniu tych zasobów, jednocześnie opłata ta przestaje być naliczana i klient może w sposób standardowy dalej korzystać z zasobów, które ma.

Stałe opłaty miesięczne z kolei, są zalecane głównie w przypadku klientów z przewidywalnymi obciążeniami produkcyjnymi lub na przykład dużymi, długo działającymi aplikacjami, gdzie wiemy, że nie będzie żadnych zmian takich, które będą wymagane w określonym czasie i wówczas można byłoby porównać taki model do klasycznego abonamentu, jaki klienci płacą, chociażby w postaci rachunku telefonicznego.

Jeszcze na chwilkę wracając do PAY-AS-YOU-GO, dodam, że to jest model, który w przypadku Atman Cloud bardzo dobrze sprawdza się u klientów, którzy prowadzą różnego rodzaju kampanie reklamowe, promocję, kiedy spodziewają się większego ruchu na platformie chmurowej, wówczas mogą na krótki okres czasu, w którym dana sytuacja może wystąpić, zwiększyć te zasoby, a następnie zwolnić i być rozliczonym tylko i wyłącznie w tym krótkim odcinku czasu, w którym nastąpiła zmiana w konfiguracji.

 

Obecnie jesteśmy na fali wznoszącej chmury. Coraz więcej firm migruje się całościowo do grupy albo łączy w jakiś sposób swoje zasoby IT z chmurą, albo wręcz decyduje się na budowę chmury prywatnej. Chciałbym Cię zapytać, na co należy zwrócić uwagę, wybierając firmę, która ma nam w tym pomóc? Czy tutaj nie ma takiego trochę ryzyka w stylu vendor lock-in?

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doświadczenia w obszarze integracji ze środowiskiem cloudowym, ile podobnych wdrożeń miało miejsce w przeszłości przez daną firmę, oraz w jakiej skali. To jest istotna rzecz, jeżeli chodzi o konfigurowanie środowisk cloudowych, migrację. Należy zwrócić uwagę również na referencje danej firmy, która podejmuje się migracji, przeniesienia klienta do chmury, ponieważ doświadczenie, które wynika między innymi z referencji, również jest bardzo ważne. 

Najlepszą sytuacją jest taka, jeżeli podejmujemy współpracę z dostawcą oferującym własne produkty. Ponieważ na rynku występuje bardzo dużo podmiotów, chmury są tak naprawdę resellerami już istniejących rozwiązań, chociażby dużych graczy. Tutaj oczywiście lepiej jest, jeżeli mamy kontakt z firmą, która oferuje własne rozwiązania, ponieważ ma największą wiedzę i w największym stopniu może nas wspomóc w takim procesie migracji i z sukcesem wprowadzić nas jako nowego użytkownika platformy chmurowej. 

Nie należy zapominać, jak ważnym czynnikiem jest fakt posiadania własnych zasobów infrastrukturalnych, bo tutaj na każdym etapie wdrożenia czy użytkowania już później takiego środowiska dalszych zmian, dalszych upgrade’ów, dalszej pracy nad tym środowiskiem. Można powiedzieć, że podmiot, który posiada pełną infrastrukturę chmurową, jednocześnie jest naszym zaufanym partnerem, z którym wiemy, że na żadnym etapie nas nie zostawi i będzie mógł nam pomagać w różnych sytuacjach, bo czasami są sytuacje, kiedy trzeba rozwiązać problemy, wówczas należy mieć wsparcie w postaci takiego technicznego, doświadczonego partnera.

Odnośnie vendor lock-in, w mojej ocenie nie stanowi to zagrożenia. Chociażby to wynikało z faktu takiego, że możemy zastosować rozwiązania multicloudowe, możemy dywersyfikować tak naprawdę nasze środowiska i w kontekście rozwiązań chmurowych, tak naprawdę vendor lock-in jest tematem dosyć odległym i w mojej ocenie na dzień dzisiejszy nie musi być rozważany. 

Właśnie z racji tego, że są narzędzia, możliwości do tego, żeby w dowolny sposób wykorzystywać różne rozwiązania chmurowe, a co ważne też, należy podkreślić, że poszczególne rozwiązania w chmurze, pomimo tego, że są dostarczane przez różnych dostawców, to mają ustandaryzowane mechanizmy współpracy, ustandaryzowane API, dzięki, którym można te środowiska łączyć i stosować zamiennik.

 

Jak wygląda tak ogólnie, patrząc adopcja i wykorzystanie tego typu usług, o których rozmawiamy, w Polsce? Mam wrażenie, że firmy powoli oswajają się z chmurą, dostrzegają jej zalety, powoli rozwiewają się obawy, które były powtarzane, że mamy potencjalne ryzyka związane z bezpieczeństwem, czy też oddaniem komuś na zewnątrz powiedzmy, zarządzanie tymi naszymi zasobami, albo danymi. Ta świadomość się podnosi. Jestem ciekaw Twojej opinii, jak Ty odbierasz stopień adopcji i wykorzystanie usług chmurowych w Polsce?

 

Obecnie oferowane rozwiązania są już dojrzałymi produktami. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce rynek chmury jest ciągle rozwijający się. Firmy ciągle rozważają wejście w tego typu usługi, korzystając z nich, natomiast należy podkreślić fakt, że narzędzia, które są wykorzystywane do budowania środowisk chmurowych, są to już tak naprawdę bardzo dobrze znane środowiska informatyczne, jednocześnie bardzo dobrze adresujące kwestie bezpieczeństwa i funkcjonalności rozwiązania. 

Należy zwrócić uwagę na wydarzenia z ostatnich miesięcy w kontekście tego, o co pytałeś, czyli czy klienci już są przekonani do rozwiązań chmurowych. W ostatnim czasie, kiedy z dnia na dzień okazało się, że nie do końca można liczyć na fizyczną obsługę w pełnym wymiarze, który miał miejsce wcześniej, przez działy informatyczne danych firm, okazuje się, że usługi chmurowe w tym miejscu wychodzą w stu procentach naprzeciw tym wymaganiom i zdejmują szereg obowiązków z organizacji. Z czasem korzystają i uwidaczniają ich kolejne zalety. 

W mojej ocenie chmura jest świetnym rozwiązaniem jeszcze z jednego powodu. Każda organizacja może mieć dostęp do najlepszych narzędzi, na żądanie. Bez konieczności budowania przez lata całego know-how, w ramach swojej organizacji. Idąc dalej, można powiedzieć o startupach, dla których koszt wejścia w infrastrukturę, żeby świadczyć darem tych usług, chociażby z dewelopowania aplikacji, może być w pewnym momencie nie do przejścia. 

Wtedy taka możliwość, którą oferują dostawcy usług chmurowych, aby tak naprawdę wirtualnie wykupić te zasoby, wykupić te infrastruktury, do tego jeszcze narzędzia, które są w ramach tego oferowane, to tak naprawdę umożliwia takim firmom wejście na rynek i rozpoczęcie działalności. Podsumowując, w mojej ocenie, jak najbardziej firmy coraz częściej korzystają z chmury i dostrzegają jej zalety.

 

Wymieniłeś szereg zalet, czy według Ciebie trend multicloud będzie takim wiodącym trendem w najbliższej przyszłości, które będziemy obserwować coraz szerzej. Z jakimi wyzwaniami obecnie to podejście się zmaga?

 

Tak, faktycznie. Jeśli chodzi o multicloud, wydaje się, że jest to jedna z bardzo istotnych dróg, którą dzisiaj należy wymienić, którą organizacje rozważają i postrzegają jako jedna z możliwości. Wynika to głównie z tego, że szukając konkretnych rozwiązań, znajdujemy je oczywiście u danego dostawcy, rozwiązania chmurowego, ale w innym przypadku, rozwiązanie, które jest dla nas najbardziej satysfakcjonujące, oferuje inny dostawca. W takich sytuacjach łączenie tych środowisk, wykorzystanie wszystkich zalet chmur różnych dostawców, jest to taka naturalna kolej rzeczy, która doprowadza organizację do wykorzystania środowiska w formie multicloud. 

Ponadto dochodzą do tego kwestie optymalizacji kosztowych, o których dzisiaj parokrotnie powiedzieliśmy, czy chociażby lokalizacji centrów danych, w których przechowywane są nasze zasoby, ponieważ dana organizacja być może ma potrzebę taką, żeby dane były zlokalizowane nie tyle na danym kraju, ile w danym konkretnym miejscu geograficznym. Łatwość, z jaką dzisiaj możemy tak naprawdę łączyć środowiska cloudowe, tylko i wyłącznie sprzyja wybieraniu tego typu systemów, chociażby poprzez wspomniany wcześniej Atman Cloud Connect. 

W kwestii wyzwań, czy też trudności, jakie mogą się pojawić na etapie budowania multicloudów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na konieczną wiedzę. Wiedzę, która musi być w organizacji, tak, aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety hybrydy. Jest ona potrzebna zarówno na etapie wdrażania, jak i późniejszego codziennego użytkowania.

Nie należy zapominać o kolejnej istotnej rzeczy, która wynika z tej koniecznej wiedzy, która należy posiadać. To jest kwestia bezpieczeństwa, ponieważ różni dostawcy stosują różne polityki bezpieczeństwa, teraz w momencie, kiedy chcemy budować taki ekosystem zbudowany z kilku chmur, to musimy zadbać o spójność, o integrację tych polityk bezpieczeństwa tak, abyśmy mieli stuprocentową pewność, że dane, które przechowujemy, które przetwarzamy, bardzo często to są dane naszych klientów, są w pełni bezpieczne i mamy co do tego gwarancję poprzez właśnie pełną wiedzę i integrację pomiędzy poszczególnymi środowiskami.

Podsumowując stosowanie rozwiązania multicloud jest to szereg zalet funkcjonalnych, jak i kosztowych, ale nieodłącznie jest to związane również z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy, czyli tych wymagań dodatkowych, które są nakładane na daną organizację.

 

Dobrze, dziękuje Piotr za ciekawą, wartościową, merytoryczną rozmowę o chmurze nie tylko publicznej. Cieszę się, że pokazałeś wady, zalety każdego podejścia, czy każdego typu chmury nie tylko publicznej. Na koniec powiedz, proszę, gdzie Cię można znaleźć w internecie? W jaki sposób się z Tobą skontaktować?

 

Jeżeli chodzi o internet, to oczywiście jestem na LinkedInie Piotr Paluszkiewicz. Zapraszam do kontaktu. Możliwy jest również kontakt przez stronę internetową www.atman.pl, również zachęcam do kontaktu.

Dziękuję Krzysztof za rozmowę. Było mi bardzo miło. Mam nadzieję, że usłyszymy się w przyszłości.

 

Dokładnie. Oczywiście wszystkie linki będą w notatce do tego odcinka.

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Do usłyszenia, cześć!

 

Dziękuję. Cześć, do widzenia!

 

To na tyle z tego, co przygotowałem dla Ciebie na dzisiaj. Chociaż najczęściej chmura obliczeniowa kojarzy nam się z chmurą publiczną, to istnieją inne jej odmiany, jak chociażby chmura prywatna, czy hybrydowa. Jak to w IT bywa, należy dobierać rozwiązania do problemu. Warto więc znać różnicę między różnymi rodzajami chmury, by wiedzieć jaki wariant wybrać w następnym projekcie.

Jeśli doceniasz to, co robię, wesprzyj mnie na Patronite. To taka platforma, na której możesz wspierać twórców internetowych w ich działalności. Mnie możesz wesprzeć kwotą już od 5 zł miesięcznie. Mój profil znajdziesz pod adresem porozmawiajmyoit.pl/wspieram

Link również w notatce do tego odcinka. 

Jeśli masz jakieś pytania, pisz śmiało na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl. 

Jeśli spodobał Ci się ten odcinek i nie chcesz przegapić kolejnych epizodów podcastu, zasubskrybuj go w swojej aplikacji podcastowej. 

Nazywam się Krzysztof Kempiński, a to był odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT o chmurze nie tylko publicznej.

Zapraszam do kolejnego odcinka, z cyklu realizowanego z firmą Atman, już za dwa tygodnie.

Cześć!

 

+ Pokaż całą transkrypcję
– Schowaj transkrypcję
Tags:
mm
Krzysztof Kempiński
krzysztof@porozmawiajmyoit.pl

Jestem ekspertem w branży IT, w której działam od 2005 roku. Zawodowo zajmuję się web-developmentem i zarządzaniem działami IT. Dodatkowo prowadzę podcast, kanał na YouTube i blog programistyczny. Moją misją jest inspirowanie ludzi do poszerzania swoich horyzontów poprzez publikowanie wywiadów o trendach, technologiach i zjawiskach występujących w IT.