20 lis 2024 POIT #265: Raport o stanie rynku pracy Java vs .NET
Witam w dwieście sześćdziesiątym piątym odcinku podcastu „Porozmawiajmy o IT”. Tematem dzisiejszej rozmowy jest raport o stanie rynku pracy Java vs .NET.
Dziś moim gościem jest Łukasz Drynkowski, z którym mam przyjemność współtworzyć portal z ofertami pracy dla branży IT o nazwie SOLID.Jobs.
W tym odcinku omawiamy m. in. takie aspekty raportu jak:
- liczba ofert dla programistów Java i .NET w 2023 i 2024 roku,
- średnia liczba aplikacji w zależności od doświadczenia,
- wynagrodzenie i oczekiwania finansowe w zależności od rodzaju umowy,
- technologie wymagane przez pracodawców.
Subskrypcja podcastu:
- zasubskrybuj w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spreaker, Sticher, Spotify, przez RSS, lub Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Porozmawiajmy o IT”)
- ściągnij odcinek w mp3
- poproszę Cię też o polubienie fanpage na Facebooku
Linki:
- Raport o stanie rynku pracy Java vs .NET – https://solid.jobs/java-vs-dotnet
- Profil SOLID.Jobs na LinkedIn – https://www.linkedin.com/showcase/solid.jobs/
- SOLID.Jobs – https://solid.jobs/
Wsparcie na Patronite:
Wierzę, że dobro wraca i że zawsze znajdą się osoby w bliższym lub dalszym gronie, którym przydaje się to co robię i które zechcą mnie wesprzeć w misji poszerzania horyzontów ludzi z branży IT.
Patronite to tak platforma, na której możesz wspierać twórców internetowych w ich działalności. Mnie możesz wesprzeć kwotą już od 5 zł miesięcznie. Chciałbym oddelegować kilka rzeczy, które wykonuję przy każdym podcaście a zaoszczędzony czas wykorzystać na przygotowanie jeszcze lepszych treści dla Ciebie. Sam jestem patronem kilku twórców internetowych i widzę, że taka pomoc daje dużą satysfakcję obu stronom.
👉Mój profil znajdziesz pod adresem: patronite.pl/porozmawiajmyoit
Pozostańmy w kontakcie:
- 📧 Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, pisz do mnie śmiało na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl
- 📩 Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych ciekawych odcinków
- 🎙 Subskrybuj podcast w lub
Muzyka użyta w podcaście: „Endless Inspiration” Alex Stoner (posłuchaj)
Transkrypcja podcastu
To jest 265. odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT, w którym z moim gościem rozmawiam o stanie rynku pracy Java vs. .NET.
Wszystko, co potrzebujesz, notatka, linki, transkrypcja, czekają na Ciebie na porozmawiajmyoit.pl/265.
Nazywam się Krzysztof Kempiński, prowadzę ten podcast oraz jestem autorem książki Marka osobista w branży IT. Mam misję polegającą na poszerzaniu horyzontów ludzi z branży IT. Tak się składa, że możesz bardzo mi w tym pomóc poprzez wystawienie oceny w aplikacji, w której tego słuchasz, lub podzielenie się odcinkiem w social mediach. A teraz zapraszam Cię już do odcinka.
Odpalamy!
Cześć!
Mój dzisiejszy gość to pewnie dobrze Wam znany Łukasz Drynkowski z portalu z ofertami pracy IT SolidJobs. Z Łukaszem miałem okazję już wiele razy rozmawiać w ramach cyklu podcastów dla programistów o narzędziach programistów, o software craftsmanship. A dzisiaj spotykamy się w odcinku, który będzie dotyczył Java i .NET-a o przewrotnym tytule Java vs. .NET, ale nie będziemy tutaj pewnie skupiać się na technologiach, na porównaniach tych języków i różnicach, natomiast będziemy zastanawiać się, jak wygląda rynek pracy dla programistów właśnie Java i .NET, a wszystko to zrobimy przez pryzmat jeszcze świeżutkiego raportu wydanego przez SolidJobs, który właśnie o stanie rynku pracy dla tych dwóch głównych języków programowania jest związany i ich właśnie dotyczy.
Jest to taka, można powiedzieć, kontynuacja, rozszerzenie akcji, która miała miejsce już we wrześniu i tyczyła się podobnego raportu dla testerów. Wówczas taki właśnie raport powstał w ramach miesiąca testerów i zresztą na stronie SolidJobs cały czas możecie go sobie znaleźć. Teraz skupiamy się na Javie i .NET. więc dzisiaj postaramy się kilka takich ciekawych insightów, kilka takich ciekawych i wartościowych też wniosków z tego raportu Wam podać, no i oczywiście zachęcić do tego, żeby po pełny raport sięgnąć.
Więc no co, cześć, Łukasz, witam Cię po raz kolejny tutaj w podcaście.
Cześć, Krzysztofie, tutaj miałeś taki flow, że aż nie chciałem Ci przerywać, żeby powiedzieć cześć na samym początku.
Okej, to zaczynamy naszą dzisiejszą tutaj pogawędkę. Tak że trochę będzie nietypowo, ponieważ będziemy omawiać właśnie raport. Może nie będzie to takie stricte omówienie, ale też potraktowałbym to jako suplement, bo troszkę, myślę, uda nam się tutaj opowiedzieć o rzeczach, które do raportu nie weszły, bo też staraliśmy się, żeby ten raport miał jakąś rozsądną liczbę stron, a nie tam 80 czy więcej, żeby nikt tego potem nie chciał przeczytać.
Tak że potraktujcie ten odcinek trochę jako taki dodatek do tego raportu. I oczywiście, ponieważ jesteśmy tutaj głównie wzrokowcami, no to zachęcam do tego, żeby ściągnąć ten raport. Link będzie w opisie do odcinka. Jeśli będziecie oglądać ten odcinek gdzieś tam w okolicach jego premiery, to też wchodząc na SolidJobs do góry w menu będzie taka pozycja Java vs. .NET, gdzie będziecie mogli znaleźć raport i dodatkowe materiały jeszcze tutaj związane właśnie z Javą i .NET-em, też jakieś bonusy od naszych partnerów.
Natomiast jeśli chodzi o sam raport, to tak jak mówię, nie ma pewnie sensu, żebyśmy to omawiali dokładnie, w szczegółach, każdej liczby nie będziemy czytali tutaj, postaramy się tutaj same wnioski Wam zaprezentować i dodać coś od siebie dodatkowo.
Właśnie, same smaczki, same gęste, jak to się ładnie mówi dzisiaj. Na początku może chciałbym Cię, Łukasz, zapytać, żebyś trochę od kuchni zdradził, jak ten raport powstał, dlaczego powstał, co się za nim tutaj kryło, jaka idea?
Tak, to może zacznę od tego, że udało nam się tu zebrać informacje z ponad 20 tys. aplikacji i to było około 1800 ofert pracy. Od stycznia 2023 do września 2024 raport miał przedstawiać stan rynku w roku 2024, ale żeby to fajnie pokazać, też taka nauczka z naszego poprzedniego raportu była taka, że za mało w tym raporcie pokazaliśmy różnice, jak to się zmieniało z poprzednim rokiem, i tutaj staraliśmy się to jakby naprawić, czyli jest też poprzedni rok i obecny.
Natomiast problem, który powstał, to to, że ten rok jeszcze trwa, a poprzedni już się zakończył, więc jakbyśmy podali liczbę aplikacji w zeszłym roku i w tym roku, to różna liczba miesięcy to tak słabo, żeby to porównać, tak że głównie opieramy się na kwartałach i właśnie tak kwartalnie pokazujemy, co też fajnie pokazuje właśnie trendy i jak się coś tam po drodze zmieniało. To to jest taka nasza pewnie główna nauczka.
I czemu Java i .NET? Może tak, to są dwie takie technologie backendowe, które w tej chwili królują. Jeśli chodzi o języki programowania, to pewnie więcej gdzieś tych aplikacji ofert pracy, czy ogólnie bardziej popularny jest na przykład JavaScript. Teraz też podejrzewam, że Python też zgodnie z raportem Stack Overflow, który tu sobie zaraz otworzę, żeby Wam szybko jeszcze przedstawić. Tak, Java króluje, potem HTML, CSS, Python, SQL, TypeScript, Bash Shell i dopiero potem Java C Sharp.
Ale te wszystkie poprzednie języki to są takie języki specjalizowane, języki, które służą w jakimś konkretnym celu, czy to pisania właśnie frontendu, czy związane z bazami danych, i tutaj jakby ten raport miał przedstawiać bardziej tę stronę backendową. I myślę, że jeśli chodzi o, jak to ładnie klasyk Krzysztof Kempiński we wstępie do raportu napisał, Polska Javą i .NETem stoi.
Tak, tak. Wiesz, spojrzałem sobie przed naszą rozmową jeszcze na indeks TIOBE, który też jest w jakiś sposób miarodajny i pokazuje popularność języków programowania. I tam Java jest obecnie, zdaje się, na trzecim miejscu, C-Sharp jest chyba na piątym, jeśli nie mylę, te języki oczywiście od wielu dziesięcioleci już tak naprawdę w tym indeksie się znajdują i wiele razy były gdzieś na tych czołowych czy też pierwszych pozycjach, więc mają już bardzo naprawdę ugruntowaną pozycję na rynku.
Też nie ma co ukrywać, że są często stosowane przez duże, dojrzałe organizacje, przez korporacje, które cenią sobie, można powiedzieć, taką stabilność, którą te języki programowania i też cały ten ekosystem, który z nimi idzie, właśnie wnoszą, to jest to, co często jest, mam wrażenie, takim głównym, albo jednym z głównych feature’ów, dlaczego np. firma się decyduje, tworząc jakiś system ubezpieczeniowy, bankowy itd., przemysłowy, na wybór właśnie tych technologii.
I z racji na to oczywiście to przekłada się na rynek pracy, na ilość ofert, na wybory, które ludzie podejmują, jeśli decydują się na konkretny język oprogramowania, prawda, no mając na względzie, że tych potencjalnych miejsc pracy na przykład w Javie czy w .Necie jest pewnie dużo więcej niż w jakichś niszowych technologiach, to też jak gdyby wybierają te języki właśnie, maksymalizując te swoje potencjalne szanse w przyszłości na otrzymanie pracy.
To wszystko powoduje, że od wielu już lat te dwa języki programowania zajmują czołowe miejsca w wielu raportach, w wielu zestawieniach popularności języków programowania.
Tak, to co łączy też te języki to jest to, że mają wsparcie dużych korporacji ze sobą. Tutaj jest Microsoft i Oracle. Tak że to co je łączy to są języki bardzo uniwersalne. Są to tak naprawdę języki orientowane obiektowo, ale dają duży wachlarz możliwości, żeby pisać na różne inne sposoby.
Zachęcamy też tutaj do naszych przednich odcinków. Taka seria była bardziej dla programistów i tam też myślę, że dużo było takich treści, które są uniwersalne i będą jeszcze długo aktualne za rok, za pięć lat. Natomiast dzisiejszy odcinek to będzie taki aktualny tu i teraz i przez jakiś czas, tak że pewnie szybko się zestarzeje, natomiast te nasze serie mają tę zaletę, mam taką nadzieję, są bardziej uniwersalne i nie chcemy powtarzać po prostu pewnych rzeczy, więc pewnie nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły, który język jest lepszy.
Wiadomo, każdy programista .NET powie C Sharp, każdy programista Java powie Java. Ja jestem akurat programistą .NETu, więc musicie w komentarzach mi udowodnić, że nie mam racji. Zachęcamy w ten sposób do pisania komentarzy.
Tak, powiedziałeś, że ten odcinek, czy też ten raport może się szybko zestarzeć. Z pewnością jakieś konkretne wartości jak najbardziej, ale wiesz, jak sobie popatrzeć na różnego typu trendy, które się w tych językach programowania gdzieś tam dzieją, to mam wrażenie, że tam raczej rzadko już dochodzi do jakichś wielkich wahnięć w którąkolwiek stronę.
Oczywiście cała ta otoczka np. związana z umowami o pracę, z charakterem programu, zatrudnienia pracą zdalną, to oczywiście się może zmieniać, ale pod względem takim technologicznym mam wrażenie, że to są już mocno ugruntowane technologie i już po prostu zajęły swoje miejsce gdzieś na szeroko rozumianym rynku.
Tak, wiemy, że Wy tu wszyscy słuchacie nas tylko po to, żeby dojść i posłuchać sekcji o wynagrodzeniach, natomiast chwilę musicie z nami wytrzymać, taki krótki jeszcze wstęp właśnie o tych językach. Ich zaletą i cechą wspólną jest to, że one są też w pewnej mierze dość podobne, bo gdzieś tam ich rdzeń pochodzi z tych języków C, C++, też powstały mniej więcej w tym samym czasie, z tego co pamiętam Java to gdzieś rok 1995, C Sharp 2000, czyli już tutaj powiedzmy, że zdarzyło nam się już w firmie zatrudnić osoby młodsze niż te języki programowania.
Są to też języki, które bym powiedział easy to learn, hard to master, czyli próg wejścia jest dość niski i można już zacząć programować, coś tworzyć. Nie zawsze. w taki sposób zgodny ze sztuką, ale już w taki sposób, no już można coś łatwo osiągnąć, nie poświęcając na to naprawdę dużo czasu na naukę. To jest właśnie duża zaleta, myślę, tych języków.
No i co? No i ich taka cecha jeszcze wspólna, że to są języki, które nie kompilują się bezpośrednio do tego kodu maszynowego, tylko do kodu pośredniego, jakiegoś IELA i jest coś takiego jak maszyna wirtualna, która dopiero interpretuje ten kod pośredni, dzięki czemu możemy pisać uniwersalnie jeden kod, który potem będzie mógł być odpalony na różnych architekturach, czyli np. na urządzeniu mobilnym albo na komputerze możemy napisać tę samą aplikację i to będzie działać tu i tu, a nie zawsze tak było.
Tak jak powiedziałeś, na ten moment myślę, że więcej jest podobieństw niż różnic i właśnie zmierzając już powoli w kierunku raportu, to pewnie za chwilę pokażemy, że właśnie różne trendy dla tych obydwu technologii są nieraz bardzo podobne. Więc tak, do raportu przystąp.
Pierwszy nasz tutaj punkt, pierwsza strona, udział ofert pracy w rynku. Tu dużo się między rokiem 2023 a 2024 nie zmieniło. Razem obie technologie, jeśli mówimy o ogłoszeniach o pracę w kategorii programista, to na naszym portalu zajmują około 40%, w tym Java przeskok z 25,5% na 26,6%; .NET z 11,8% do 12,7% w roku 2024, czyli tutaj punkt dla Javy. Mniej więcej dwa razy tyle ofert jest na Javę niż na .NET.
Pierwszy nasz tutaj punkt, pierwsza strona, udział ofert pracy w rynku. Tu dużo się między rokiem 2023 a 2024 nie zmieniło. Razem obie technologie, jeśli mówimy o ogłoszeniach o pracę w kategorii programista, to na naszym portalu zajmują około 40%, w tym Java przeskok z 25,5% na 26,6%; .NET z 11,8% do 12,7% w roku 2024, czyli tutaj punkt dla Javy. Mniej więcej dwa razy tyle ofert jest na Javę niż na .NET.
Warto zaznaczyć, że ten trend zmiany jak gdyby się tutaj utrzymuje, czyli procentowy udział i Javy i .NET-u w stosunku do pozostałych języków programowania pomiędzy tym rokiem a poprzednim jest mniej więcej taki sam, co też jak gdyby udowadnia stabilność nie tylko technologiczną, ale też taką stabilność na rynku pracy tych dwóch języków.
W konkretnych liczbach to wygląda tak, że troszkę w tym roku 2024 jednak widać to spowolnienie w IT. I tu peak dla Javy był w trzecim kwartale 2023 – ponad 200 ofert pracy. Konkretnie tam było 213. I to teraz spadło w trzecim kwartale 2024 do ok. 150 ofert pracy. Natomiast jeśli chodzi o .NET, to peak był tutaj o jeden kwartał wcześniej, czyli drugi kwartał 2023. Dokładnie mieliśmy wtedy 107 ofert pracy, natomiast na tę chwilę tych ofert jest 80 na poprzedni kwartał, czyli trzeci kwartał 2024, czyli tu jest 80 w .NET, Java 150 ofert aktywnych aktualnie. Co to znaczy aktywne? Metodologia to była taka, że braliśmy datę dodania tego ogłoszenia do systemu, czyli jeśli ktoś dodał ostatniego dnia poprzedniego kwartału, to się liczy na ten poprzedni kwartał.
Tak, ale gdyby tak spojrzeć globalnie na ten rok, no to jeśli chodzi o Javę, to mamy tutaj delikatny spadek kwartał do kwartału, można powiedzieć, liczby ofert, natomiast w .NET stabilnie, bardzo stabilnie ta ilość utrzymuje się na stałym poziomie.
Tak, sorry też, że takimi liczbami tutaj rzucamy, tak jak mówię, lepiej chyba będzie, jeśli sobie ściągniecie ten raport i w niego spojrzycie wprost, natomiast bardziej takie trendy, tutaj będziemy się starać teraz, myślę, komentować.
I tak, jeśli chodzi jeszcze o podział tych ofert według doświadczenia, to niestety widać tutaj kiepską sytuację dla juniorów, bo tych ofert jest zasadniczo constans około 20 na kwartał, więc to jest bardzo mała liczba. Poniżej 20. I między Javą a .NET-em co ciekawe ta liczba mniej więcej jest taka sama. Natomiast jeśli chodzi o midów i seniorów to te linie się przecinają w wielu miejscach. Tak że są to bardzo podobne wartości i dla Javy one oscylują między 80, a 100 a tutaj na samym końcu, czyli ostatni kwartał to się zbliża do 60 ofert w przypadku mida, a seniora 80, czyli tutaj senior wygrywa, więcej ofert dla seniorów, natomiast w przypadku .NET-u jest to mniej więcej połowa tego, co widzieliśmy w Javie, i jest mniejsza też różnica, czy wariancja, nie wiem, jak tutaj fachowo to powiedzieć, dawno statystyki nie było w szkole. Tak że oscyluje wokół 40 ofert na kwartał, zarówno dla mida i seniora i te linie zasadniczo się ze sobą zrównują.
Żeby taką nutkę czegoś pozytywnego tutaj zostawić jednak, w przypadku juniorów trzeba powiedzieć, że delikatne odbicie w trzecim kwartale 2024 dla ofert właśnie Java, więc trzymajmy kciuki, żeby to szło w górę.
I teraz idąc dalej, średnia liczba aplikacji, podzieliliśmy tutaj raport właśnie na poziom junior, mid i senior. Dodaliśmy podział na oferty remote i nie remote. Tu jest to o tyle ważne, że oferty remote zdecydowanie lepiej sobie radzą we wszystkich kategoriach wagowych, że się tak wyrażę. Dodaliśmy także tutaj coś takiego jak średnia liczba ofert w naszych ogłoszeniach standard i premium. Was jako kandydatów pewnie nie obchodzi co i jak na tym SolidJobs jest zrobione, natomiast jest to o tyle ważna informacja, że po prostu u nas te oferty premium mają zdecydowanie więcej średnio aplikacji i to widać tutaj w szczególności na wykresach mida i seniora – to jest dwa albo trzy razy więcej, tak że myślę, że gdybyśmy tego w ten sposób nie pokazali, to też byśmy zakłamali mocno obraz rzeczywistości.
I myślę, że wyniki dla ogłoszeń premium są porównywalne z wynikami, które też na konkurencyjnych portalach możecie zobaczyć.
Przechodząc już do meritum, to jeśli chodzi o średnie aplikacje na juniora, nie mam dobrych wieści.
Konkurencja rośnie.
Konkurencja jest duża. Około 150 CV na jedno ogłoszenie w roku 2024. W przypadku ofert remote liczba aplikacji dochodzi do 200. Skok jest duży z poprzedniego roku. W poprzednim roku było to około 50 aplikacji, czyli w tym roku jest trzy razy więcej aplikacji na juniorów, niż było rok wcześniej, jeśli chodzi o Javę. Natomiast jeśli chodzi o .NET-a, to średnia wynosi ok. 50 aplikacji, jeśli chodzi o ten rok i jeśli chodzi o oferty stacjonarne. W przypadku ofert remote dochodzi tutaj do 80 CV na jedno stanowisko i to jest mniej więcej dwukrotny skok w stosunku do poprzedniego roku, gdzie to było niecałe 40 w przypadku remote i ok. 30 dla ofert stacjonarnych.
Konkurencja jest duża. Około 150 CV na jedno ogłoszenie w roku 2024. W przypadku ofert remote liczba aplikacji dochodzi do 200. Skok jest duży z poprzedniego roku. W poprzednim roku było to około 50 aplikacji, czyli w tym roku jest trzy razy więcej aplikacji na juniorów, niż było rok wcześniej, jeśli chodzi o Javę. Natomiast jeśli chodzi o .NET-a, to średnia wynosi ok. 50 aplikacji, jeśli chodzi o ten rok i jeśli chodzi o oferty stacjonarne. W przypadku ofert remote dochodzi tutaj do 80 CV na jedno stanowisko i to jest mniej więcej dwukrotny skok w stosunku do poprzedniego roku, gdzie to było niecałe 40 w przypadku remote i ok. 30 dla ofert stacjonarnych.
Ten skok jest zauważalny i znaczący, niezależnie czy to jest .NET, czy to jest Java. Trzeba mieć to z tyłu głowy, że faktycznie coraz więcej osób aplikuje. To w przypadku juniora, teraz zobaczmy jak to wygląda w przypadku mida.
Tu już jest trochę lepsza sytuacja dla kandydatów, natomiast co ciekawe, tutaj trend się odwraca, jeśli patrzymy na liczbę aplikacji, jeśli chodzi o Javę i .NET, bo w przypadku juniora zdecydowanie więcej było chętnych na Javę, natomiast w przypadku Meet widzimy już, że jest więcej aplikacji na oferty .NET.
Może to być też spowodowane tym, że po prostu tych ofert jest mniej, jeśli chętnych jest mniej więcej tyle samo, to średnia będzie wyższa. I żeby tutaj też Was nie zanudzać, to może już będę podawać te wartości tylko z ofertami premium. Na Javę mamy tutaj ok. 25 aplikacji w tym roku i ok. 32 aplikacji, jeśli chodzi o oferty remote. Jest to skok z ok. 20 aplikacji w zeszłym roku. Czyli 20 teraz jest około 25-30.
Jeśli chodzi o .NET, mieliśmy w poprzednim roku 2023 także ok. 20 aplikacji na jedno ogłoszenie i ok. 35 jeśli chodzi o remote, natomiast skok w tym roku to jest ok. 25 aplikacji. Nie widać wielkiej różnicy, ale jeśli chodzi o remote, tu jest duży skok, bo już mamy ponad 50 aplikacji na jedno miejsce z tych 35, powiedzmy.
Tak, i po raz kolejny widzimy ten paradoks, że pracodawcy mniej lub bardziej wycofują się z tych ofert remote, jednak chcieliby, żeby pracownicy pracowali właśnie z biura lokalnie, ale widać, że zainteresowanie pracowników IT pracą zdalną jest bardzo duże i te oferty właśnie remote ściągają znacząco większą liczbę aplikacji.
I przechodząc do seniora, także widać, nie wiem, jak tutaj punkt zaliczyć, czy dla Java, czy do .NET-a, bo nie wiem, czy lepiej to jest, jak jest więcej, czy mniej, zależy pewnie od punktu widzenia, dla kandydatów oczywiście pewnie jest lepiej, jeśli jest mniej aplikacji, dla ogłoszeniodawców lepiej, jeśli jest ich więcej. Tak że tutaj .NET powiedzmy, że wygrywa, jeśli chodzi o ilość, i w przypadku obecnego roku mamy także ok. 35 aplikacji na jedno ogłoszenie. Jest to skok z około 15, czyli podwoiliśmy tutaj ten wynik. Jeśli chodzi o remote, to jest to wynik z okolic 28 na ponad 45, prawie 50.
I jeśli chodzi o Javę, to skok z 12-13 na 23, powiedzmy, a jeśli chodzi o remote, to jest to skok z 15 na 35, czyli także średnia, jeśli chodzi o liczbę aplikacji, podwoiła się.
Tak jest, czyli niezależnie od poziomu doświadczenia widać znaczący skok liczby osób aplikujących, no a ten trend, czy to właśnie taka sytuacja jest dużo bardziej widoczna, jeśli spojrzymy tylko na oferty pracy zdalnej.
Okej, to tutaj sprawnie przeszliśmy po pierwszej części naszego raportu, czyli liczby aplikacji, liczby ofert. I może teraz to, co Was zainteresuje troszkę bardziej, czyli technologie. Zaczniemy od .NET-u i tutaj co można wyczytać? To są technologie, które ogłoszeniodawcy podają jako wymagane w swoich ogłoszeniach. Nie ma tutaj zdziwień, bym powiedział.
Jeśli chodzi o tutaj cały ten ekosystem .NET-owy, to opiera się on na tych bibliotekach Microsoftowych i na tym, co po prostu Microsoft daje, czyli najpopularniejszy ORM to jest Entity Framework, najpopularniejszy serwer SQL, no to jest MS SQL Server. Widać tutaj, że ASP.NET jest, bym powiedział, takim wiodącym frameworkiem, co też wiąże się z dużą popularnością ogłoszeń o pracę związanych z aplikacjami webowymi.
Widać także duże zainteresowanie, jeśli chodzi o frontend, Reactem i Angulerem, to są te dwie wiodące w tej chwili technologie frontendowe. Jeśli chodzi o konterneryzację, to oczywiście Docker, Kubernetes. Myślę, że jest to tutaj bardzo oczywiste i nie wiem, czy jest sens coś komentować.
Brak zaskoczeń.
Tak, brak zaskoczeń. Chmura to oczywiście Azure. Chociaż AWS też gdzieś tam w ogonie tych pożądanych technologii się znajduje, natomiast najrzadziej wybieraną chmurą jest chmura Google’owa, co mnie też troszkę zaskakuje nie jako programistę, bo jeśli chodzi o wygodę korzystania i API, to zawsze mi się wydawało, że ten Google jest dużo przyjaźniejszy np. w porównaniu z AWS-em, ale może tutaj rolę też ma cena tych technologii i cena minuty w chmurze niż właśnie wygoda programisty.
Chmura to oczywiście Azure. Chociaż AWS też gdzieś tam w ogonie tych pożądanych technologii się znajduje, natomiast najrzadziej wybieraną chmurą jest chmura Google’owa, co mnie też troszkę zaskakuje nie jako programistę, bo jeśli chodzi o wygodę korzystania i API, to zawsze mi się wydawało, że ten Google jest dużo przyjaźniejszy np. w porównaniu z AWS-em, ale może tutaj rolę też ma cena tych technologii i cena minuty w chmurze niż właśnie wygoda programisty.
Właśnie, a może takie pytanie do naszych słuchaczy. Napiszcie w komentarzu, skąd może to wynikać, że tutaj brak chmury od Google’a w tych najbardziej pożądanych technologiach, zwłaszcza chmurowych. Może macie lepszy insight i lepsze wnioski.
To co, przechodzimy do Javy, jeśli chodzi o technologię?
Tak, przechodzimy do Javy. W Javie jest troszkę inaczej, bo jakby sama Java co prawda ma, wiem, że ma tutaj, no znowu pech jest taki, że żaden z nas nie jest programistą Javy, ja ostatni raz robiłem projekt w Javie chyba w przypadku mojej pracy inżynierskiej. To było już dawno, dawno, dawno temu.
U mnie dość podobnie. To też było bardzo dawno temu.
Tak, natomiast z tego co kojarzę, to Spring to nie jest jakby coś co jest opiekowane przez Oracle’a, chociaż mogę się mylić, może już jest inaczej ale tutaj widać dominację właśnie tego frameworku Springowego, czy też Spring Boot’a. I może jeśli chodzi o technologie bazodonowe, to tutaj jest też ciekawostka, bo Oracle nie wygrywa, tylko pierwsze miejsce zajmuje Postgres.
Dokładnie. Jeśli chodzi o to porównanie, bo tutaj to może być nawet ciekawsze, dodał, że rośnie liczba ofert z wymaganymi albo nice to have wymaganiami czy też umiejętnościami właśnie z konteneryzacji szeroko rozumianej, jak Kubernetes, Docker czy Chmura. I to też może być takie znaczące, że coraz częściej pracodawcy właśnie chcieliby mieć programistów Javy, którzy również w takie DevOpsowe tematy potrafią wejść.
Tak, to akurat widać z roku na rok, że Kubernetes czy Docker zyskują na popularności, ogólnie mówię teraz na wszystkich naszych ogłoszeniach. Też widać to po wzroście ogłoszeń DevOpsowych, konkretnie na DevOpsa, taka konkretna rola już myślę, że jest standardem w naszej branży.
Ale dobra, to nie wchodźmy tutaj już w te szczegóły. Tu jeszcze słowo o froncie, to także tutaj jest Angular i React, jeśli chodzi o wiodące frameworki.
I może jeszcze tutaj ciekawostka, czyli jaki jest udział ofert backend w stosunku do full stack. Czemu pominęliśmy frontend? Bo frontend czysto w Javie, czy czysto w .NET to jest jednak nisza w niszy i tam 1% wszystkiego, Trudno byłoby to też tutaj pewnie…
Byłoby to niemiarodajne po prostu, więc nie ma sensu tego mieszać.
Jednak te fronty się pisze zazwyczaj pewnie w innych technologiach, chociaż wiadomo, zmienia się tutaj, wszystko się zmienia, wszystko jest płynne. To tak, to jeśli chodzi o Javę, nie ma tutaj wielkiej zmiany. Backend to było 75,3% w poprzednim roku, w tym roku 74,1%, czyli można powiedzieć, że 3,4% ofert to są oferty backendowe. Full stackowe to jest 24-25%.
I jeśli chodzi o .NET, to zasadniczo to jest identycznie, z tym, że tu widzę, że jakby trend jest minimalnie na wzrost backendu, jeśli chodzi o .NET, ale to mogą być też jakieś błędy pomiarowe, przypadek, Myślę, że 74 a 76% to są takie już małe różnice, że pewnie wniosków ja bym z tego nie chciał konkretnych wyciągać, natomiast jak widać większość ofert to są oferty jednak na backend, a nie na full stack.
Kolejnym elementem naszego raportu jest informacja o możliwości pracy zdalnej. To tutaj troszkę pominiemy w naszej rozmowie, zachęcamy do ściągnięcia raportu i zapoznania się ze szczegółami. Tak że w raporcie znajdziecie informacje o typach umów B2B, UOP i inne, jaki tu jest udział w rynku. Tego także może nie będziemy omawiać, żeby Was nie zanudzić.
I przejdźmy może do tego, na co wszyscy czekali, czyli informacje o zarobkach. Myślę, że SolidJobs tu ma taką unikalną pozycję na rynku, bo jako jedyni, po pierwsze, wszystkie aplikacje, czyli wszyscy, którzy aplikują, aplikują przez nas system. Nie ma takiej możliwości, żeby aplikować gdzieś na zewnątrz w jakichś ATSach i jakieś dziesiątki różnych formularzy wypełniać. U nas wypełniacie zawsze jeden formularz, ten sam. Jeśli aplikujecie na parę aplikacji, to już się zapamiętało, nie musicie tego ileś razy też wpisywać.
To jest jedna rzecz, czyli mamy pełną informację, a druga rzecz to jest to, że ponieważ wymagamy od ogłoszeniodawcy tego, żeby podał widełki wynagrodzeń, to uczciwe jest, żeby to działało w obie strony, tak że wymagamy również od kandydata tego, żeby podał, jakich widełek on oczekuje, czy ona, aplikując na dane stanowisko. I mamy te informacje w systemie, mamy je przeprasowane, co swoją drogą nie było proste, bo to, co niektórzy ludzie wpisują tutaj, że wynagrodzenie…
Testują, bo to są testerzy, dlatego…
Tak, testują może, ale to możemy chyba osobny taki odcinek typu jakiś taki sketchowy nagrać, co kto tam wpisywał.
Co znaleźliśmy w formularzach.
Tak, co znaleźliśmy w formularzach. My to teraz ładnie prasujemy i mamy taką informację już skwantyfikowaną. Będziemy rozmawiać tutaj o średnich medianach. W przypadku umów B2B będziemy mówili zawsze o wartości netto, czyli bez VAT-u. W przypadku umów o pracę będziemy mówili o wartościach brutto. Netto tu nie ma sensu, bo dla każdej osoby netto może być inne, w zależności czy ktoś mieszka dwa kilometry w tą stronę od znaku końca miasta, czy w drugą, to już tam są różnice, tak że mówimy tu o brutto wartości.
Może zerknijmy sobie nie tylko na porównanie Javy i .NET, ale też te główne dwa sposoby zatrudniania, czyli B2B i umowa o pracę. Może kilka takich liczb i jak to się zmienia w stosunku do wybranego typu zatrudnienia. W przypadku umowy o pracę i juniorów mamy prawie 6 tys. złotych, w przypadku midów prawie 14 tys. złotych. I ponad 19 tys. w przypadku seniorów.
I teraz jak to się ma do ofert z .NET? W przypadku B2B i juniorów to jest ponad 9 tys., więc nieco mniej, porównując to do B2B z Javy. W przypadku midów mamy prawie 19 tys., to jest z kolei nieco więcej niż w przypadku Javy. I prawie 24 tys. dla seniora, też więcej niż w przypadku Javy.
Natomiast porównując umowę o pracę w przypadku juniorów i .NET-a mamy prawie 7 tys. złotych, no to już jest zauważalnie więcej niż w przypadku Javy, ponad 14 tys. złotych w przypadku mida, porównywalnie bym powiedział, jeśli chodzi o Javę i w przypadku seniora mamy 18 tys., czyli trochę mniej niż w przypadku Javy, ale co warto tutaj zaznaczyć, to są te zarobki, które są oferowane, które się pojawiają w ofertach pracy, natomiast one oczywiście mogą się różnić w stosunku do tych, które faktycznie później są elementem naszego kontraktu.
Tak i przechodząc jeszcze może do median… Albo nie. Mediany zostawimy Wam do zapoznania się samodzielnie. Ściągnijcie raport, miejmy tutaj jakieś ściągnięcia i obejrzyjcie, co tutaj się znajduje. Natomiast przejdźmy jeszcze do oczekiwań, czyli przed chwilą opowiedzieliśmy Wam, co znajduje się w ofertach o pracę, a teraz Wam opowiemy, co się znajduje w aplikacjach i ile kandydaci chcieliby zarabiać.
Spójrzmy teraz na temperaturę rynku i na oczekiwania od kandydatów co do zarobków. Porównując Javę i .NET na 2024, jeśli chodzi o juniora i B2B to mamy w przypadku Javy powyżej 10 tys. złotych, w przypadku .NET-a powyżej 13 tys. Natomiast junior w przypadku umowy o pracę dla Javy to 8 tys. złotych i porównywalna wartość dla .NET-a. Jeśli chodzi o mida na kontrakt B2B, mamy w Javie powyżej 19 tys. złotych i porównywalnie zresztą dla .NET-a. Mid w przypadku umowy o pracę i Javy to oczekiwania powyżej 15 tys. złotych i bardzo podobnie po raz kolejny w przypadku .NET-a.
Natomiast jeśli zerkniemy sobie na seniora i B2B, w przypadku Javy mamy powyżej 26 tys. złotych i powyżej 23 w przypadku .NET-a. No i wreszcie umowa o pracę i senior Javy to jest 22 tys. złotych i 19 tys. dla .NET-a.
To jeszcze z takich ciekawostek powiemy, że jeśli chodzi o oczekiwania kandydatów, to one spadły w stosunku do poprzedniego roku, już nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły, ale przykładowo taki senior .NET: oczekiwania z 23 tys. spadły na 19,5 tys., albo junior .NET tutaj wzrosły akurat, czyli moja teoria się nie sprawdziła, ale co do zasady to wszystkie pozostałe, widzę, pospadały gdzieś tam o 1-2 tys. zł oczekiwania w stosunku do poprzedniego roku po prostu.
I jeśli chodzi o Javę i .NET, myślę, że w tych kategoriach wagowych bardzo podobnie wszystko wyglądało. Jedną różnicę tu widzimy na kategorii senior, gdzie jednak troszkę więcej wymagają Javowcy, ale też wydaje mi się, że w ofertach o pracę też są troszkę wyższe wynagrodzenia.
Tak, ale w zeszłym roku tutaj było gdyby podobnie, więc ogólnie można powiedzieć, że ten trend się utrzymał, przy czym niezależnie od kategorii, niezależnie od doświadczenia, to oczekiwania faktycznie nam pospadały.
Na tym kończymy omówienie naszego raportu. Mam nadzieję, że chociaż część z Was wytrzymała do końca. Więcej informacji oczywiście pod linkiem tutaj na dole.
Tak, znajdziecie.
Tak że damy Wam linka jeszcze do poprzedniego naszego raportu, dotyczącego testerów. Może jesteście testerami i nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z tamtym raportem, to też zachęcamy.
Zachęcamy też do odsłuchania, jeśli tego nie zrobiliście, naszych poprzednich odcinków, bo myślę, że one są takie bardzo uniwersalne i jest tam dużo dobrego. Lajkujcie, komentujcie, polećcie może nas gdzieś tam wśród znajomych w firmie.
Wiecie, co robić. Ja natomiast od siebie dodam jeszcze, że warto sobie w taki raport zerknąć, ten jest zresztą zwięzły i bardzo atrakcyjny wizualnie, po to, żeby mniej więcej wiedzieć, jak wygląda rynek, żeby wiedzieć, jak też siebie wpasować w ten rynek, jeśli faktycznie myślicie o zmianie pracy gdzieś związanej z Javą czy z .NET-em.
Pierwszy krok to oczywiście zapoznanie się z tym raportem. Drugi krok to udanie się na SolidJobs i poszukanie dla siebie nowego pracodawcy.
Tak, ja jeszcze dodam taką ciekawostkę, że zasadniczo rok do roku styczeń, luty to są te miesiące, gdzie tych CV mamy gdzieś tam rekordowo. Potem też jest taki miesiąc koło października, tuż po wakacjach, gdzie też wzrost jest widoczny w stosunku do pozostałych miesięcy, tak że zbliża się ten miesiąc, gdzie ludzie myślą o zmianie pracy. Może warto to CV już wysłać w grudniu, czy już teraz w listopadzie, żeby zdążyć przed tą górką i przed tym natłokiem kandydatów. Tak, tylko hint ode mnie.
Dokładnie, warto się do tego przygotować i pomyśleć odpowiednio wcześniej. Świetnie, zachęcamy po raz kolejny do zapoznania się z raportem, a Łukasz, ja Tobie dziękuję za przeanalizowanie tych najciekawszych smaczków, które właśnie w tym raporcie umieściliśmy. Dzięki wielkie.
Dzięki Krzysztofie, do zobaczenia następnym razem.
Cześć.
I to na tyle z tego, co przygotowałem do Ciebie na dzisiaj. Więcej wartościowych treści znajdziesz we wcześniejszych odcinkach. Masz pytania? Napisz do mnie na krzysztof@porozmawiajmyoit.pl lub poprzez social media. Ja się nazywam Krzysztof Kempiński, a to był odcinek podcastu Porozmawiajmy o IT o stanie rynku pracy Java vs. .NET.
Do usłyszenia w następnym odcinku.
Cześć!